Yöntemim ve Eğitimlerim

Sağlıklı beslenmek ve yaşamak bir bütündür. Bütünsel Beslenme, hayatın her alanının birbiri ile nasıl bağlantılı olduğu ve beslenirken sadece vücudunu değil, ruhunu da beslemeyi farketmektir. Ancak bu yöntem ile sağlıklı ve mutlu bir hayata kavuşabiliriz. Günde 2 kilo brokoli de yesek, şayet  bizi besleyen diğer öğeler (stres yönetimi, kariyer, ilişkilerimiz ..vs) sağlıklı değilse, bedenimizin de sağlıklı olması pek mümkün değildir. Şu bir gerçektir ki, ruh hasta olmadan beden hasta olmaz.

 

Örneğin :

Fazla veya istemsiz yemene işteki stresin mi yoksa ilişkilerindeki bir sorun mu yol açıyor?

Spor yapmanı engelleyen uyku bozukluğun veya enerji düşüklüğün mü?

Sürekli canın birşeyler istiyor ve başetmekte zorlanıyor musun?

IIN'de eğitim aldığım süre boyunca, yüzün üstünde beslenme akımını öğrenme ve kimisini de deneyimleme fırsatı buldum. Bu akımları, doğru beslenme yöntemlerini kişilere aktarabilmeyi ve iyi hayatı dünyanın önde gelen doktor ve konuşmacılarından öğrendim. Aldığım koçluk eğitimi ile de bilgilerimi size aktarıyorum ve hayatınıza beraber adapte ediyoruz.

IIN'deki eğitimler esnasında Mark Hyman ve Fonksiyonel Tıp ile tanıştım. Her hastalık veya sorunun öncelikle altında yatan nedeni bulup, bunu tedavi etmeye odaklanmış tıp kalbimi çaldı. İlerlemek istediğim yolun ''hastalıklarda beslenme'' olduğu konusunda emin olunca, Institute for Functional Medicine okulunun koçluk eğitim kısmı olan Functional Medicine Coaching Academy'e başladım. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimimi büyük bir gurur ile tamamladım. Pozitif Psikoloji, Beslenme Psikolojisi, Fonksiyonel Tıp ve Fonksiyonel Beslenme konularında aldığım eğitimim Şubat 2019 itibari ile bitmiştir.

Birlikte çalıştığımız dönemde hayatınızdaki hangi parçaların sağlığınızı ve beslenmenizi etkilediğine bakıp, çözümlerini birlikte bulacağız.

Fonksiyonel Tıp eğitimim esnasında, şu modern hayatta yönetemediğimiz stresin insan hayatı üstünde ne kadar çok hastalığa yol açtığını da öğrendim. Birlikte çalıştığım kişilerde de gördüğüm en ana sorun buydu. Yeme bozukluklarının da altında hep çok fazla stres yatıyor. Danışanlarıma stres kontrolünde de daha fazla yardımcı olabilmek için 8 haftalık Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) yani Farkındalık Temelli Stres Azaltma eğitimimi Mindful Istanbul'dan bitirdim.

Bu yolculuk önümde yeni bir kapı açtı. Tüm beslenme sorunlarının altında aslında kontrol edilemeyen bir stres ve farketmeden yaşam yatıyor. Bu konuda daha fazla derinleşmek ve beslenme ile birleştirmek istediğimden Mart 2019 itibari ile MBSR eğitmen eğitimime başladım. EAMA onaylı MBSR eğitmenliği eğitimim Nisan 2020'de sonlanacak.  

Bu esnada Eylül 2019'da dünyanın en iyi MBSR eğitimcilerinden olan Günter Hudasch ve Lot Heijke yönetiminde 5 günlük sessizlik inzivasını bitirdim. 

Ocak 2020'de de MBCL (Farkındalık Temelli Şefkatli Yaşam) eğitimini de yine programın kurucusu Frits Koster tarafından aldım.

Yöntemimiz kaloriler, yağlar, proteinler, listeler ile değil. Ana amacım mutlu ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmene yardımcı olurken, bunu en rahat ve eğlenceli şekilde yapmanı sağlamaktır. Kısıtlı bir süre sağlıklı beslenmek değil, bunu sürdürülebilir bir yaşam tarzı olarak hayatına adapte etmektir. Mutfakta yemek pişirmekten, sporda, alışverişte, tatile kadar her zaman yanında olacağım ve bunları birlikte yoluna koyacağız.

Bir kişiye iyi gelen bir besin, diğer kişiye zehir olabilir. Dolayısı ile bağlı olduğum beslenme akımları yok. Herkesin metabolizması parmak izi gibi kendine özgüdür ve herkesin beslenmesi de tektir. Bu ana fikir ile sana en iyi gelen yöntemi elele bulacağız.


Birlikte çalışırken hedeflerine ulaşmak için birebir irtibatta olacağız. Ulaşmak istediğin şey sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, şekeri bırakmak, glutensiz beslenmeyi öğrenmek, mutlu olduğun kiloyu bulmak ve korumak, bazı yiyeceklere aşermeni engellemek, uyku düzenini oturtmak, daha fazla spor yapabilmek veya enerji seviyeni yükseltmek olabilir. Sana ve metabolizmana uygun şekilde tüm hedeflerini gerçekleştireceğiz.


Şimdiye kadar sahip olduğun en sağlıklı ve mutlu hayata doğru yola çıkmaya hazır mısın?