top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Bulut Top Kek

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2022

Bu hafta Instagram’da bomba etkisi yaratan, tencerede pişen bulut top kek tarifi geldi!

Aslında bunu tbt yapacaktım. Eski postlarda arayana kadar kalk yap dedim çünkü dünyanın en hızlı yapılan ve pişen keki. Bunu daha önce yine böyle bir akşam saati yapmıştım. Bütün akşam bana kek fotoğrafları yağmıştı. Üzgünüm ama şimdi sizi yine mutfağa sokabilirim. Tadına bakınca yine dayanamadım. Gönder gitsin Sema dedim kendime. :)


  • 4 yemek kaşığı dut unu - kuru dutu rondodan çekerek elde edebilirsiniz. Bu tatlı tadını veren şey. Eğer yoksa 5-6 hurmayı azıcık sıcak suda bekletip, suyu dökmeden rondodan çekip püre haline getirip kullanabilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız aşağıda verdiğim su ölçüsünden azaltmak lazım tabii ki. Kıvamı aşağıda.

  • 3 yemek kaşığı teff unu- bu benim glütensiz unlarda en sevdiğim un. Puf puf oluyor. Yerine kuru baklagil unları hariç dilediğiniz un olur. Unlar değişirse diye yana kıvam videosu koydum. Bu kıvama göre ayarlayabilirsiniz.

  • 1 yumurta

  • 7 yemek kaşığı su

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

  • 2 yemek kaşığı ham kakao- normal kakao kullanırsanız 1 yemek kaşığı

  • Çay kaşığı ucu ile karbonatı 2-3 damla limon ile köpürtüp ekledim

Hepsini karıştırıp çırptım. 3 tane kupanın içini ve kenarlarını yağladım. Harçtan 1.5 yemek kaşığı alıp 3’une eşit böldüm. Bir tencereye 3-4 parmak su koydum. Kupaları içine oturttum. Bir bezle örtüp kapağı kapadım. Böylece buhar damlaları keke damlamıyor. Tencerenin altını açtım. Kaynadıktan sonra kısıp tam 20 dakika pişirdim. 20. dakikada pişiyor. Bu sure hiçbir seferinde şaşmadı. İçi pamuk gibi, puf puf, enfes lezzetli bir kek. Yalnız ben az tatlı seviyorum. Tatlı tadı gerçekten az. Tatlı sevenler dutu 6 kaşığa veya 7-8 hurmaya çıkartabilirsiniz.


Toplamda 25 dakikada hazır. Pişince fincanları tencereden aldım ve tezgâh üstünde beklettim. Soğuyunca ve kupaya dibinden minik bir vuruş ile kekler kendiliğinden pıt diye çıkıyor


Herkese afiyet olsun diyorum. 🤩


Sevgilerimle,

Sema

9.439 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

MBSR Programı

1 komentář


irmak asik
irmak asik
29. 3. 2021

Kızıma kreşte şekerli kek yemesin diye kek yapıcaktım.Aklıma hemen semoş hanım fincan kek geldi 🤗 yazdım ve yapıyorum love you❤️

To se mi líbí
bottom of page