top of page
  • Sema Özpekmezci

MBSR Mart'23 Grubu Mutlu Sonları 3

Güncelleme tarihi: 23 May

Şubat'ta yaşadığımız acı deprem sonrası ''en çok da şimdi ihtiyacımız var'' diye MBSR açmıştım. Acılarımızla birleşip, çok özel bir 8 hafta geçirdik. Yine harika bir deneyim oldu. Bir çok duygusal anı biriktirdik. Sizlerle MBSR Mart'23 katılımcılarımın deneyimlerini paylaşmak isterim. Eğer katılmayı düşünüyorsanız katılımcılarımın deneyimlerinin size program ile ilgili fikir vermesini umarak bir araya toparladım.

B.B. Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Programa başlamadan önce stresi sadece mental olarak değil, artık fiziksel olarak da bünyemde hissediyordum. Herhangi bir stresli durum anında karnıma ve başıma ağrılar giriyordu ve bu durum beni aynı zamanda çok da korkutuyordu çünkü bir hastalığa sebep olabileceğini düşünüyordum. Kanımda kortizol yani stres hormonum bile çok yüksek çıkmıştı. Bu eğitimle birlikte şu an ağrılarım yok denecek kadar azaldı. Negatif bir durum karşısında önce bir nefes alıyorum ve en kötü ne olabilir ki diyorum. Oturumlarımız devam ederken hangi ara oldu ne ara oldu bilemiyorum ama sanki bir anda bir yerlerde ani bir değişim oldu bende. Farkındalığım çok arttı. Etrafımda gelişen negatif durumlara daha tepkisiz ve sakin kalabildiğimi düşünüyorum.

Hatta şöyle diyebilirim etrafımdaki insanların nasıl bu kadar negatif düşünebildiklerine resmen inanamıyorum. Aynı zamanda yine normalde insanların davranışlarına, hareketlerine ve sözlerine çok fazla öfke duyarken, şimdi ‘o da onun yolu’ der ve onu kendi içimde kucaklar hale geldim. Yani özetle beni kötü etkilemesini durdurdum, araya kendimi koruyacak kalkanımı koyabildim.

Sema Hanım, öyle güzel anlarda öyle güzel ve doğru cümleler kurdunuz ki... Sadece bu bir kaç cümle bile hayata bakış açımı değiştirdi. Bir sihir gibi... :) Bu eğitim için söyleyebileceğim en önemli şey bu herhalde. Bana öyle güzel farkındalıklar kattınız ki küçücük kelimelerle... İyi ki varsınız, iyi ki sizinle bu eğitimde buluşmuşum.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Negatif düşüncelere saplanmış, zihnini doğru şekilde yönetemeyen, zihninin söylediklerine kapılıp giden, stresini kontrol edemeyen herkese öneririm.

*PS: Sema Hocam gerçekten şu an biriyle ilgili negatif konuşmalar geçtiğinde hep etrafıma ‘o da onun yolu’ şeklinde yorum yaparken buluyorum kendimi :D Etrafımı sakinleştiren, en önemlisi de kendimi sakinleştiren biri haline geldim. Resmen küçük Sema’lar yetiştirdiniz. Bunu zoom odasındaki arkadaşlarıma da söylemiştim, bizler artık küçük Sema’larız :D çok teşekkürler, sevgiler…

 

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? Artık beynimin koşturmadığını, yürümeye başladığını hissediyorum. Çevremi algılarken daha gözlemciyim. Sanki daha az sinirleniyorum. Bedenimi strese sokan durumlarda duruyorum, geri çekilip, nefes alıyorum. Bu da geçecek diyorum kendime. Ama en önemlisi oğlum, ''anne sen bu programa katıldığından beri daha sakinsin'' dedi. Programı daha nasıl anlatayım :)))))

Programın akışı nasıldı? Akış inanılmaz keyifli, rahatlatıcı, yalın, anlaşılır, samimi, paylaşımcı. Sema hanımın enerjisi müthiş. Evimizden, içimizden biri sanki. Hele odalar. O da ayrı bir keyif.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? TÜM İNSANLIĞA ÖNERİRİM. Herkesin deneyimlemesi gerek diye düşünüyorum. Hatta bir eğitimci olarak keşke okullarda idarecilere, öğretmenlere, velilere, öğrencilere kısacası herkese zorunlu olsa:)))

 

M.K.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? İçinde bulunduğum durum her ne olursa olsun kendimi sakinleştirmeyi, anda kalabilmeyi öğrendim. Stresli veya endişeli bir anımda artık düşünce sarmalının içinde kaybolmuyorum, zihnimi yavaşlatarak olduğum ana geri gelmeyi başarabiliyorum, bu benim için çok büyük bir mucize… Ayrıca hayatıma her gün meditasyon yapmayı, kendime özşefkat gösterebilmeyi de öğrendim.

Programın akışı nasıldı? Her hafta çok keyifliydi, dersler hiç bitmesin istedim, sizin o sakince en basit en anlaşılır şekilde anlatımınızla hayatımıza soktuğunuz o farkındalığın tadı anlatılamaz yaşanır :) Özellikle de o korkarak girdiğim sessizlik günü çok çok güzeldi, kendim için hiç böyle bir vakit ayırmamıştım, hala da düşünüp iyi ki diyorum… Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Bedenen ruhen ya da zihnen daha iyi olmak isteyen, kendine yatırım yapmak isteyen, anda kalabilmeyi öğrenmek isteyen, stres endişesiyle baş etmek de zorlanan herkese…bir problem yaşasa da yaşamasa da farkındalığını artırmak isteyen herkese gönülden tavsiye ederim. Bir insanın kendine alabileceği en güzel hediyelerden olduğunu düşünüyorum :) ve sayenizde kendime bir yeni hediye daha aldım, Somatik Stres Azaltma ile de devam ediyoruz:)

 

BS :)

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

- Bunu bir betimleme kullanarak anlatmak isterim. Program öncesi karanlık bir tünelde olduğumu varsayarsam, ilk gün elime verilen fener ile tünelde yol almaya başladım, yol bazen yokuş yukarı, bazen aşağı, bazen dümdüz, bazen zemin sert, bazen engebeli, bazen yumuşacıktı. Karanlıkta, attığım her adımda etrafımı aydınlatan fenerimle, gün ışığına doğru adım adım ilerledim. Gün ışığına çıkıp güvenli alanıma ulaştığımda, fener artık bendim. Fenerimi yani kendimi, kendi içime tutup kendi karanlığımı aydınlatabilmeyi biliyorum. Fener artık benim, ışık benim. Ne zaman aydınlanmaya ihtiyacım olursa kendimle, kendime dönüyorum ya da dönmeye çalışıyorum.

Programın akışı nasıldı? - Başlangıçta 2 saat çok uzun geldi, sonunda da çok kısa :) İlk odalara gidişimizde bu durumdan hiç hoşlanmadım, ta ki odaya gidene kadar. Tanımadığımız kişilerle yaşadığımız o eşsiz deneyimler çok güzel ve özeldi. Oda olmadığı zamanlar üzüldüm bile hatta.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? - Kendini seven ve değer veren herkese. Kişinin kendisine verebileceği en güzel hediyelerden biri olacak. Bu program için problem yaşamaya gerek olduğunu düşünmüyorum; çünkü problemi olmayan herhangi bir kişi olduğunu düşünmüyorum.

 

Size çok ama çok teşekkür ederim. Anlattıklarınız, bakış açınız o kadar iyi geldi ki bana. Hele ki bir derste kabulden bahsetmiştik ya, kabul etmemin yıllar aldığı, kabul ettiğimi sansam da zaman zaman içimden bir isyan bayrağının çıktığı bir durumu fark ettim ve o an size sarılmak istedim :) Sadece bu değil, söyledikleriniz hep aklıma geliyor günlük hayatın akışında, önce fark ediyorum sonra aksiyona geçiyorum. Tepki vermeden bir durup nefes alıyorum, sonra tekrar bakıyorum, ona göre cevap veriyorum.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? Kendimi, eylemlerimi fark etmemi sağladı program. Hayatın akışında savrulup giden birinden farkındalıkla yaşayan birine evrildiğimi hissediyorum (zamanla daha iyi olacak tabi).

Programın akışı nasıldı? Dinlemesi gayet keyifliydi, ben pek konuşmasam da interaktif olması, grupla paylaşım yapılması güzel bir sinerji yarattı.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? Bu program aslında herkese göre, problem yaşamaya gerek yok :) Her ne kadar farkındalık sahibi olduğumu düşünsem de çok farklı bir yerden bakmayı öğrendim bu program ile. Genel olarak kendini keşfetmek isteyen, otomatik pilottan uyanıp farkında yaşamak isteyen herkese öneririm.

 

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Daha anda kalıp, hayata karşı daha motive olduğumu düşünüyorum. Stresli anların farkındalığını sağlayıp, doğru nefes alış-verişleri ile sakin kalmaya çalışıyorum. Bu program bana aynı zamanda kendi iç dünyamdan ne kadar bihaber olduğumun farkındalığını da sağladı, bunun üzerine daha çok yol almam gerekiyor ancak farkında olmak gerçekten büyük ve önemli bir adımmış. Yaşadığım her olay, durumda, insanlarla sohbetlerimde algılarım daha açık ve net, beni

olumsuz düşüncelere itecek (ki buna yatkınım maalesef) her konuyu görüyor, kabul ediyor, yaşıyor ve bazen olumluyor bazen de akıp gitmesine izin veriyorum. Her gün, her an olumsuz şeyler içerisindeyiz maalesef ancak günün sonunda kesinlikle daha tatminkar, daha şükür dolu, daha pozitif ve mutlu bir insana dönüştüğümü düşünüyorum...


Programın akışı nasıldı?

Genel olarak 1 saatten fazla hiç bir şeye dayanamayan bir insana dönüşmüş olan ben, 2 saatin hatta bazen daha da fazla vaktin 8 haftada nasıl geçtiğini anlayamadım. Bunda sizin gerçekten büyük bir özveriniz mevcut, gerek bilgi birikiminiz ile her daim odak noktasına çekebilmeniz, gerekse doğru anda belki de alıştırmaları, kendi aramızdaki o küçük sohbet odalarını ayarlamanız, her soruya özenle cevap vermenizin etkisidir. Her bir hafta, bir öncekinden daha da farkındalıklı ve güzel geçti benim için...

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Anda kalamayan, sürekli düşünceler içerisinde boğulan, depresyona meyilli, farklı ağrı/duygu durum vb bozukluklarına sahip olan, veya bunların hiç birine sahip olmayıp da hayatına önemli bir katkı sağlamak isteyen kadın/erkek herkese ama herkese kesinlikle bu programı (o billur sesiniz ve gülümseyen yüzünüzle özellikle sizden alınmasını :) öneririm.

 

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Kendimi çok daha sakin ve kararlı hissediyorum. Ayrıca öğrendiklerimi hayatıma katmanın heyecanı içindeyim.

Programın akışı nasıldı?

Akış gayet eğlenceliydi. Sema hanımın samimiyeti ve sade anlatımıyla birleşince her hafta diğer oturumda acaba neler yapacağız merakıyla geçti.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Zihnindeki karmaşaya son vermek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen herkese öneririm.

 

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? Hiç olmadığım kadar sakinleştiğimi fark ediyorum. Önceden tepkisel davranışlarıma, sözlerime engel olmakta zorlanırdım. Olduktan sonra pişmanlık duyardım ama iş işten geçerdi. Bu programdan sonra farkındalığımın çok arttığını, anda kalabilmeyi daha çok başardığımı gözlemliyorum. Durabilmenin, sakinliğin tadını aldım. Ne mutlu bana !


Programın akışı nasıldı? Bence çok iyiydi. Meditasyonla başlamak ve sonra araya yine pratikler eklemek rutini oluşturmak için yardımcı oldu. Katılımcı kitapçığı da elimin altında sık sık dönüp okuyabileceğim kaynak olarak çok yararlı.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? Aslında hiç problem yaşamasa da bu programdan çok şey öğrenip hayatına katacağı için kendisine hediye vermek isteyen herkese öneririm. Problem henüz su yüzüne çıkmadan önlem almasına yardımcı olabilir veya baş etmeye çalışırken destek olabilir diye düşünüyorum. Tabii ki depresif, yorgun, neşesiz, ümitsiz hisseden herkese öneririm.

 

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

İç sıkıntılarım bitti ve hafiflemiş hissediyorum.

Programın akışı nasıldı?

Ben bayıldım, Sema Hn bilgiyi paylaşımınız ve aktarma hevesiniz inanılmaz. Okul dönemlerimden beri anlatılanı dinlemek –ders gibi olduğunda ya da tv de, youtube da konuşmalar- benim için hep sıkıntılıdır, kafam dağılır ve tekrar dönmek zorunda kalırım ama bu toplantılarda hiç öyle bir şey olmadı ve hevesle her derse katıldım ilgim hiç dağılmadı, sadece hareket kattığımızda yapamadığım için sıkıldım sinirlendim ancak orda bununla ilgili bir direncim olduğunu fark ettim. Bu da güzel oldu nasıl çözeceğimi bilemiyorum ama zaman içinde belki onu da fark edebilirim.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Dikkat, motivasyon güçlüğü yaşayanlara, kaygılarıyla baş edemeyenlere ve tabii ki hayatının keyfini yaşamak isteyenlere…

 

D.Y.

Deprem sonrası kendimi çok kötü hissettiğim o günlerde imdadıma yetiştiniz Sema Hanımcığım. Günlük hayatım, hayatın getirdikleri ile kah inişli kah çıkışlı akıp giderken bir anda hayatım düğüm oldu. O dönemde ben kendimi bir yumağa benzetiyorum; örgü örerken bazen yumak birden karışır düğüm olur ya ve asla açamazsınız ya; işte durumum aynen öyleydi. Kendimce bir sürü yol denedim o düğümü açmak için ama nafile. Ben günlerce nasıl eskiye döneceğim, bu acı dolu ruh halimi nasıl geriye çevireceğim, gece uyanmadan nasıl uyuyacağım, yemek yerken kendimi nasıl suçlu hissetmeyeceğim, gece sıcacık konfor içinde yatağımda yatmaktan nasıl suçluluk duymayacağım diye düşünürken sizin MBSR eğitimi açacağınızı duymak o sıkıntılı günler için bir ışık oldu bana. O ışık gerçekten bir ışık olacakmış meğer bana. Sema Hanım çok güzel bir pencere açtınız benim hayatımda. Sizin üstün eğitmenlik yeteneğinize de değinmeden geçemeyeceğim; nasıl tatlı bir anlatım, nasıl kibarlıkla dersi idare etmek, zorlayarak değil, sevdirerek bilgileri aktarmak ve en önemlisi mütevaziliğiniz.

Harikaydınız.


Sessizlik günü ise bambaşka bir deneyimdi; anlatılmaz, yaşanır, tam tanım bu.

Size çok çok teşekkür ediyorum. Bana açılan bu yeni pencere ile hayatıma yeni bilgiler eklemek, araştırmak, okumak, dinlemek çok zevkli olacak. Somatik Stres Azaltma Programında görüşmek üzere diyorum.

 

Ç.Ü.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Daha sakin ve beklenmeyen gelişmeler daha soğukkanlı olduğumu gözlemliyorum, ayrıca artık daha neşeliyim, hatta birçok şeye gülüp geçebiliyorum. Özgüvenimin arttığını düşünüyorum, kesinlikle bir bilinçlenme süreci yaşadım.

Programın akışı nasıldı?

Programın akışını oldukça güzel buldum, mantıklı bir biçimde yapılandırılmıştı. Akışın dışına çıkılmaması hoşuma gitti, beklentimizi karşıladı çünkü hem kuramsal boyut hem de uygulama boyutu vardı ve bunlar birbiriyle uyumlu bir biçimde ilişkilendirilmişti.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Özellikle yoğun stres ve baskı altında çalışanlara öneririm, ayrıca iç huzuru ve mutluluğu bulmaya ihtiyacı olanlara da öneririm. İç dünyanın önemine inananlar için, dış dünyayla, diğer insanlarla ilişkilerini düzenlemek ve yoluna koymak isteyenler için de çok faydalı olabileceğini düşünüyorum.

 

N.Ç.

MBSR programını kendinize verebileceğiniz bir pırlanta gibi düşünün, şöyle en büyüğünden bir tek taş filan. Herkesin dilinde dolaşan anda kalmak kelimelerinin gerçek anlamını ve hayata uyarlanışını öğreniyorsunuz, sakinleşiyorsunuz, sabır derecenizi artırıyorsunuz, en en önemlisi de iyi hissediyorsunuz. Sema Hanım'ı tanımak da bonusu.

 

Ö.Ç.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

O kadar mutluyum ve bu programa katıldığım için kendimle o kadar gurur duyuyorum ki anlatamam. Hayatım çok değişti. Bu program sayesinde birçok farkındalık kazandım. Öncelikle anda kalabilmeyi daha çok başarıyorum. Bedenimle bağlantı kurmayı, düşüncelerimi fark etmeyi öğrendim. Akışa bırakmanın önemini anladım ve nasıl yapabileceğimi öğrendim. Şefkat hep duyduğumuz şeyin bir tek insanlara karşı değil, tüm varlıklara, tüm doğaya karşı olduğunu benimsememi sağladı. Hoşa giden gitmeyen olayları kabullenmeyi, fark etmeyi ve içinden geçmeyi öğrendim. Öfkelendiğim, sinirlendiğim, üzüldüğüm anlarda bir durmayı sonra tepkimi vermeyi öğrendim. İnsanlarla iletişim kurmayı öğrendim. Son olarak da her şeyin bir zamanı olduğunu kabullenmeyi öğrendim. Tabi aslında öğrendim derken bütün bunların tohumlarını ektim ve şimdi artık bu tohumları sulayıp gelişmelerini sağlayacağım.


Programın akışı nasıldı?

Her şeyi yine hap gibi verdi sevgili Sema. Hep içimize iyice sindirmemiz için yeterli zaman ve egzersizler sayesinde, bu kadar bilgi gerçekten 8 haftada oturuyor. Tabii burada bitmiyor ama gerçekten o tohum ekiliyor ve bu akış sayesinde hayata geçiriliyor.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Herkese! Çünkü artık hepimiz kendimizden koptuk. Günlük stresler o kadar çoğaldı ki neyle nasıl başa çıkabileceğimizi bilemez olduk. Her gün meditasyon yapan biri bile bana göre bu programa katılınca meditasyonun önemini, nasılını, nedenini daha iyi anlıyor. Kendinle iletişime geçmeyi öğreniyorsun. Bir tek kendinle değil insanlarla iletişime geçmeyi öğreniyorsun.

 

Ö.E.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? Kendime şefkat konusunda çok daha kararlı ve başarılı olduğumu hissediyorum. Ayrıca stres ile nasıl mücadele edebilirim onu öğrendiğim harika bir deneyim yaşadım.

Programın akışı nasıldı? Su gibi... Aktı gitti. İlk fırsatta başka eğitimlere de katılmak istiyorum. Biterken hüzün var sadece ayrılmak zor.

Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? İlla problem yaşamayı beklemeyin. Kendinize bu programı hediye edin. Emin olun bu zamanı kendinize ayırmak ve aynı sorunların değişik versiyonlarını herkesin yaşadığını görmek bile iyileştiriyor. Çok samimi duygu dolu anlar paylaştık. Çok özleyeceğim.

 

N.Ş.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz? Bu program bana daha önce yaptığım bazı şeylerin saçmalığını gösterdi; olma olasılığı çok düşük veya hiç olmayacak senaryolar üretmek ve bunlar ya gerçekleşirse diye endişelenmek. Vücudumla ilgili farkındalıklar; bileklerimin ince olduğu ve gövdemin onların üstünde durmak için fazla ağır olduğu, öyleyse kilo vermem gerektiği. Son olarak da hafızamın farkındalıkla daha kuvvetlendiği. Normalde bir iş yaparken başka şey düşündüğümü fark ettim anda olmadığım içinde o işle ilgili bir takım şeyleri sonrasında hatırlayamıyordum. Ana konsantre olduğumda ise daha çok şeyin aklımda kaldığını fark ettim. Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz? Stres ve kaygı duyanlar için birebir. Kendiyle yalnız kalmayı beceremeyenler için de çok uygun. Yaşadığımız modern hayatla başa çıkabilmek için gerekli.


 

B.Ö.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Etrafımın ve kendimin daha çok farkına vardım. Bu beni, dünya ve kendim ile daha barışık ve nazik birisi yaptı. Farkındalık ile sakince deneyimlemek, görmek, duymak, gözlemlemek, her şeyin benimle ilgisinin olmadığını, yaşanan zorlukların sadece benim başıma gelmediğini, her ne yaşanıyorsa yaşanması gerektiği için yaşandığını, göreceğini görüp, anlayacağını anlayıp, yoluna devam etmeyi öğrendiğimi gözlemledim. Zor anlarda, kötü haber, sıkışık trafik, sesini yükselten insanlar... nefes alıp bu durumun geçiciliğini kavrayıp kendini yıpratmadan durumu görmeyi, bir insan sana karşı nezaketsiz davranıyorsa kişisel algılamayıp, aslında ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunu görmeyi denemeyi geliştirdim. En güzel değişikliklerden birisi de hakikaten aldığın nefesi, içtiğin çayın tadını, baharın kokusunu, çocuğunun sevgi dolu bakışını, sevgilinin

elinin sıcaklığını hissetmek ,bunların farkına varmak.


Programım akışı nasıldı?

Akış akıcı, zevkli, merak uyandıran, her hafta heyecanla beklediğim, beni geliştiren, büyüten, yargılamadan anlatan dinleyen sizin ve diğer tüm katılımcıların samimi

katkıları ile bir şölendi.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Yaşadıklarına anlam vermeye çalışan herkese, değerim bilinmiyor diyenlere, her şeye üzülenlere, kendine çok yüklenenlere, her şey onların suçu diyenlere, dünyayı yakasım var diyenlere, kısaca kendi ve etrafı ile ilgili sorun yaşayanlara yaniiiii herkese öneririm. Bir yeni lisan gibi düşünün 🙂

 

N.K.

Program sonunda kendimdeki değişimler, hayatımız bizim için çok değerli bu nedenle değerli bir şeye nasıl önem veriyorsak, özen gösteriyorsak kendimize öyle davranmalıyız. Ben de programdan sonra böyle davranacağım. Kendimi suçlama, değersiz hissetme, öfkelerim, korkularım, bütün geçmişten getirdiğim olumsuz duygularım beni ben yapan şeyler değil yani ben geçmişim değilim. Engeller karşıma çıktığında bunu aşabileceğimi, kendimi kaptırmamayı başarmak, strese nasıl tepki vereceğimi, kendimi sevmeyi, anı fark etmeyi, yaşamı eğlenceli kılmayı, 6 duyumu kullanmayı öğrendim. Şimdi bu öğrendiklerimi içselleştirmekte sıra.

Bu programı hayatı geçmişte ve gelecekte yaşayan, stresi olan herkese öneririm. Program akışı ise çok güzeldi, zaman su gibi aktı. Sema Hanım'ın enerjisi hepimize iyi geldi. Heyecanlandık, mutlu olduk.

Bu program bittiği için üzgünüm, devam etsin isterdim ama Sema hanımı tanıdığım için çok mutluyum. Katılımcı gruba da çok teşekkür ederim, kendimi rahat hissettim, yalnız değilmişim dedim.

MBSR eğitmenimiz Sema Hanım'a bana kattıklarından dolayı çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

 

I.G.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Sema Hanım, ben son 6 yıldır aralıklı olarak otoimmün hastalığımın getirdiği ataklarla uğraşıyorum. Son 2 yıldır farklı bir hal aldı ve yoğunlaştı. Bu süreçte bir arayışa geçtim. Sizi takip ediyordum. Samimi ve içten geldiğiniz için eğitime katıldım. Hislerim beni yanıltmamış. Çok keyif aldığım, bitmese dediğim bir eğitim oldu. Bu eğitimin sonunda ‘anda kalmak’ üzerine çok yol aldım. Çevremde olup biten her şeyi daha çok dinlemeye, gözlemlemeye çalışıyorum. Hayatta iyi ve kötü var. Hangisini beslersek onu büyütüyoruz. Ben iyi olmayı seçmişim. Seçmişim diyorum çünkü hep böyle bir insandım. Ama bunun benim seçimim olduğunu fark ettim.

Programın akışı nasıldı?

Su gibi aktı, geçti. :) Sizin profesyonelliğiniz ve aynı derecede amatör bir ruhla rehberliğiniz programı çok akıcı hale getiriyor. Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Doğrusu bir probleme ihtiyaç yok. Hiç problemi olmayan kişilere dahi öneririm. Fabrika ayarlarına dönmek için yol gösterici oldu.

 

M.Ö.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

MBSR benim hayata bakışım açımı değiştirdi diyebilirim. Baş etmekte zorlandığım olayların artık daha kolay üstesinden gelebiliyorum. Farkındalık, öz şefkat benim en eksik yanlarımmış. Bunlar tamamlandığında her şey çok daha üstesinden gelinebilir hale geldi. Artık düşüncelerde boğulmuyorum sadece “an” da kalmaya odaklanıyorum.


Programın akışı nasıldı?

Her hafta üstüne ne koyabiliriz daha fazla, iki saat ne konuşabiliriz diye düşünüyorum ama program öyle bir akıyor ki, iki saat nasıl geçti, 8 hafta nasıl geçti anlayamadım. Her hafta duygular şelale bir şekilde sonlandı oturumlar. Harika bir deneyimdi.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Bu programı kendisi için bir iyilik yapmak isteyen herkese tüm kalbimle öneririm. Bedeninizi zihninizi alın ve onu güzel bir yolculuğa çıkarın. Size minnettar kalacak.

 

A.A.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

  1. Enteresan ama uyku kalitem arttı

  2. Farkındalıkla yediğim yemeğin, içtiğim içeceğin tadı daha güzel artık

  3. Yaptığım işi farkına vararak yapmak ayrı bir tat veriyor

  4. İnsanlara tepki vermek yerine, biraz bekleyip cevap vermeyi denedim, gerçekten işe yaradı.


Programın akışı nasıldı?

Son derece özenle ve emek vererek hazırlanmış bir programdı. Salı günlerini iple çekiyordum adeta. Çok farklı bir deneyim yaşadım. Çok teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık. Her saniyesi dopdoluydu. Kah güldüm, kah ağladım, kah neşelendim, kah hüzünlendim, kah mutlu oldum, kah mutsuz. Ama günün sonunda bana çok iyi geldi. Her hafta öğrendiğimiz yeni şeyleri bir yerden bütüne bağlamak eşsiz bir tecrübe oldu. Sessizlik gününe katılmasam da olur diye düşünmüştüm ilk başta, ama iyi ki de katılmışım, bu sürecin olmazsa olmazı bence. Kendimle baş başa olmak çok keyifliydi,


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Sorunu hep kendinde arayanlara, iletişim de sorun yaşayanlara, dikkatini eğitmek isteyenlere, sabırsız olanlara, hayattan zevk almak isteyenlere, yavaşlık, dinginlik, sakinlik arayanlara, içindeki boşluğu tüketim yaparak doldurmak isteyenlere çok iyi gelecek diye düşünüyorum.


 

S.E.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Meditasyon eğitimini daha önce almış olmama rağmen her gün uygulayamıyordum. Hayat koşturmacası içinde uzun süreler yapamasam da günlük hayatıma adapte edebildim. Yemek yerken, trafikte vb anda kalmayı, işim gereği stresli bir konuşma içinde bir durup konuşmayı biliyordum fakat aile içinde ara sıra da olsa sakin kalsaydım ve “şöyle şöyle deseydim” dediğim zamanlar oluyordu (muhtemelen beklentilerin de etkisiyle). Şimdi bir durup nefes almayı, ''ben ne hissediyorum''a bakmayı deneyimledim.


Programın akışı nasıldı?

Gayet iyiydi bence. Özellikle oda içinde diğer katılımcılarla paylaşımlar bana iyi geldi. benzer düşünce yapısında olan insanlarla konuşmak, anlaşıldığımı, hislerimin paylaşıldığını görmek güzeldi.


Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Kaygı vb problem yaşayan, stres ile baş etmekte zorlanan, hiçbir şey olmasa bile zamanın hızlı aktığı bu çağda durup bi kendine bakmak isteyen herkese öneririm.

Emeğiniz, sabrınız, güler yüzünüz, samimiyetiniz, güzel enerjiniz... her şey için teşekkür ederim.


 

Ö.Ç.

Semacım, bilirsin ben hemen gönderirim program bitimi formunu ama bu sefer hem sen inzivaya gittiğin için rahattım, hem de 8 aydır görmediğim oğlum programın bittiği gece 4 günlüğüne geldi (çocuğun uçağı 9'da indi sakın 10:30'a kadar eve gelme dedim ) dolayısı ile sosyal medyaya bile giremedim. Mümkün olduğunca birlikte vakit geçiriyoruz. Ben de aceleye getirmek istemedim ama dünkü mesajını görünce daha fazla erteleyemeyeceğimi anladım. Gerçekten her zaman olduğu gibi muhteşem bir eğitimdi. Enteresan olan senin de söylediğin gibi bir araya gelen katılımcıların enerjisiydi. Gerçekten MBSR katılımcıların için bir kamp muhteşem olur. Sevgi, duygular karşılıklı idi.... Gözyaşları sel oldu.... Hele o binlerce kere dinlediğimiz ama duymadığımız "Elbette" şarkısı beni benden aldı. Ağla, ağla içim çıktı. Çocuk bile eve gelince "Anne sana ne oldu?" dedi. Gel de anlat.

Her şey bir yana 11 Mayıs'ta yine beraber olacağız. Biliyorum bize kalmış ama gene de bil istedim. Her sabah bir farkındalık meditasyonu yapıyorum ama henüz senin sesin olmadan yapamıyorum. Güne seninle başlamak bana huzur ve dinginlik veriyor. Ama dönüşümlü olarak beden taraması ve farkındalıkla yogayı sensiz de yapabiliyorum. Benim hedefim de ilk fırsatta seninle aynı ortamda meditasyon/yoga/inziva vs. bir şey yapmak.

 

Z.O.

Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Kendimi maruz kaldığım streslere karşı çok daha donanımlı hissediyorum. Kontrol edebildiğim ve edemediğim stres kaynaklarını daha bilinçli bir şekilde ayırabildiğimi fark etmek beni hem çok şaşırtıyor hem de çok mutlu ediyor gerçekten. Kaygı ve panik halindeyken kendimi dinleyip sebebi anlamaya zaman ayırmak bile çok şey değiştirdi günlük hayat kalitem acısından. Stres hissettiğim anları daha konforlu ve güvenli ele alabildiğimi düşünüyorum.


Programın akışı nasıldı?

Emek emek ve ilmek ilmek işlenmiş bir programdı. Zaten Sema Hanım'ın katıldığım bütün programlarında bu emeği gördüğüm için şaşırmadım açıkçası ama kalitenin asla bozulmaması insana keyif veriyor. Her hafta bütün detaylarıyla sürecin mantığının paylaşılması ve sonraki hafta üzerine ekleyerek devam etmek bana kendimi çok güvende hissettirdi. 8 haftada 8 yıl geliştim sanki. =)