• Sema Özpekmezci

Farkındalıkla Sağlıklı Beslenme Mutlu Sonlar

En son güncellendiği tarih: Mar 8

Bu programla birlikte sağlıklı beslenmeyi hayatına adapte edebilmiş ve bundan mutluluk duyan insanları gördükçe ben daha çok mutlu oluyorum. Bu programdan o kadar güzel sonuçlar alındı ki sizlerle de paylaşmak istedim.S.T.


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Eşim Chron hastası, benim de kilo problemim var. Evimizde Doğru beslendiğimizi sanıyorduk. Fakat az bilmek her zaman çok tehlikelidir. Eşimin atakları 10 günde bire inmişti. 10 günde bir ağrıdan kıvranıyordu.

Sizi uzun zamandır Instagramda takip ediyordum ama ‘biz böyle yapamayız ya’ diyordum. Sonra size daha da yakınlaşmak istedim. Uygulayamasak bile bunları bilmeliyim. Bize uyarsa yaparız zorlarsa da kaçarız.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Biz kendimizi ne zehirlemişiz be kardeşim. Eşim bu süreçte sadece gluteni kesti(çayını, kahvesini şekersiz içemiyor, onun dışında bir tatlı yemedi) ben ise hem gluteni hem şekeri kestim. Program boyunca 4 haftadır eşim atak geçirmedi. Ve enteresan bir şekilde kilo verip fit bir görünüme sahip oldu. Benim şişliklerim azaldı herkes kilo verdiğimi söylüyor ama ben bilmiyorum. Çünkü ne başlangıçta ne de şimdi tartılmadım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Evimin merdivenlerini nefesim kesilmeden çıkıyorum  Kendimi süper enerjik hissediyorum. Bağırsak sistemim programa başladığım 2. günden itibaren mükemmel. Benim açımdan asıl bomba son 4-5 senedir ayaklarımın üstünde hiç geçmeyen ürtiker/alerjim 2 hafta sonunda puff oldu. Baya bildiğiniz kayboldu,

yok! O kadar mesudum ki.Sonrası herkesle hep aynı, şişkinlik kalmadı, enerjim yükseldi, daha mutluyum..


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Evde hep aynı şeyleri pişirmekten sıkılanlara, sebepsiz çabuk yorulanlara, alerjik deri hastalıkları olanlara,


Eklemek istedikleriniz…

İtiraf zamanı burası olsa gerek; Söylediğiniz her şeyi yapamadım ben, yapamadıklarımla beraber alerjimin geçmesi, peki ya eşimin 1 aydır Chron atağı geçirmemesi, ayy sizi ne kadar sevsem az…

Yapamadıklarım;

1-Akşam 7’den sonra çay içerken fındık, bademe gömüldüm.

2- Öğle yemeğim sabah salatamın devamı oldu, dolayısıyla etli, balıklı öğünler akşama kaydı. Neredeyse günde 2 öğün besleniyorum. Salatamdan sabah 2 çatal alıp onu saat 13.00 gibi bitiriyorum. Sonra 19:00’da akşam yemeği. Sonra çocuğum yatınca dinlenirken çayla birlikte badem,fındık vs..

3- Ne gündüz ne de akşam hiç meyve yiyemedim. Züber’in lokmalarından belki 2 belki de 3 defa yemişimdir daha paketi bitmedi. Ama gerçekten canım tatlı istemiyor.

4- Peynir her gün yedim. Ben peynirsiz bir gün bile geçiremiyorum. (Her gün bir kahvemi de sütlü içiyorum) Rakı içmeden 1 ay geçirdim ama peynir olmadan olmuyor.


N.K.U.


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Glutensiz ve şekersiz beslenmenin sağlıklı olduğunu biliyordum ama asla yapamayacağımı düşünüp hiç denemiyordum. İyi ki sizinle denedim, zaten tek başıma yapsam yanlış uygularmışım :) bunu başarabilecegimi ve surdurebilecegimi görmek en büyük hedefimdi

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Gönderdiğiniz bilgi mailleri sürekli motivasyonumun devam etmesine çok yardımcı oldu. Her sabah bu mailleri okuyarak amacımdan hiç sapmadım, hiç kaçamak yapmadım. Gönderdiğiniz lezzetli tarifleri denemek, çeşidin bol olması, doyabilmek beni hedefime ulaştırdı.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Bende kronik kabızlık vardı ve hayatımda ilk kez her sabah çok rahat tuvalete çıkabilmeye başladım. Bu benim için mucize :) ikinci fiziksel değişim de aniden acıkmalar bitti, elim ayağım titreyecek seviyeye gelmiyorum. Davranış olarak da artık yemeklerimi planlıyorum ve önceden hazırlıyorum. Böylece yolumdan sapmiyorum.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

Bu programı kronik hastalığı olan herkese öneririm. Ancak hiç hastalığı olmayan sağlıklı insanlara da öneririm. Sağlığımızı kaybetmeden kaliteli yaşamak bu kadar kolaymış, hiç zor değilmiş. En önemlisi de sürdürülebilir olması


Eklemek istedikleriniz…

Sizi zaten takip ediyordum da, bu programla sizi daha yakından tanıdığımı düşünüyorum. Ve içtenlikle şunu görüyorum ki siz candan, samimi, iyi niyetli, çok güzel bi insansınız. İyi ki varsınız, iyi ki tanıdım.


S.K


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim: “Sağlıklı Beslenme”yi öğrenmek ve bunu sürdürülebilir kılmaktı...


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Öncelikle süper anlatımınız ve kolay uygulanabilir tarifler ile harika bir program olduğunu söylemek istiyorum. Ben de kendimce bazı hususlara dikkat ediyordum, ama artık püf noktalarını öğrendiğim için daha bilinçli olarakyoluma devam edeceğim. Çünkü bu diyet değil, ömür boyu sürecek bir yolculuk...


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Fiziksel olarak vücudumda ciddi bir değişklik olmamakla birikte hiç şişkinlik hissetmiyorum, ama esas davranışsal değişimden memnun olduğumu söylemek isitoyrum. Çünkü artık ne yediğimi ve nasılyediğimi bilerek ve farkına vararak, en önemlisi de çokça keyif alarak yemek yiyorum.

Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bu programı herkese öneririm, herhangi bir sağlık sorunu yaşamaya veya sağlık sorunu yaşamayı beklemeye gerekyok bence. Bedenimiz çok kıymetli, ona ne kadar emek verirsek o da bize konforlu bir yaşam sunacaktır..


Eklemek istedikleriniz

Programlarını çok seviyorum, önce Farkıdalıkla Meditasyon, şimdi de Farkındalıkla Sağlıklı Beslenme programlarına katıldım, ikisi de birbirinden keyifli idi. Hem anlatımın çok sade ve anlaşılır, hem de çok bizdensin.Keşke biraz daha uzun olsaydı ve paylaşımların devam etseydi. Program bitti diye son toplantıda 2 damla gözyaşım pıt….

Seni seviyore. Sen güzel paylaşımlara bende seni takibe devam…

İ.U

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Haşimato ve menopoz döneminde olan bir kişiyim, tatlı ve meyve ile zaten hiç aram yoktu,mutfağımda zeytinyağı dışında bir yağ hemen hemen hiç kullanmam(çok nadiren tereyağ ),sadece sabahları kendi yaptığım tam buğday unu iki dilim ekmek yerdim,genellikle et,balık,tavuk salata var yanında bir sebze yemeği ile beslenirdim. Ancak emekli olduktan sonra 10.00 da yaptığım kahvaltı dan sonra saat 14.00 gibi açlıktan ziyade kafam pusulanır algım düşer ve vücudum birşeyler ye sinyali verirdi. Çerez ve atıştırmalıklarıda sevmediğim için ya bir dilim börek yada akşamdan kalan yemekten bir tabak yerdim, çayı çok severim akşam üstü çay demleyip yanına sağlıklı sandığım wasa,tam buğday grisini vb.şeyler yerdim.ABD’de yaşayan kardeşim geldi bir aylığına ve çay yanına sizin sağlıklı atıştırmalıklarınızdan yaptı,öğlen kafam bulandığında bana fırında yaptığı soslu nohutlardan verdi. Allah Allah ne bu çok lezzetli ve doyurucu süpersin dediğim anda cep telefonuma "programa hoşgeldiniz zoom linki gönderilecek mesajı "geldi. Kardeşim Canımın içi bana jest yapmış,ama ne yalan söyliyeyim "ben zaten sağlıklı besleniyorum ne verebilirdi bu program bana dedim ama kardeşimin jestine karşılık zoom dan önceki her mail ki harfiyen uygulayarak bende ona jest yaptığımı düşünüyordum ki ilk zoom dan sonra bir aydınlanma yaşadım ve hipogilisemi olan eşimle tabiri caizse 4 elle sarıldık size,meğer kardeşime değil büyük jesti eşime ve kendime yapmışım.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Asıl amacım direnen kiloma ki çok sayılmaz sanırım 60 kiloyum ama boyum 1.55,kilo vermedim ama hiç önemli değil vermiş kadar çok mutluyum.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Çok mutluyum karı koca çok mutluyuz enerjiğiz, lezzetlerden büyük keyif alıyoruz, güle oynaya yemek yapıyoruz, eşimin hipogilisemisi artık yok denecek kadar az, öğlen 14.00 de "ne yicem canım, acıktım ben elim ayağım titremeye başladı yemeğe daha varsa bir bar yiyeyim yada bir muz yiyeyim” sıkıntıları geçti.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

Sağlıklı beslendiğini sanan ama aslında hiç ama hiç birşey bilmeyenlere...

Eklemek istedikleriniz…

Eşim de bende inanılmaz güzel bilgiler öğrendik vücudumuz,besinler ve sağlıklı yaşam adına ,beni sizinle tanıştıran gözümün çiçeği kardeşime ve hayatımızı 180 derece değiştiren size minnettarız,kesinlikle sürdürülebilir bizim için hiç dert etmiyorum ama uzun vadede ideal kilom olan 55’e döneceğimden eminim.İyi ki doğurmuş sizi anneniz. Ve evren iyiki yollarımızı kesiştirmiş,çok sağlıklı çok keyifli upuzun bir ömür diliyorum tüm sevdiklerinizle birlikte...

Ş.U.


Sevgili Sema,

Ben artık FSB mezunuyum, yaşasın.....

Bu programa başlarken hedefim;

Bilgilenmek & farkında olmak, beslenme duzenimi değiştirebilmek ve kilo verebilmek şeklindeydi.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

“Neden yiyorum şimdi “ sorusu gözümü, beynimi açtı sanki....

Örneğin ; otomatik pilota bağlanmış gibi her tv karşısına geçtiğimde kahve & tatlı yemek gibi. Şimdi “aç mıyım” diye sorup bir düşünüyorum nefesime çapa atarak.... ( canım meditasyon)

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Farkındalığım tavan yaptı! Sebzeler canım, ciğerim oldu. Sabah kahvaltısında bayıla bayıla kereviz-elma rendesi yiyecegimi bilmezdim !!🙃 Veeeee kilo verdim... (3 kilo)

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

Programa başlarken “donuk omuz” sendromundan fizik tedaviye gidiyordum. Israrla sormama rağmen diyetle ilgisi yok demişlerdi ama ne zaman un , süt ürünlerini bıraktım ağrılarım hafifledi. Fibromayaljiye de iyi geliyor yine beslenmeden dolayı...

Eklemek istedikleriniz…

Çok keyifli bir programdı ( gerçi meditasyondan tanış olmuştuk) tanıştığımıza çok sevindim. İşini ; sevgiyle, titizlikle, aşkla yapanların elleri öpüle. Nur Hanım' a ayrıca sevgiler...

Sağlıcakla kalın,

Okyanus ötesinden


S.M.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hem kilo fazlam hem de nedensiz vücut ağrılarım ve kronik halsizliğimden kurtulmak için sağlıklı beslenmeye geçmek istiyordum. Ancak belki birçok seyi bilsem de uygulayamıyordum. Hedefim bu konuda bir yol haritası oluşturmak ve yapıp yapamayacağımı görmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım'ın gerçekten samimi bir şekilde her şeyi bilgiye dayandırarak anlatması, hafta hafta uyguladılarıyla vücudumuzdaki değişimleri gözlemlememizi sağlaması ve muhtesem tarifleriyle sadece sağlıklı beslenmeyi uygulatmak değil, abartılacak ve korkulacak birşey olmadığını göstermesi çok yardımcı oldu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Fiziksel olarak 2,5 kg verdim ama daha da önemlisi beni neredeyse her akşam ağrı kesici içmek zorunda bırakan vücut ağrılarım oldukça azaldı, bu süreçte yalnızca 1 akşam ağrı kesici içtim. Kontrolsüz bir şekilde gelen atıştırma isteği oldukça azaldı.

Sayenizde sağlıklı beslenmenin korkulacak, gözde büyütülecek birşey olmadığını, ve Türk mutfağımızın aslında sağlıklı beslenmeye ne kadar uygun olduğunu anladım. Özellikle söylediğiniz gibi antin kuntin şeylere hiç ihtiyaç olmadığını anlamak beni çok rahatlattı.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Sağlıklı beslenmeyi gözünde büyütüp ben yapamam diyenlere ve samimi bir yol gösterici arayanlara kesinlikle öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Sema Hanım emekleriniz için çok teşekkür ediyorum, gerçekten gözümde büyüttüğüm sağlıklı beslenmenin uygulanabilirliğini sayenizde gördüm ve bedenimde hissettiğim rahatlama, ağrılarımın azalması devam etmek için en büyük motivasyonum. Tekrar teşekkür ediyorum.


E.T

Sema Ablacım,

Teşekkür ederim öncelikle bana kattıkların için. Bu yolda %5 sapmalarla devam edebileceğime inanamıyoruuumm❤

Daha önce de bahsetmiştim; acıkma biçimim, canımın çektikleri vs. her şey değişti bu program sayesinde. Kendimi daha zinde, daha hareket edebilir ve çook daha hafif hissediyorum ve bunun için sana koocccaaaman sarılacağım ilk denk gelişimizde ❤

Şimdi mezuniyet sorularımı cevaplayayım :D

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Programa başlama amacım 25 yaşımın son 12 yılında savaşmaya çalıştığım kilomu ve berbat yeme alışkanlıklarımı değiştirmekti. Nitekim bu oldu! Kilo anlamında ilk 3 haftada inanılmaz bir değişim yaşamasam da, etrafımdakilerin yavaş yavaş “sen bi süzüldün sanki ya” cümleleri çok hoşuma gidiyor.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Daha önce de bir mailimde yazmıştım, sağlıklı beslenme=lezzetsiz beslenme değildir’i öğrenmemi sağladı ve bu benim için muhteşem bir şey! İlkokuldan itibaren bize öğretilen o beslenme piramidinin aslında nasıl da baştan yazılması gerektiğini öğrendim ve bu da sürdürülebilir ve leziz mi leziz bir yeme alışkanlığı demek! Yaptığım krakerler, kekler, kurabiyeler kappış kapış gidiyooor 😃

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Programa başlamadan önce yemek yeme eylemini çok otomatik pilotta ve farkındalıksız yaptığımı fark ettim. Yemek yemek = impulsive bir eylem demekken şu an bilinçli, farkında olarak yemek yemeye başladım. Bu ne demek? Program öncesinde benim için yemek yeme eylemi sadece karnımı doyurup geçmek için yaptığım bir eylemdi; vücudu ayakta tutacak herhangi bir şey mideme insin yeterdi benim için. Fakat programa başlamadan kısa bir süre önce bir şeyi fark ettim. Vücudum artık kötü içerikli herhangi bir yemeğe (utanan maymun gelsin buraya) ishalle karşılık vermeye başlamıştı. Bu da benim için şu demekti: Ekinsu, 25 yaşındasın ve vücudun artık bu kötü yemekleri kabul etmiyor. Vücudunu anlık olarak ayakta tutuyorsun evet, ama bunun uzun vadedeki sonuçlarını göremiyorsun dedim kendime. O gün, sana ilk yazdığım gündü 😊

Bir diğer değişim ise acıkma biçimim. Eski düzenimde dediğim gibi yemek yemek = herhangi bir şey yemek demekti. Bu da ani acıkmalar ve el ayak titremeleriyle gelen, ele ilk geçen veya akla ilk gelen kötü kötü yemekleri yemek demekti. Benim acıkma biçimim programın 4. günü değişmişti. Elim ayağımın titremesini geç, o kadar uzun süre tok kalıyorum ve o kadar enerjik bir tokluk ki bu, sanki iki dakika önce yemek yemişim de daha yeni kalkmışım başından gibi. Vücudumun yakıtını değiştirdim ben senin sayende! Benim vücudum artık şekerle çalışmıyor! Sanki LPG taktırdım kendime; az ama çok daha güzel besinlerle daha çok yol alabiliyorum.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

Ben bu programa herhangi bir hastalıkla başlamadım. Ama başlamasaydım bundan birkaç sene sonra beni bekleyen hastalıkların bilincine varabildiğim için başladım. Bu programı 7’den 70’e herrr ama heerrrkese öneriyorum. Çıkıp sokaklara bağırasım var “BİZ BESLENMEYİ ÇOK YANLIŞ BİLİYORMUŞUZ ARKADAŞLAR UYANIN ALOOOOO!” diye 😃


Eklemek istedikleriniz…

Meditasyon grubunu sabbırsızlıkla bekliyorum, bi de daha önce de demiştim gaaaaliba; seni seviyorum hehe ❤

P. Ö.

Sema Hanım Merhaba,


Size nasıl teşekkür edeceğimi gerçekten bilemiyorum Uygun bir kelime yok herhalde bunun için. İyi ki sizi tanımışım. Sayenizde girdiğim girdaptan kurtuldum. Meğerse herşey ne kadar kolaymış. Enerjiniz, mutluluğunuz hep daim olsun. Hep gülün. Zekeriyaköye çok yolım düşüyor. İnşallah birgün karşılaşırız.


Sevgilerimle.


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sizi yaklaşık 5 sene önce sosyal medyadan takibe başlamıştım. Tüp mide ameliyatından sonra. Ancak o zamanlar farklı bir beslenme programım olduğu için sadece "ayyy ne güzel şeyler yapıyor belki ben de ileride yaparım diye" içimden geçiriyordum. Ameliyattan 4 sene sonra ufak ufak yeniden kilo almalar ve o kendimden nefret etme halleri geri gelmeye başladı. Ve ben yeniden nasıl zayıflayacağımın derdine düştüm. Ve kabus başladı. Gideceğim doktorlar kilo ver ve spor yap diyecek, diyetisyenler de ondan 3 kaşık bundan 3 kaşık ye diyecekler ama neden ve nasıl sorularıma cevap vermeyeceklerdi. Bu ruh hali 1 sene devam etti ve yaklaşık 8 kilo geri aldım. Bir gün daha önce aldığım ama sadece tariflerine baktığım kitabınız yeniden elime geçti. İşte o kitabınızdaki önsöz bana ışık oldu. İşte bu dedim ben sağılklı beslenmeyi öğrenmeliyim. . Kilo vermek için çektiğim onca eziyetten sonra ben mutlu olarak sağlıklı beslenmeliyim dedim.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sizin pozitif enerjiniz, bu süreci kolaylaştıran açıklamalarınız, takibiniz, ulaşılabilir olmanız ve en önemlisi neden, nasıl sorularının cevaplarını sormadan almam beni hem mutlu etti hem de motive etti.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Tartılmadım ama ciddi bir incelme var. En önemlisi daha hareketliyim, çabuk yorulmuyorum ve daha mutluyum. Kendimi daha çok seviyorum.

Bu programı, kendini seven herkese öneririm.

M. A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sürekli bir yap-boza dönen, başarısızlık duygumu tetikleyen ve bana hiç ama hiç iyi gelmeyen kibrit kutusu kadar peynir, sayılı zeytin, badem ile geçen standart diyetisyen diyetlerinden farklı bir şey arıyordum. Fazla kilolarım vardı, kurtulmak, incelmek, küçülmek istiyordum. Fazla kilonun aslında bir sağlıksızlık göstergesi olduğu düşüncesinden yola çıkarak sağlıklı beslenirsem otomatik olarak kilomdan da kurtulurum diye düşündüm. Çünkü small beden kıyafet giyebilme imgesi beni yeterince motive etmiyordu, mantığıma yatmayan, yolunda gitmeyen bir şeyler vardı ve ben alternatif arıyordum. Program içeriğini incelediğimde aradığım şey belki de budur dedim.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Ahh.. Umduğumdan fazlasını buldum ve hem çok şey öğrendim, hem aklıma, mantığıma yatan bilimsel açıklamalarla olayların iç yüzünü öğrendim, hem de aynen düşündüğüm gibi, sağlıklı beslendiğimde anlayamadığım bir biçimde inceldim! Haftada bir yapılan canlı yayınlar her gün gelen e-mail’ler ile desteklenince, bir de bütün bunlar son derece pratik ve lezzetli tariflerle desteklenince umduğumdan çok daha kolay oldu her şey. Sema Hanım’ın soru ve yorumlarımı yazdığım e-maillerime samimi dönüşü de benim için çok önemliymiş, şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü ben kendisine kendimi çok yakın hissettim bu süreçte ve samimi verilen yanıtlarla bir nevi karşılık buldum kendimce. Ayrıca program boyunca içinde bulunduğumuz haftaya ve hatta güne odaklanmamız gerektiği konusundaki uyarılar da çok yerinde ve yardımcıydı.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Tartıda pek de matah bir kilo değildi giden 3 haftanın sonunda ama, ciddi bir incelme ve küçülme yaşadım. 1 ay öncesinde giyemediğim kot pantolonumun içine girdim. En büyük değişim baldırlarımdaydı, tam 7 cm inceldim! Ruh halimin daha dengeli, daha sakin olduğunu fark ettim. Şaşırtıcı biçimde daha tahammüllü biri oldum. Oysa klasik bir diyetisyen diyetinde psikolojim bozulur, yıpranırdım. Yoksunluk duygusundan bitap düşerdim. Açlıktan deli gibi sağa sola saldırdığım, tabaklarca yediğim günlere inanamaz oldum, açlığım dengelendi, el ayak titremelerim gitti. Açlığa da tahammülümün arttığını hissettim. Ruhen ve bedenen hafiflediğimi hissettim. Evet, kelimenin tam anlamıyla hafifledim. Daha enerjik biri haline geldim. Bağırsak sorunlarım azaldı, kabızlığım ve şişkinliğim bitti.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

İnsülin ile derdi olan, fazla kilosu olan veya ideal kilosunda olmasına rağmen sürekli yorgun, halsiz hisseden, kronik bir rahatsızlığı olan, mide ve bağırsak sorunları yaşayan, açlığa tahammülü olmayan, ruh hali dengesiz olan, sağlıklı beslenme şeklini hayatına oturtmak isteyip bir türlü oturtamayan herkese şiddetle öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

En çok sevdiğim şey, Sema Hanım’ın her şeyin mantığını, sebebini, amacını anlatıyor olması. Benim hayatımda en zorlandığım şey, ihtiyaç duyduğumda “Peki ama neden?" sorusuna cevap bulamamam. Bir şey kafama yatmıyorsa, sebebini anlayamıyorsam, hayatıma da alamıyorum. Bu programda, daha doğrusu Sema hanımda bu konuya yaklaşım benimle çok benzer olduğu için olsa gerek (bunu yeni öğrendim ve bir kez daha kendimi ona yakın hissettim), takip etmem, uygulamam, hayatıma katmam çok daha kolaylaştı.


E. Ö.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Programa sağlıklı beslenmeyi yaşantımın bir parçası haline getirmek hedefiyle başladım. Sağlıklı beslenmeyi oturttum sayılır. Hareket konusunda da artık bir şey yapmam lazım 🙂

Diğer yandan bir takım sıkıntılarım vardı ve bunların beslenmeyle ilgili olduğunu tahmin ediyordum. Yatay bir şekilde uyuyamıyordum, mutlaka yastık desteğiyle dik uyuyordum. Midem soluk boruma baskı yapıyordu sanırım ve sürekli öksürüyordum. Sürekli mide yanması sorunu yaşıyordum. Bu sıkıntıları bildiğim halde yemeyi de durduramıyordum. Çünkü ekmek, yumurta ve peynirsiz kahvaltıdan başka bir şey bilmiyordum. Acıkınca peynir ekmek yiyordum. Sofradan doyup da kalkmıyordum, doymadan kalkıyordum, yedikçe yiyesim vardı. Tatlı krizlerinde ağzıma çikolataları atıyordum. Neredeyse meyve hiç yemiyordum. (Şu anda da pek yediğim söylenemez gerçi, bu konuda çalışmam lazım.)

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Tüm sıkıntılarım geçti. Yatay bir şekilde uyuyabiliyorum, reflüm yok oldu, öksürmüyorum, midem yanmıyor, tatlı krizine girmiyorum. Doyma şeklim baştan sona değişti. Artık doyuyorum.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Sanırım 1-2 kilo hafifledim. 🙂 Çok stresle çalıştığım için stresim azaldı mı ön göremiyorum ama iş stresinden yemeği bıraktım. Belki de stres de azaldı 😄

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm:

Bu programı uygulamak için bir problem yaşamaya da gerek yok. Her yetişkin uygulayabilir. Zaten mutfağımız da buna çok müsait. Tencere yemeklerimiz hep sebzeli, etli, kurubaklagilli. Salata alışkanlığımız var. Sadece bunları tüm güne yaymak gerekiyor. Ve mutfağımızdaki tatlı, börek hamurişi ve ekmek alışkanlıklarımızı dönüştürmek. Bunları hayatımızdan çıkarmak da gerekmiyor, dönüştürmek. Sanırım bu programda öğrendiğim en önemli şeylerden biri buydu.


Eklemek istedikleriniz…

Ben kurubaklagil ile tahıl arasındaki farkı bile bilmiyormuşum, yani hiç düşünmemişim.

Şeker alternatifleri konusunda çok az şey biliyormuş, onları öğrendim. Artık sağlıklı diye paylaşılan birçok tariften uzak duracağım. Evi özlerle, şuruplarla doldurmaya gerek yokmuş. İyi ki de almamışım🙂


89 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör