top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

MBSR Mutlu Sonlar 2

Güncelleme tarihi: 8 May 2023

Eğitmenliğini verdiğim en kıymetli programlardan biri benim için MBSR Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı. Yine sonuna geldiğimiz bir program, onlarla aramda o kadar güçlü bir bağ ve sevgi hissettim ki... Onların bu güzel düşüncelerini sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.


Y. O.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Kendimi ne kadar fazla yargıladığımın farkına vardım, aslında aşırı tepkilerim yokmuş, ben öyle değerlendiriyormuşum.

Daha çok gözlemlemeye başladım. Kendime, çevreme bakış açım değişti. ''Şimdi dur bak bu olan mı, yoksa zihnin mi konuşuyor'' diyorum.

Hayatta birçok şey yaşıyoruz, önemli olan akışa kapılmamak, akışta kalarak kontrol etmeyi öğrenmekmiş, bunu anladım (bilimsel açıklamalar ile) uygulamalar ile geliştirmeyi hedefliyorum.

Görüşmek istemediğim insanlarla görüşmemeyi tercih edebilmeyi, okumak istemediğim kitapları, izlemek istemediğim filmleri, inatlaşmadan yarısında bırakabilmeyi hatta bunun doğal ve gerekli oldugunu, hatırası olan eşyalar ile vedalaşmayı hayatımda uygulamaya başladım.


Programın akışı nasıldı?

Muhteşemdi, uygulama ağırlıklı, çok zevkli ve eğiticiydi. Sekiz hafta çok çabuk geçti. Her haftanın görevlerini yerine getirmeye çalışarak, sonraki haftayı merakla bekledim. Grup içinde yaptığımız uygulama sohbetleri de çok eğlenceli geçti. İnziva ise anlatılmaz, yaşanır.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Herkese öneririm, bunun bir sınırlaması yok. Odaklanamayanlar, stres altında yaşayanlar ama ne yapacağını bilemeyenler, duygusal ve fiziksel bağımlılık yaşayanlar, MBSR hakkında fikir sahibi olmayıp nedir diye merak edenler, kendini tanıma yolunda bir adım daha atmak isteyenler, meditasyon yapmak isteyip bir türlü nereden nasıl başlarım diye düşünenler.... Bence herkes kendine bu programı hediye edebilir.

Sema Hanım, bir programı daha birlikte güzelliklerle, yeni öğretiler ile bitirdik . Hayatıma kattıklarınız, samimiyetiniz, disiplin ve titizliğiniz, güleryüzle, neşeli yaklaşımınız için çok ama çok teşekkür ederim. Başlangıç formuna da yazmıstım, gerçekten çok samimiyim motivasyon kaynağımsınız. Ben bu şekilde yakın hissedebildiğim kişilerle birlikte yol alabilirsem hevesli oluyor, ögrendiklerimi daha kolaylıkla uygulayabiliyorum. Evimde, konforlu bir şekilde size ulaşabildiğim için çok mutluyum.


Size ve Nur Hanım'a emekleriniz için teşekkür ederim, sağlık, huzur, neşe dolu güzel günler dilerim.

 

S. A.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Öncelikle ilk ders benim için hayret vericiydi. Yaptığım ilk egzersizde yemek ve lezzet almak, sevmeden yediklerimi daha rahat yememi sağladı. Teşekkür ediyorum. Seviyorum dediklerime vakit ayırırken onu bile otomatiğe almışım fark ettiğimde çok şaşırdım. Gökyüzünü, ağaçları, kristallerimi ve çocukları seyrederken görerek bakıyorum. Artık daha çok ses duymaya başladım. Şehrin göbeğinde horoz sesi duymayalı çok uzun zaman oldu. Bir çok eğitim aldım, kendimde göremediğim bir şey vardı, döne döne onu arıyordum diyebilirim. Çok üzülerek öğrendim ki kendimdeki bir şeye değil, toptan kendime gözümü kapatmışım. Hiç sormuyordum kendime yapmak istiyor muyum? Hep yapmalıyım, bunu da yapmalıyım, bu kitabı okumalıyım, gitmeliyim, aramalıyım her şey görev. Severek yaptıklarımı da görev hanesine yazınca yük olmuş. Dün ilk defa bir yemek uydurdum, canım ne isterse onu kattım, ne saçmalıyorsun ananası pişirme demedim. Ben sevdim, kafi :))) Ayakta beden taraması muhteşemdi. İlk yaptığımızda “ayakta durmak için kendime yardım etmeliyim” dedim. Bundan sonra önce kendime yardım edicem. Sağ üst kolumda bir yırtık vardı, orası hala çok gergin. İlk defa ayakta beden taraması yaparken serbest bırakabildim ve artık yatarak yaptığımız yoga hareketinde omzum yere değiyor. Başlarken öncelikli konum stresti, dişlerimi sıktığım için sabahları çene ağrısıyla güne başlardım, damaklarım sızlardı artık kalmadı çok şükür. Bana kazandırdıkları bunun üzerine çıktı, mutluyum. :) 


Programın akışı nasıldı?

Başka şekilde olabilir miydi bilmiyorum, her dersimizin içi doluydu. Aslında verdiğiniz dökümanları tekrar tekrar okuyup uygulamak, sindirmek bize kalmış. Bize bir anahtar verdiniz. Hangi kapıyı hangi anahtarla açacağımızı söylediniz.  


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Depresyonda olanlara, hayatın tadını çıkarmak isteyenlere, stresliyim diyenlere, nefes almak istiyorum diyenlere, hayatının monotonlaştığından şikayet edenlere, tekamülünü başlatanlara, bence herkese lazım :)


 

G.A.


Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Öncelikle bu program sayesinde sıklıkla ruminasyon sarmalına düştüğümü, çoğu olguyu orada zihnimin içinde kendi kendime deneyimlediğimi fark ettim. Program devam ederken de program bittikten sonra da ruminasyon yaptığımı fark edip bunu durdurabilmeye başladım. Daha önce kaygı bozukluğu ve kronik depresyon teşhisi konmuş biri olarak özellikle geceleri yatakta, “Keşke ona böyle demeseydim”, “Acaba benim hakkımda ne düşündü?” “Keşke ona sinirlenip x kişisine bunu anlatmasaydım, ya şimdi x kişisi arkasından konuştuğumu duyarsa ve beni hayatından çıkarırsa?” “Keşke aldatmasaydım” “Keşke kullanmasaydım” “Acaba şöyle davransam hala beni sever miydi?” “Okulu bırakmasam şu an nerede olurdum?” “Ben nerede hata yaptım da bu yerlere düştüm?” gibi sorularla baş başa kalırdım. Bunları bastırmak için alkol veya madde kullanırdım. Bu sorular yeterince uzaklaşmazsa yemek yerdim, kendimden tiksinene kadar. Bunların dışında gün içinde özellikle iş yerinde sık sık haksızlığa uğradığımı düşünürdüm. Hala da düşünebiliyorum. Ama programdan sonra her haksızlığa uğradığımı düşündüğümde, “Şu an niye haksızlığa uğradığını düşünüyorsun? Karşındaki kişiden hangi beklentiler içerisindesin de hayal kırıklığına uğradın? Niye başkalarından seni anlamalarını bekliyorsun?” gibi sorular yölendiriyorum kendime. Öfke ve kin gibi hisleri farkettiğimde bunları da kabul etmeye özen gösteriyorum, önceden bu hislerle; alkol, sigara, madde veya başkalarıyla konuşarak baş etmeye çabalardım. Veya yine madde kullanımıyla; “Bugün çok zor bir gün geçirdim ve şimdi rahatlamam lazım” diyerek içimdeki kırgınlıkları veya öfkeyi bastırırdım,. Hiç bir şey olmamış gibi varsayıp uyuşmak, geceyi atlatmama yardım ederdi. Sabaha karşı ancak saat 4-5 civarı uykuya dalabilirdim. Mindfullnes eğitimi sürecinde nasıl olduğunu bile anlamadan akşamları işten eve geldiğimde madde, alkol veya sigarayı aramadığımı, yalnızlık hissinin git gide yok olduğunu fark ettim. Her gün ödev ve pratikleri yapmaya odaklanıyordum artık.


MBSR’nin bendeki en büyük etkisi; sevdiklerim, ailem ve arkadaşlarıma karşı ne kadar beklenti içinde olduğumu fark etmem oldu. Durmaksızın annemin, babamın, kardeşimin, patronumun, sevgilimin, arkadaşlarımın benim için bir şeyler yapmalarını, beni düşünmelerini, arayıp sormalarını ve bana karşı anlayışlı olmalarını bekliyormuşum. Bunları programdan önce de biliyordum belki ama niyeyse kabullenemiyordum. Niyeyse kabullenmemek için ürettiğim bahaneler çok güçlüydü. MBSR’deki meditasyon ve pratiklerle sanıyorum ki kendime daha sık bakmaya başladım. Aynada gözlerimin içine de bakabilmeye başladım. Sabahları yataktan nefret ve bıkkınlıkla kalkmıyorum artık. Tabii, zaman zaman pratikleri uygulamak, yoga yapmak veya meditasyon için sakince koltuğa, sessizliğe uzanmak çok zor geliyor. “Yok, yapamayacağım bugün” diyorum. Ama her defasında yapmak için direniyorum. Program esnasında da yapamadığım pratikleri telafi ettiğime emin oldum diyebilirim iç rahatlığıyla. Bazen pratikleri yaparken çok ağladım; gözümün önüne gelen görüntüler, nefesimi kesen düşünceler, göğüs kafesimde ağırlık hissiyatına neden oldu. Bazen de “Hiç odaklanamadım, yapmasaydım yeriydi” dediğim meditasyonlar oldu. Başka başka şeyler düşündüğüm, işi gücü yemeği düşündüğüm meditasyonlar...

Yine de her şeye ragmen, kendimi dinlememi ve gündelik hayatımın akışında beliren kin, öfke, nefret, hınç, kıskançlık veya hayal kırıklığı gibi negatif düşünceleri fark etmemi ve yüzleşmemi sağlayan bu meditasyonlar oldu.

Her bir Mindful pratiğin ardından koca bir nefes alıp verdim ve “iyi ki” dedim.  

 

Programın akışı nasıldı?

Program ilk haftalarda oldukça ivmeli, sonlara doğru da sessiz ve sükünetliydi benim için. Programın son üç haftası, yokluğunda ne yapacağıma ve hayatıma nasıl devam edeceğime dair düşünceler eşliğinde devam etti. Program boyunca - belki de yalnız yaşadığım için – programı önceliğim haline getirdim. Mesailerimi azalttım, geceleri 4-5 yerine 11-12 gibi uyuyup sabahları 7-7.30 gibi uyandım. Her hafta dersleri büyük bir hevesle bekledim ve çok uzun zamandır hayatımda hiç kimseyi veya bir olayı bu kadar hevesle beklememiştim. Duygu durumlarımız, insan zihni ve bedeni hakkında öğrendiklerim de her hafta beni oldukça şaşırttı ve hafta içinde öğrendiklerimi gündelik hayatta deneyimlemek ve gözlemlemek her şeyi daha da sürükleyici kıldı sanıyorum. Derslerin içerikleri oldukça anlaşılırdı. Sema Hanım’ın anlatımı, ders dışında maillere ve mesajlara cevap vermesi, desteğini her an üzerimizde, yanımızda hissettirmesi gerçekten inanılmazdı. İnsanlığa olan inancımı değiştirip dönüştürdü. Beylik laflar etmek istemiyorum ama gerçekten Sema Hanım’ın güzel güler yüzünü her hafta görmek, bu müfredatı ondan ve onun örnekleriyle öğreniyor olmak gerçekten yüreğimdeki ağırlığı aldı götürdü ve ferahlattı beni. Gerçekten Sema Hanım şifa oldu bana. O, iyi ki var…


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Kaygı bozukluğu, depresyon, obsesif davranış bozukluğu yaşayan herkese öneririm.


 

G. B. ve E. B.


Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Zihnimdeki seslerden, hikayelerden, yargılardan, suçlamalardan kurtulup, anı yakalayabilmeyi ve merakla kalbime dönebilmeyi deneyimlemeye başladım. Ani tetiklenmelerim ve tepkilerimde altta yatan  ihtiyacımı görebilmeyi, duyabilmeyi ve özüme dönebilmeyi hayatımda yaşıyorum. Bu programla birlikte duygularımın farkına vararak, çatışma, kaos, stres anlarında “bir dakika” diyebilmeyi ve anın farkına vararak, kendime “her şey yolunda” mesajını verebilmeyi öğrendim..


Programın akışı nasıldı?

Programın akışı haftalık olarak oldukça detaylı planlanmıştı ve zamanlaması ile uyumlu bir şekilde uygulandı.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Kafasındaki iç seslerden yorulmuş, kendi benliğine, içten gelen gücüne ve hayat ile derin bir bağ kurmak isteyen, hayatına merak ve farkındalıkla bakabilmeyi isteyen herkese öneririm.


 

D. R.


Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Ben şahsen bir değişiklik olmayacağı algısıyla başladım çünkü benim gibi çok fazla anlık duygu değişimi yaşayan , her şeyi kafaya takan, mükemmeliyetçi bir kişiliğin haftada 2 saat deneyimle nasıl değişime uğrayacağına pek olasılık vermedim ama öyle olmadı. Şahane bir deneyimdi baştan sona. Öncelikle bedenimle kafam arasındaki kopukluğu daha net anladım. Beni bir düşünceden baska onlarca düşüncelere savuran beynimle daha iyi arkadaş oldum ve ona ''hayır bir saniye o öyle degil, aslında böyle'' diyebiliyorum. Algılarımı daha net ayırt edebiliyorum. En önemlisi daha önce ara sıra olan meditasyonlarımı her gün ister 5 dk. ister 30 dk. yapabiliyorum çünkü kendime iyi geleni MBSR sayesinde öğrendim. İyi ki bu tohumu ektiniz Sema Hanım, o tohuma çok iyi bakıp, büyüyüp, sağlıklı köklü bir çınar olması içinde elimden geleni yapacağım çünkü ben daha mutlu bir birey olmayı öğrenmenin mümkün oldugunu öğrendim artık. Gereksiz düşüncelerin beni yanlış algılara taşımasına daha az izin vermiyorum artık. ANdayim ve bunu sık sık yapabilmek harika.

 

Programın akışı nasıldı?

Gayet dengeliydi, gerek teorik bilgiler gerekse bol pratik yapma imkanı ve katilimcilarla break-out molaları güzel bir dinamik oluşturdu. 


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Eğer kaygılıysanız, her şeyden nem kapıyorsanız ve bunu çok içselleştirip üzerine yorumlar katan bireyseniz, bazen her şeyin en karamsar sonuçlarına odaklanıyorsanız, mükemmeliyetçiyseniz, kılı kırk yarıyorsanız, her şeyi hızlı yapıyorsanız, zamanla yarışıyorsanız , hep başkaları acaba ne der diye düşünüyorsanız, kendi değerinizi önemsemiyorsanız, stresin sindirim sisteminize yaptığı zararın farkında ama çözüm bulamıyorsanız, daha dingin ve huzurlu bir birey, anne, eş, arkadas vs olmak istiyorsanız MBSR size bu yolda ilk ışığı tutacak sonrası sizde :)

 

F. C.


Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Bu programla birlikte yaşamsal farkındalığımın arttığını hissediyorum, ''Şu anda neye ihtiyacım var ve şu anda iyi olan ne'' sorularının cevabını rahatlıkla bulmama vesile oldu. Ayrıca Sema Hanım'ın program boyunca doğru yönlendirmeleri bu ve buna benzer programlara inancımı arttırdı.


Programın akışı nasıldı?

Daha önce katılmış olduğum, başka bir uzmanın hazırladğı MBSR programına göre daha uygulamaya yönelik bir program oldu. Bu programda Sema Hanım yüksek bilgi düzeyini özverisi ile birleştirerek MBSR programını inanılmaz farklı bir boyuta taşıdı. Bilginin davranışı değiştirmediğini, ancak duygu ile köprülendiğinde değişime ve davranışa dönüştüğünü bu programda açık şekilde yaşadım. Akış detaylı ve sistematik bir şekilde öncesinde ve esnasında bizlerle paylaşıldı. Zor ve kişisel deneyime odaklı bir program ancak bu kadar sadeleştirilip ve netleştirilebilirdi.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Zihni karışık, biraz sadeleşmeye, kendi, içine dönmeye ve anı yakalamaya ihtiyacı olan herkese öneririm.


 

Bu güzel sözler için katılımcılara teşekkür ediyorum. Yeni gruplarda, yeni kişiler ve dönüşümlerle görüşmek üzere diyorum. :)


Sevgilerimle,

Sema

438 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page