• Sema Özpekmezci

Bulut Top Kek

En son güncellendiği tarih: Oca 29

Bu hafta Instagram’da bomba etkisi yaratan tencerede pişen bulut top kek tarifi geldi!

Aslında bunu tbt yapacaktım. Eski postlarda arayana kadar kalk yap dedim çünkü dünyanın en hızlı yapılan ve pişen keki. Bunu daha önce yine böyle bir akşam saati yapmıştım. Bütün akşam bana kek fotoğrafları yağmıştı. Üzgünüm ama şimdi sizi yine mutfağa sokabilirim. Tadına bakınca yine dayanamadım. Gönder gitsin Sema dedim kendime. :)
4 yemek kaşığı dut unu- kuru dutu rondodan çekerek elde edebilirsiniz. Bu tatlı tadını veren şey. Eğer yoksa 5-6 hurmayı azıcık sıcak suda bekletip, suyu dökmeden rondodan çekip püre haline getirip kullanabilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız aşağıda verdiğim su ölçüsünden azaltmak lazım tabii ki. Kıvamı aşağıda.


3 yemek kaşığı teff unu- bu benim glütensiz unlarda en sevdiğim un. Puf puf oluyor. Yerine kuru baklagil unları hariç dilediğiniz un olur. Unlar değişirse diye yana kıvam videosu koydum. Bu kıvama göre ayarlayabilirsiniz.
1 yumurta

7 yemek kaşığı su

3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı ham kakao- normal kakao kullanırsanız 1 yemek kaşığı

Çay kaşığı ucu ile karbonatı 2-3 damla limon ile köpürtüp ekledim.

Hepsini karıştırıp çırptım. 3 tane kupanın içini ve kenarlarını yağladım. Harçtan 1.5 yemek kaşığı alıp 3’une eşit böldüm. Bir tencereye 3-4 parmak su koydum. Kupaları içine oturttum. Bir bezle örtüp kapağı kapadım. Böylece buhar damlaları keke damlamıyor. Tencerenin altını açtım. Kaynadıktan sonra kısıp tam 20 dakika pişirdim. 20. dakikada pişiyor. Bu sure hiçbir seferinde şaşmadı. İçi pamuk gibi, puf puf, enfes lezzetli bir kek. Yalnız ben az tatlı seviyorum. Tatlı tadı gerçekten az. Tatlı sevenler dutu 6 kaşığa veya 7-8 hurmaya çıkartabilirsiniz.


Toplamda 25 dakikada hazır. Pişince fincanları tencereden aldım ve tezgâh üstünde beklettim. Soğuyunca kekler kendiliğinden pıt diye çıkıyor, kupaya dibinden minik bir vuruş ile.

Herkese afiyet olsun diyorum. 🤩


Sevgilerimle,

Sema

3,662 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör