top of page

Yöntemim ve Eğitimlerim

Sağlıklı beslenmek ve yaşamak bir bütündür. Benim yöntemimde hayatın her alanının birbiri ile nasıl bağlantılı olduğu ve beslenirken sadece vücudunuzu değil, ruhunuzu da beslemeyi bulmak vardır. Ancak bu yöntem ile sağlıklı ve mutlu bir hayata kavuşabiliriz. Günde 2 kilo brokoli de yesek, şayet  bizi besleyen diğer öğeler (stres yönetimi, kariyer, ilişkilerimiz ..vs) sağlıklı değilse, bedenimizin de sağlıklı olması pek mümkün değildir. Şu bir gerçektir ki, ruh hasta olmadan beden hasta olmaz.

 

Örneğin :

Fazla veya istemsiz yemenize işteki stresiniz mi yoksa ilişkilerinizdeki bir sorun mu yol açıyor?

Konuları devamlı kafanızda evirip çevirip, çıkış yolu bulamayıp bunları görmemek için yemek mi yiyorsunuz?

Spor yapmanızı engelleyen uyku bozukluğunuz veya enerji düşüklüğünüz mü?

Bedeninizde olanları, acıktığınızı, doyduğunuzu fark edebiliyor musunuz?

Sürekli canınız bir şeyler istiyor ve baş etmekte zorlanıyor musunuz?

Aldığım tüm eğitimler boyunca, bir çok beslenme akımını öğrenme ve kimisini de deneyimleme fırsatı buldum. Bu akımları, doğru beslenme yöntemlerini kişilere aktarabilmeyi ve iyi hayatı dünyanın önde gelen doktor ve konuşmacılarından öğrendim. Aldığım koçluk eğitimi ile de bilgilerimi size aktarıyorum ve hayatınıza beraber adapte ediyoruz.

IIN'deki eğitimler esnasında Mark Hyman ve Fonksiyonel Tıp ile tanıştım. Her hastalık veya sorunun öncelikle altında yatan nedeni bulup, bunu tedavi etmeye odaklanmış tıp kalbimi çaldı. İlerlemek istediğim yolun ''hastalıklarda beslenme'' olduğu konusunda emin olunca, Institute for Functional Medicine okulunun koçluk eğitim kısmı olan Functional Medicine Coaching Academy'e başladım. Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimimi büyük bir gurur ile tamamladım. Pozitif Psikoloji, Beslenme Psikolojisi, Fonksiyonel Tıp ve Fonksiyonel Beslenme konularında aldığım eğitimim Şubat 2018 itibari ile bitmiştir.

Birlikte çalıştığımız dönemde hayatınızdaki hangi parçaların sağlığınızı ve beslenmenizi etkilediğine bakıp, çözümlerini birlikte bulacağız.

Fonksiyonel Tıp eğitimim esnasında, şu modern hayatta yönetemediğimiz stresin insan hayatı üstünde ne kadar çok hastalığa yol açtığını da öğrendim. Birlikte çalıştığım kişilerde de gördüğüm en ana sorun buydu. Yeme bozukluklarının da altında hep çok fazla stres yatıyor. Danışanlarıma stres kontrolünde de daha fazla yardımcı olabilmek için 8 haftalık Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) yani Farkındalık Temelli Stres Azaltma eğitimimi Mindful Istanbul'dan bitirdim.

Bu yolculuk önümde yeni bir kapı açtı. Tüm beslenme sorunlarının altında aslında kontrol edilemeyen bir stres ve farketmeden yaşam yatıyor. Bu konuda daha fazla derinleşmek ve beslenme ile birleştirmek istediğimden Mart 2019 itibari ile MBSR eğitmen eğitimime başladım. EAMBA onaylı MBSR eğitmenliği eğitimim Nisan 2020'de sonlandı. Artık uluslararası akredite bir MBSR eğitmeniyim.

Bu esnada Eylül 2019'da MBSR eğitici eğitmenliğimin şartlarından biri olan, dünyanın en iyi MBSR eğitimcilerinden Günter Hudasch ve Lot Heijke yönetiminde 5 günlük sessizlik inzivasını bitirdim. Ilk sessizlik inzivamdı ama son olmayacağı kesin.

Ocak 2020'de de MBCL (Farkındalık Temelli Şefkatli Yaşam) eğitimini de katılımcı  yine programın kurucusu Frits Koster tarafından aldım.

Farkındalık temelli yaşamın hayatlarda ne kadar büyük değişiklikler yaptığını farkedince, genelde etrafımdaki herkeste gördüğüm yemenin psikolojik kısmı, duygusal yeme, tıkanırcasına yeme konularında çok etkili olan MBEAT programının merkezi USA'de olan Mindful Eating Training Institute'den verilen eğitici eğitmenliğine başvurdum ve en son olarak MBEAT programı eğitmeni oldum. Farkındalıkla Beslenme, Stresle yeme, duygusal yeme en çok çalıştığım alanlar oldu. Bunların Fonksiyonel Tıp beslenme programları ile birleştiriyorum.

Pandemi esnasında da yine ruh-zihin-beden sağlığı bütünlüğü çerçevesinde 200 + 200 = 400 saat Mindfulness Temelli Yoga Eğitmenliği aldım ve bitirdim. İnsanı anlamak bu hayattaki en büyük merakım. Bunlar üstüne durdurmadan aldığım eğitimler artık bu paragrafa sığmadığı için aşağı listelemeye devam ediyorum. Zaman içerisinde bakış açım bedenden bütüne doğru genişledi ve bu şekilde devam edeceğiniz düşünüyorum.

2001 - Istanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

2017 - USA Institute of Integrative Nutrition Health Coaching

2018 - USA IFM Institute of Functional Medicine Health Coaching - FMCA Coaching Academy

2018 - MBSR (Farkındalık Temelli Stres Azaltma) programı katılımcı

2019 - Mindfulness Institute MBSR eğitmenliği kapsamında sessizlik inzivası 5 gün

2020 - Mindfulness Institute MBCL (Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam) katılımcı

2020 - Mindfulness Institute MBSR Farkındalıkla Stres Azaltımı Eğitici eğitmenliği

2020 - USA Mindful Eating Training Institute MBEAT (Mindfulness Temelli Farkındalıkla Beslenme Eğitimi) eğitmen eğitimi

2020 - Plum Village France 5 Mindfulness Temel Eğitimi 5 gün New Year inzivası

2021 - Advayta Yoga ve Remind Turkey 200'er saat toplamda 400 saat Mindfulness Temelli Yoga eğitici eğitmenliği

2021- Paul Grilley'den YinYoga : Functional Approach to Yoga

2021 - Intiutive Eating Pros, Evelyn Tribole'den Sezgisel Beslenme

2021 - Remind Türkiye Yoga Terapi Eğitici Eğitmenliği 60 saat

2021- USA Chopra Ayurvedic Health Instructor, Chopra Ayurvedic Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı

2022 - Tara Brach ve Jack Kornfield'dan Mindfulness Mentörlüğü

Yöntemimiz kaloriler, yağlar, proteinler, listeler ile değil. Ana amacım mutlu ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığını, içine beslenme davranışlarını da ekleyerek, neyi niçin yaptığımızı fark ederek, stres kontrolü ve sinir sistemini de dahil ederek, besinler ile ve bedeninizle ilişkinizi fark ederek hayatınıza adapte etmenize yardımcı olmaktır. Kısıtlı bir süre sağlıklı beslenmek değil, bunu sürdürülebilir bir yaşam tarzı olarak uygulatmaktır.

Bir kişiye iyi gelen bir besin, diğer kişiye zehir olabilir. Dolayısı ile bağlı olduğum beslenme akımları yok. Herkesin metabolizması, geçmişten getirdikleri, yaşadıkları parmak izi gibi kendine özgüdür ve herkesin beslenmesi de tektir. 


Şimdiye kadar sahip olduğunuz en sağlıklı ve mutlu hayata doğru yola çıkmaya hazır mısınız?

bottom of page