Sema Kimdir?

Health-Coach-Certificate-Badge_web.png
Hikayem
 

Beni tanımak için bu bölüme girdiğin için teşekkür ederim.

 

Daha anne karnındayken başlayan bozuk bir beslenme ile doğdum. Hazır mamalar ile geçen çocukluk yaşları, daha sonra ilk gençlik yıllarında yapılan hatalı beslenmeler, üstüne bir de genler gelince 28 yaşımda Tip 2 diyabet beni buldu ve hayatım o gün değişti.

Geçmiş hayatımı mavi bir çöp poşetine doldurdum.

​O çöp poşeti hayatımın dönüm noktası oldu. Evdeki tüm paketli ürünleri, şekerli her şeyi, rafine edilmiş gıdaları bu poşete doldurdum çünkü 40 yaşıma geldiğimde tüm iç organlarımda tedavisi olmayan hasarlar olacaktı. Çok korktum. Günlerce ''artık keşkül yiyemeyeceğim'' diye ağladım ama altından kalktım. Zararlı olan her şeyi hayatımdan çıkarttım ve sağlıklı beslendikçe hem bedenen hem de ruhen huzuru buldum. 13 kilo verdim. En büyük tutkularımdan biri olan spor hayatıma girdi. Diyabeti ve semptomlarını yok ettim, hem de istediğim şeyleri yiyerek.

Temiz beslenmek hayatımı iyi yönde çok fazla değiştirdi ve  bunu herkese anlatmak istedim. İnstagram hesabım ‘’semaozpekmezci’’ nda kendime pişirdiğim yemekleri ve sporumu, günlük yaşantımı paylaşıp bu hayatı anlatmaya başladım. Orada kocaman bir aile olduk. Birbirimizden ilham alarak çoğaldık.

Kendimi iyileştirmek için çıktığım bu yol o kadar çok büyüdü ve güçlendi ki, çevreme daha profesyonel yardım etmek istediğime karar verdim. 2000 yılında Istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldum. Üniersiteden mezun olurken bir daha okula gideceğimi hiç düşünmezdim ama içimdeki öğrenme ateşini durduramadım. Bilgime bilgi katmak ve ''artık ben de sağlıklı beslenmek istiyorum'' diyenlerin elinden tutmak için merkezi New York'ta bulunan, alanındaki en gelişmiş okullardan biri olan Institute for Integrative Nutrition Bütünsel Beslenme Danışmanlığı ve Sağlık Koçluğu okuluna Ocak 2017'de başladım ve Ocak 2018'de mezun oldum. Okulum bana  öyle çok şey kattı ki. Hayatımda yaptığım en iyi seçimlerden biriymiş fakat bana yetmedi. Uzmanlaşmak istediğim alanın hastalıklarda beslenme olduğunu farkettim. Birinin iyileştiğini görmek beni çok mutlu ediyor ve bunu gerçekleştirirken ona yardım etmenin tatmininin benim için karşılığı yok. Sanıyorum kendim de benzer şeylerle senelerce uğraştığım için bu alana ilgim daha fazla arttı. Bundan dolayı eğitimime Functional Medicine Coaching Academy'de devam ettim. Ocak 2018 itibari ile de Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitim tamamlandı. Her geçen gün Fonksiyonel Tıp hayranlığım artıyor ve Türkiye'de de yaygınlaşması için aktif olarak çalışıyorum. Hem bireysel danışanlarımla bunu yayıyorum, hem de sosyal medyada devamlı anlatıyorum. Fonksiyonel Tıp akımını Türkiye'de geniş kitlelere anlatan ve duyuran ilk kişi olmaktan dolayı çok mutluyum. 

EAMBA onaylı uluslararası akredite MBSR Mindfulness Based Stress Reduction ve MBEAT Farkındalıkla Beslenme eğitmeniyim. Aynı zamanda 200 + 200 = 400 saat RYT Mindfulness Temelli Yoga Eğitmeniyim. Hastalıklarımız ve genel iyilik halimiz için beslenme, zihin ve ruh ayrılmaz bir bütündür. Bunu yaymak ve anlatmak hayat amacımdır.

Bir tane hayatımız var. Bu hayatı ruhen ve bedenen mutlu geçirmek bize bağlı. Eğlenerek, lezzetten ve sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmeden, stresinizi, duygularınızı, bedeninizi fark ederek, hayatınızı sağlıklı bir yöne çevirmek isterseniz, bunu yapabilmeniz için elini tutuyor olacağım.

 

ad23568a-ee8a-42cc-a0ce-bed1ec525ec9.JPG