• Sema Özpekmezci

Farkındalıkla Mutlu Beslenme Programı Mutlu Sonlar

En son güncellendiği tarih: Haz 2

Tüm bilgi ve birikimleri toplayıp bir araya getirdiğim bu program için o kadar özel ki. Bu yazıda ilk programıma katılan kişilerin paylaştıklarını okuyabilirsiniz. Umarım bu program daha bir çok kişiye sağlık ve mutluluk getirecek.G.Ö.


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Öncelikli hedefim, sürekli başladığım ve bıraktığım sağlıklı beslenme düzenimi nelerin etkilediğini fark ederek bu kısır döngüyü kırmak ve en önemlisi ise kendim için bir şeyler yapmaktı.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Programın ilerleyiş tarzı, sizin samimiyetiniz, bildiğiniz her bilgiyi paylaşma isteğiniz benim neyi neden yaptığımı daha çok fark etmemi sağladı. Bir de bu program süresince yaptığım her şeyi ,hiç bir zorlama olmadan yaptım, o kısım çok hoşuma gitti açıkcası. Evet sağlıklı beslendim, her zaman yapmak istediğim ama bir türlü yapamadığım, ara ara yaparken sıkıldığım meditasyonları isteyerek ve severek takip ettim. Hareket etmek için her zaman üşenirken bu program süresince eğlene eğlene dans ettim, yürüyüşlerimi yapmaktan zevk aldım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

O kadar değiştim ve farklılaştım ki hangisini yazsam şu anda bilemedim :) Öncelikle hem kendimin, hem de etrafımdakilerin davranışlarının kişisel olmadığını ve herkesin kendi ile olan ilişkisinden kaynaklandığını fark ettim. Meditasyonlar sayesinde dalgalı, hırçın sulardan sakin sulara doğru geçiş yaptım. Yemek ile ilişkimin tamamen duygusal olduğundan emin oldum. Bunları fark ettikçe de hayatımda o kadar şey değişti ki , duygusal olarak değişmemin etkisine kapılmaktan belki fiziksel olarak değişimimdeki etkiye dikkat etmedim bile...


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Kendisini tamamen duyguları ve öfkesiyle yöneten, insanların ne dediği, nasıl baktığı ile çok ilgilenen ve bunları üzerine alınan, duygusal yeme bozukluğu olan, gerçekten kendi için bir şey yapmak isteyen herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Gerçekten bu programda olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Ben enerjiye çok inanan biriyim ve bazı şeyleri yaparken karşınızdaki kişinin de enerjisi çok önemli. Sizin gerek enerjiniz gerek doğallığınız ve bildiğiniz her şeyi paylaşma çabanız bence bu programın temelini oluşturuyor. Benim gibi zoru görünce kaçmaya çalışan biri için o kadar ideal bir süreç oldu ki. Yukarıda da bahsettiğim gibi; meditasyon mesela, yapmayı çok istediğim ama bir türlü vakit ayırıp da oturamadığım, otursam bile ya ben şimdi napıyorum ki dediğim bir şey olmuştu. Öyle güzel yönlendirdiniz ki meditasyonlarda “aa ben bunu düşünüyormuşum fark ettim ve hadi şimdi nefese döneyim” oldum, çoğu problemimi meditasyonlar sırasında çözdüm mesela… ki o kadar zamandır şu uygulamalardan yapmaya çalışıyorum ki hiç böyle bir verim almamıştım. Yoga mesela, kaç kere gidip gidip yarım bıraktım, şu hareketi illa böyle yapacaksın dediler kimse yapabiliyormusun bi araştır bakalım demedi ve ben yogadaki yapabileceklerimi

görmeyi çok sevdim. Yemekler mesela, çok sıkı diyetler yapıp bir kere bozunca karalar bağlayıp her şeyin bittiğini düşünüyordum hep. Şimdi ''oh canım çok istedi yedim'' ama ''hayat benim için aynı şekilde devam edebilir'' diyorum.

Her alt edemediğim duyguyu hissettiğimde kendimi mutfakta bulmaktan o kadar sıkılmıştım ki. Baktım, herkes aynı aslında... Çünkü hayat tamamen bizim algıladığımız şekilde geçiyor. Şimdi vücudum yemek mi istiyor yoksa şefkat mi istiyor bunu fark edebiliyorum, ki çoğunlukla şefkat istiyor. Artık önce sadece kendi düşünceme

bakıyorum ama etrafımdakiler de değiştiğimin baya farkında...

Bu program için, emekleriniz, bilginiz için çok çok teşekkür ederim, ağzınıza emeğinize sevginize sağlık.


G.Z.


Bana öyle bir dokundun ki, anlatmaya yeterli kelime haznem var mi, yoksa Türkçe’de yeterli kelime var mi bilemiyorum. Bugüne kadar hep kendinden nefret etmiş bir insanin kendisini sevmesinin yolunu gösterdin. O kadar önemli, o kadar büyük bir adımdı ki benim için bu. Çarenin hep X kg kadar vermek olduğunu, verince seveceğimi, sevilebileceğimi düşünmüştüm. Gözümü açtın, bu farkındalıklı beslenmeden de daha ötesi oldu benim için. İçimde oluşan boşluğu yemek ile doldurmaya çalışırken, boşluğun aslen çok başka şeylerde olduğunu gördüm ve hayatımla ilgili senelerdir ertelediğim çok önemli  bir karar aldım ve şu an kuş kadar hafifim. Elinize iğne, yüreğinize karanlık, hayatınıza kötülük değmesin. Sizi zaten uzun yıllardır takip ediyordum ama bir takipçinden de ötesi oldum artık, hayatıma bu dokunuşunu  asla unutmayacağım.


Sevgiler, öpücükler


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Duygusal yeme problemimi kaynağını bulup çözmek, kilo vermek.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Umduğumdan daha da fazlasını buldum, kendimi sevmeyi öğrendim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Yemek hayatimin amaçlarından biri değil parçası oldu. Vücudumu artık çok sevdiğimden zararlı olan hiç bir şeyi yemek gelmiyor bile içimden.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm: 

Duygusal yeme problemi, kendimde yaşadığım ve çözdüğüm için.


Bu güzel sözleri için katılımcılara çok teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Sema

85 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör