top of page

Sema Kimdir?

Hikayem
 

Beni tanımak için bu bölüme girdiğin için teşekkür ederim.

 

Daha anne karnındayken başlayan bozuk bir beslenme ile doğdum. Hazır mamalar ile geçen çocukluk yaşları, daha sonra ilk gençlik yıllarında yapılan hatalı beslenmeler, üstüne bir de genler gelince 28 yaşımda Tip 2 diyabet beni buldu ve hayatım o gün değişti.

Geçmiş hayatımı mavi bir çöp poşetine doldurdum.

​O çöp poşeti hayatımın dönüm noktası oldu. Evdeki tüm paketli ürünleri, şekerli her şeyi, rafine edilmiş gıdaları bu poşete doldurdum çünkü 40 yaşıma geldiğimde tüm iç organlarımda tedavisi olmayan hasarlar olacaktı. Çok korktum. Günlerce ''artık keşkül yiyemeyeceğim'' diye ağladım ama altından kalktım. Zararlı olan her şeyi hayatımdan çıkarttım ve sağlıklı beslendikçe hem bedenen hem de ruhen huzuru buldum. 13 kilo verdim. En büyük tutkularımdan biri olan spor hayatıma girdi. Diyabeti ve semptomlarını yok ettim, hem de istediğim şeyleri yiyerek.

Temiz beslenmek hayatımı iyi yönde çok fazla değiştirdi ve  bunu herkese anlatmak istedim. İnstagram hesabım ‘’semaozpekmezci’’ nda kendime pişirdiğim yemekleri ve sporumu, günlük yaşantımı paylaşıp bu hayatı anlatmaya başladım. Orada kocaman bir aile olduk. Birbirimizden ilham alarak çoğaldık.

Kendimi iyileştirmek için çıktığım bu yol o kadar çok büyüdü ve güçlendi ki, çevreme daha profesyonel yardım etmek istediğime karar verdim. 2000 yılında Istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldum. Üniersiteden mezun olurken bir daha okula gideceğimi hiç düşünmezdim ama içimdeki öğrenme ateşini durduramadım. Bilgime bilgi katmak ve ''artık ben de sağlıklı beslenmek istiyorum'' diyenlerin elinden tutmak için merkezi New York'ta bulunan, alanındaki en gelişmiş okullardan biri olan Institute for Integrative Nutrition Bütünsel Beslenme Danışmanlığı ve Sağlık Koçluğu okuluna Ocak 2017'de başladım ve Ocak 2018'de mezun oldum. Okulum bana  öyle çok şey kattı ki. Hayatımda yaptığım en iyi seçimlerden biriymiş fakat bana yetmedi. Uzmanlaşmak istediğim alanın hastalıklarda beslenme olduğunu farkettim. Birinin iyileştiğini görmek beni çok mutlu ediyor ve bunu gerçekleştirirken ona yardım etmenin tatmininin benim için karşılığı yok. Sanıyorum kendim de benzer şeylerle senelerce uğraştığım için bu alana ilgim daha fazla arttı. Bundan dolayı eğitimime Functional Medicine Coaching Academy'de devam ettim. Ocak 2018 itibari ile de Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitim tamamlandı.

 

ad23568a-ee8a-42cc-a0ce-bed1ec525ec9.JPG

Her geçen gün Fonksiyonel Tıp hayranlığım artıyor ve Türkiye'de de yaygınlaşması için aktif olarak çalışıyorum. Hem bireysel danışanlarımla bunu yayıyorum, hem de sosyal medyada devamlı anlatıyorum. Fonksiyonel Tıp akımını Türkiye'de geniş kitlelere anlatan ve duyuran ilk kişi olmaktan dolayı çok mutluyum. 

EAMBA onaylı uluslararası akredite MBSR Mindfulness Based Stress Reduction ve MBEAT Farkındalıkla Beslenme eğitmeniyim. Aynı zamanda Mindfulness Temelli Yoga Eğitmeniyim.

2023 Eylül'ünde İngiltere'de CNM International'da 3 senelik diploma programı olan Clinical Nutritional Therapist eğitimim başladı. Türkiye'de tam karşılığı olmasa da üniversite düzeyi Beslenme Uzmanlığıdır.

Hastalıklarımız ve genel iyilik halimiz için beslenme, zihin ve ruh ayrılmaz bir bütündür. Bunu yaymak ve anlatmak hayat amacımdır.

Bir tane hayatımız var. Bu hayatı ruhen ve bedenen mutlu geçirmek bize bağlı. Eğlenerek, lezzetten ve sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmeden, stresinizi, duygularınızı, bedeninizi fark ederek, hayatınızı sağlıklı bir yöne çevirmek isterseniz, bunu yapabilmeniz için elini tutuyor olacağım.

Health-Coach-Certificate-Badge_web.png

                                                                                 Eğitimlerim ve Yöntemim

Sağlıklı beslenmek ve yaşamak bir bütündür. Benim yöntemimde hayatın her alanının birbiri ile nasıl bağlantılı olduğu ve beslenirken sadece vücudunuzu değil, ruhunuzu da beslemeyi bulmak ve zihni sakinleştirmek vardır. Ancak bu yöntem ile sağlıklı ve mutlu bir hayata kavuşabiliriz. Günde 2 kilo brokoli de yesek, şayet  bizi besleyen diğer öğeler (stres yönetimi, kariyer, ilişkilerimiz ..vs) sağlıklı değilse, bedenimizin de sağlıklı olması pek mümkün değildir. Şu bir gerçektir ki, ruh hasta olmadan beden hasta olmaz. 

 

Örneğin :

Fazla veya istemsiz yemenize işteki stresiniz mi yoksa ilişkilerinizdeki bir sorun mu yol açıyor? 

Konuları devamlı kafanızda evirip çevirip, çıkış yolu bulamayıp bunları görmemek için yemek mi yiyorsunuz?

Spor yapmanızı engelleyen uyku bozukluğunuz veya enerji düşüklüğünüz mü? 

Bedeninizde olanları, acıktığınızı, doyduğunuzu fark edebiliyor musunuz?

Sürekli canınız bir şeyler istiyor ve baş etmekte zorlanıyor musunuz?

Aldığım tüm eğitimler boyunca, bir çok beslenme akımını öğrenme ve kimisini de deneyimleme fırsatı buldum. Bu akımları, doğru beslenme yöntemlerini kişilere aktarabilmeyi ve iyi hayatı dünyanın önde gelen doktor ve konuşmacılarından öğrendim. Aldığım koçluk eğitimi ile de bilgilerimi size aktarıyorum ve hayatınıza beraber adapte ediyoruz. 

IIN'deki eğitimler esnasında Mark Hyman ve Fonksiyonel Tıp ile tanıştım. Her hastalık veya sorunun öncelikle altında yatan nedeni bulup, bunu tedavi etmeye odaklanmış tıp kalbimi çaldı. İlerlemek istediğim yolun ''hastalıklarda beslenme'' olduğu konusunda emin olunca, Institute for Functional Medicine okulunun koçluk eğitim kısmı olan Functional Medicine Coaching Academy'e başladım. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimimi büyük bir gurur ile tamamladım. Pozitif Psikoloji, Beslenme Psikolojisi, Fonksiyonel Tıp ve Fonksiyonel Beslenme konularında aldığım eğitimim Şubat 2018 itibari ile bitmiştir. 

Fonksiyonel Tıp eğitimim esnasında, şu modern hayatta yönetemediğimiz stresin insan hayatı üstünde ne kadar çok hastalığa yol açtığını da öğrendim. Birlikte çalıştığım kişilerde de gördüğüm en ana sorun buydu. Yeme bozukluklarının da altında hep çok fazla stres yatıyor. Danışanlarıma stres kontrolünde de daha fazla yardımcı olabilmek için 8 haftalık Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) yani Farkındalık Temelli Stres Azaltma eğitimimi Mindful Istanbul'dan bitirdim. 

Bu yolculuk önümde yeni bir kapı açtı. Tüm beslenme sorunlarının altında aslında kontrol edilemeyen bir stres ve farketmeden yaşam yatıyor. Bu konuda daha fazla derinleşmek ve beslenme ile birleştirmek istediğimden Mart 2019 itibari ile MBSR eğitmen eğitimime başladım. EAMBA onaylı MBSR eğitmenliği eğitimim Nisan 2020'de sonlandı. Artık uluslararası akredite bir MBSR eğitmeniyim.

Bu esnada Eylül 2019'da MBSR eğitici eğitmenliğimin şartlarından biri olan, dünyanın en iyi MBSR eğitimcilerinden Günter Hudasch ve Lot Heijke yönetiminde 5 günlük sessizlik inzivasını bitirdim. Ilk sessizlik inzivamdı ama son olmayacağı kesin.

Ocak 2020'de de MBCL (Farkındalık Temelli Şefkatli Yaşam) eğitimini de katılımcı  yine programın kurucusu Frits Koster tarafından aldım.

Farkındalık temelli yaşamın hayatlarda ne kadar büyük değişiklikler yaptığını farkedince, genelde etrafımdaki herkeste gördüğüm yemenin psikolojik kısmı, duygusal yeme, tıkanırcasına yeme konularında çok etkili olan MBEAT programının merkezi USA'de olan Mindful Eating Training Institute'den verilen eğitici eğitmenliğine başvurdum ve en son olarak MBEAT programı eğitmeni oldum. Farkındalıkla Beslenme, Stresle yeme, duygusal yeme en çok çalıştığım alanlar oldu. Bunların Fonksiyonel Tıp beslenme programları ile birleştiriyorum.

Pandemi esnasında da yine ruh-zihin-beden sağlığı bütünlüğü çerçevesinde 200 + 200 = 400 saat Mindfulness Temelli Yoga Eğitmenliği aldım ve bitirdim. İnsanı anlamak bu hayattaki en büyük merakım. Bunlar üstüne durdurmadan aldığım eğitimler artık bu paragrafa sığmadığı için aşağı listelemeye devam ediyorum. Zaman içerisinde bakış açım bedenden bütüne doğru genişledi ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

2001 - Istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

2017 - USA Institute of Integrative Nutrition Health Coaching

2018 - USA IFM Institute of Functional Medicine Health Coaching - FMCA Coaching Academy

2018 - MBSR (Farkındalık Temelli Stres Azaltma) programı katılımcı

2019 - Mindfulness Institute MBSR eğitmenliği kapsamında sessizlik inzivası 5 gün

2020 - Frits Koster'den MBCL (Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam) katılımcı

2020 - Mindfulness Institute MBSR Farkındalıkla Stres Azaltımı Eğitici eğitmenliği

2020 - USA Mindful Eating Training Institute MBEAT (Mindfulness Temelli Farkındalıkla Beslenme Eğitimi) eğitmen eğitimi

2020 - Plum Village France 5 Mindfulness Temel Eğitimi 5 gün New Year inzivası

2021 - Advayta Yoga ve Remind Turkey 200'er saat toplamda 400 saat Mindfulness Temelli Yoga eğitici eğitmenliği

2021- Paul Grilley'den YinYoga : Functional Approach to Yoga

2021 - Intiutive Eating Pros, Evelyn Tribole'den Sezgisel Beslenme

2021 - Remind Türkiye Yoga Terapi Eğitici Eğitmenliği 2 modül 90 saat

2021 - Dr Richard Brown & Dr Patricia Gerbarg'dan Breath Body Mind BBM (Nefes Beden Zihin) Level 1 Eğitmeni

2022 -7 gün Heart Magic Sessizlik Inzivası - Moulin de Chaves Fransa'da 

​2022 - Tara Brach ve Jack Kornfield'den uluslararası akredite Mindfulness Mentörlüğü

2023 Şubat - Tara Brach ve Jack Kornfield Mindfulness Meditation Teacher Training Program, 2 sene sürecek olan bu eğitimim halen devam etmekte.

2023 - Berivan Sungurlu 30 saat Tao Vinyasa Eğitici eğitmenliği

2023 - Berivan Sungurlu 75 saat yoğunlaştırılmış Yin Yoga eğitici eğitmenliği

2023 - Dr. Arielle Schwartz, Dr. Stephen Porges'ten Yoga'da Polyvegal Teori

2023 - Klinik Beslenme Terapisti olmak üzere 3 sene sürecek olan bu okulum, Ingiltere'de bulunan ve üniversite/yüksek öğrenim düzeyinde eğitim veren College of Naturapathic Medicine'de hala öğrenciyim. Burası kariyerimin 2. yüksek öğrenimi ve dönüm noktası olacağına inanıyorum. Klinik Beslenme Terapisti/Nutritionist olmak üzere eğitimim devam etmektedir.

2024 - Dr Mindy Pelz (USA) Fast Like a Girl FLAG Certification Program - Kadın Sağlığı Hormon Odaklı Aralıklı Oruç ve Beslenme Sertifika programı, FLAG Sertifikalı Koçu

2024 - Dr Wendy Sweet (New Zeland) My Menopause Transformation Menopoz Eğitmenliği Sertifika programı 

2024 - FMCA Instutite of Functional Medicine Coach Approach to Perimenopause ve Menopause, Menopoz ve Perimenopoza Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçlarına özel yaklaşım

* Burada sıralayamadığım irili ufaklı bir çok ek Mindfulness ve Sinis Sistemi eğitimleri ve seminerleri.

 

Yöntemimiz kaloriler, yağlar, proteinler, listeler ile değil. Ana amacım, mutlu ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığını, besinler ile ve bedeninizle ilişkinizi fark ederek, yaklaşıma hormonların işleyişini de katarak hayatınıza adapte etmenize yardımcı olmaktır. Kısıtlı bir süre sağlıklı beslenmek değil, bunu sürdürülebilir bir yaşam tarzı olarak uygulatmaktır. Sağlığa bütüncül yaklaştığım için de işin içine mutlaka zihin sakinleşme, stres yönetmeyi de eklemekteyim. Bu konular üzerinde çalışmadan dünyanın en iyi beslenmesini dahi yapsak etkili olmadığını biliyorum.

Bir kişiye iyi gelen bir besin, diğer kişiye zehir olabilir. Dolayısı ile bağlı olduğum beslenme akımları yok. Herkesin metabolizması, geçmişten getirdikleri, yaşadıkları parmak izi gibi kendine özgüdür ve herkesin beslenmesi de tektir. Bunu bulacak yine kişinin kendisidir. Ben sadece kaybolduğumuz karanlık bir tünelde, size feneri veriyorum, daha önce defalarca kez yürümüş olduğum ve çıkışı çok iyi bildiğim tünelde elinizi tutuyorum ve çıkış yine sizin içinizde.


Şimdiye kadar sahip olduğunuz en sağlıklı ve bedenen rahat olduğunuz, sinir sisteminizin sakinleştiği hayata doğru yola çıkmaya hazır mısınız?

bottom of page