top of page

Mindfulness Temelli Programlar

IMG_4383.jpg

MBSR nedir?

MBSR, mindfulness tekniklerinin belli bir program dahilinde uygulandığı, bilimsel olarak desteklenmiş, farkındalığı ve anda olmayı hayata adapte etmeyi öğreten bir programdır. 

MBSR açılımı Mindfulness Based Stress Reduction yani Farkındalık Temelli Stres Azaltımı programı 1979 yılında Prof Dr. Jon Kabat Zinn tarafından geliştirilmiştir. Tüm dünyada uygulanan, Almanya’da okul müfredatlarında olan, Amerikan Ordusu, Ingiltere parlamentosu, Google, Apple, Procter&Gamble gibi dünyaca büyük firmaların, NBA'ın eğitim bünyelerine aldıkları bir program. 

Modern hayatta, koşturmada, unuttuğumuz, insanın özündeki yaşama şeklini öğretmek, hatırlatmaktır. Fiziksel durumlarla ve zorlu duygularla başa çıkabilmek için kişiyi güçlendirmek üzerine planlanmıştır. Dünyada bir çok hastanede ağrı ile yaşayanlara tedavinin bir parçası olarak uygulatılıp, çok da iyi sonuçlar elde edilmektedir.

 

8 haftalık programın bir akışı vardır ve egzersizler dahilinde uygulanır. Dünyanın neresine giderseniz gidin, şayet onaylı okullardan mezun bir MBSR uygulayıcısı ise, her yerde aynı içerikle karşılaşırsınız. Bu program bir terapi veya psikolojik iyileştirme değildir. Özünde hep bizimle olan, unuttuğumuz insani özelliklerimizi tekrar kullanmayı hatırlamaktır. 

MBSR kimler için uygundur?

Gündelik hayatla başa çıkmakta zorlanan, hayata daha sakin bakmak isteyen, yaşananlara daha az tepkisel durmak isteyen, duygularını ve duyumlarını görmek isteyen, aslında kendini tanıyıp, kendini keşfetmek isteyen herkese uygundur.

Katılım içn herhangi bir ön koşul yoktur, istekli olmak dışında :)

Nasıl uygulanır?

Grup programıdır.

MBSR 8 haftalık bir programdır. 8 oturum ve ayrı bir günde gerçekleşecek olan 6 saatlik sessizlik gününden oluşur. Toplamda 25 saatlik bir programdır.

Her oturum 2,5 saat sürmektedir. (Corona günlerinde MBSR'ı online açtığımdan, online program 2 saat olacaktır)

Bilgi, tema ve bir dizi farkındalık egzersizlerini içerir.

Egzersizler grup içerisinde paylaşımlıdır. Tecrübelerimizi paylaşmak, bir başkasına aktarmak kendimizin bile farketmediği noktaları parlatmayı sağlar.

Oturumlar dışında, iki oturum arasında uygulamak için ses kayıtları, çizelgeler ve bilgi dökümanları verilecektir.

Her bir katılımcının egzersizlere günde 30-35 dk ayırması beklenir.

Katılımcılar yapılacak ön görüşme ile alınacaktır. 

8 Haftalık MBSR programını tamamlayan katılımcılara uluslararası geçerliliği olan bir katılım belgesi verilecektir. Bu belge ile MBSR Eğitmeni olma ön koşulu karşılanmış olur.

Seans başlıkları ve işlenen konular:

Seans 1: Bilinçli farkındalığı keşfedin. Otomatik pilottan uyanmak
Seans 2: Dünyayı nasıl algılıyoruz?
Seans 3: Bedende olmak
Seans 4: Stresi bilinçli farkındalık ile karşılamak
Seans 5: Stres tepkisi ve stres arttırıcı düşüncelerle uğraşmak

Seans 6: Farkında iletişim

İnziva günü : 6 saat sessizlik günü
Seans 7: Kendine özen göstermek
Seans 8: Veda ve yeni bir başlangıç

Somatik Stres Azaltma ve Yin Yoga

Mindfulness önümde çok farklı bir kapı açtı ve kendimi bir çok yoga ve nefes egzersizleri eğitiminin içinde buldum. Yoga benim kendimle ilişkimi çok değiştirdi. Hareketli meditasyon zorlu zamanlarımda bana çok yardımcı oldu. 

200 saatlik Mindfulness Temelli Yoga Eğitici eğitmenliğinden sonra Breath Body Mind, Yin Yoga ve Terapötik Yoga eğitimleri de alarak, bunları da mindfulness ile birleştirerek Somatik Stres Azaltma ve Yin Yoga programları hazırladım. MBSR zihnimizde stresle ilişkimizi değiştirip, stres azaltmaya yardımcı olurken, bu iki programımla da stresin beden üzerinde yarattığı olumsuz etkileri azaltan eğitimler veriyorum. 

 

bottom of page