top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Nasıl olsa spor yapıyorum, bir dilim pizzadan bir şey olmaz…


Ah ah keşke bu kadar kolay olsaydı. Spor yapıyorum diye kontrolsüzce yemek, sonra da hiçbir değişiklik olmuyor diye üzülmek genelde yapılan en büyük hatalardan biridir.

Kilo vermede, korumada ve sağlığımızın stabil kalabilmesinde spor kesinlikle olmazsa olmazlardandır ama kilo vermek için tek başına pek yeterli değildir. Genelde kilo vermede ve fit olmada denge %70 beslenme %30 spor diye söylenir. Bu tam olarak olçülebilen bir şey olamasa da ben bunun %80 beslenme %20 spor olduğuna daha fazla inanıyorum. Yalnız, bu demek değildir ki spor yapmadan yan gelip yatalım ya da spor yapıyorum diye de her şeyi yiyelim.

Hayatımızın her kısmında olduğu gibi burda da denge önemlidir. En öncelikli olan sağlıklı ve iyi beslenmektir. Bunu da sporla desteklediğimizde sonuç almamak imkansızdır. Kilo verme ve koruma sürecinde sporun motivasyon katkısı yadsınamaz.

Bir saat spor yaptığımız gün, o çekilen acılar boşa gitmesin diye sağlıklı yemeklere yöneliriz. Acı yoksa kazanç da yok Rocky.

Spor yaptığımızda salgıladığımız mutluluk hormonlarının etkisi ile, kendimizi daha pozitif hissederiz. Böylece normalde yapıyor olduğumuz psikolojik yemek yemeyi yapmayız. 2 saat önce yemek yediğimiz halde buzdolabının kapağını açıp önünde düşünmek, abur cubur çekmecesini karıştırmak hep psikolojik açlıktır. Spor sonrası içimizde bize bir dilim pizzanin veya 1 kalıp çikolatanın veremeyeceği kadar heyecan ve mutluluk vardır. Zaten endorfin salgılamışız, pizzaya hamburgere ihtiyacımız olmaz.

Kalori dengesi diye bir gerçek de var. Yiyeceklerden aldığımız kaloriden daha fazlasını yakarsak, kilo veririz. Spor yaptığımız gün stoklardan düşeceğimiz 500, 600, 700 kalori, 1 hafta sonra bize bollaşan kot pantolonlar olarak deri döner.

Şayet beslenmemiz %95 sağlıklı değilse, haftanın 7 günü spor yapsak da hedeflerimize ulaşamayız. Beslenme sağlıklı kalmada ve zayıflamada en büyük etkendir.

1 Ocak 2017’den itibaren uygulanmak üzere hepimizin hedefleri var. Yeni sene herkese istediği hedeflere ulaştığı günleri getirsin. Gerçekten isteyince herşeyi gerçekleştirebiliriz. 2017 benim hayatimda da çok büyük değişikliklerin olacağı bir sene olacak. Hadi bakalım, hedefleri sıralıyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Harika ol 2017!

Herkese sağlıklı, mutlu ve şekeriz bir yeni yıl dilerim.

Bu yazım www.hthayat.com'da 31.12.2016 'da yayınlanmıştır ve siteden alınmıştır.

1.578 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page