top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Çikolata yiyerek mutlu olanlar burada mı?


Hepimizin zaman zaman sığındığı bir gerçek var. Çikolata mutlu eder. Mutsuzken bizi güldüren sadece çikolata mı acaba?

Aslında mutluluk veren çok daha farklı yiyecekler var ama biz içinden hep en sevdiğimizi seçiyoruz. Bugün size bizlilik mutluluk hormonu salgılatan diğer yiyeceklerden de bahsetmek istiyorum.

Kakao

Çikolata yerken bize iyi gelen aslında kakao. Kokusu bile yüzümüzü güldürmeye yetiyor. Kakao birçok yiyecekten daha fazla antioksidana sahip. Bize mutluluk hormonu endorfin salgılatıyor. Bu harika şeyi çikolata olarak değil, doğal formatı olan kakaodan direkt almak bize şekersiz mutluluk katacak. Dilerseniz süte katıp içebilirsiniz. Ben hızlıca bir tatlı yaptım. Bu enfes toplar gün içinde enerjisi düşenlere gelsin.

hurma topu, kakao, sağlıklı tatlı

Hurmalı kakaolu toplar

Malzemeler :

  • 5 adet çekirdeği çıkartılmış hurma

  • 2 yemek kaşığı ham kakao (işlenmiş gıda olduğu için paketli kakao kullanmıyorum)

  • 1 yemek kaşığı katkısız, şekersiz fıstık ezmesi (tarifi "Yağları Sevelim" yazımda mevcut)

  • 1 avuç kavrulmamış kaju

  • 5-6 adet badem

Malzemelerin hepsini rondodan geçirip elle şekil verdim. Sadece 2 dakika sürüyor ve rafine şekersiz çikolata mutluluğuna kavuştuğunuzu garanti edebilirim.

Çiğ ceviz

Ceviz iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum eksikliği de depresyona yol açan nedenlerden biridir. Ayrıca ceviz iyi bir antioksidan kaynağıdır ve düşük karbonhidrattır. Düşük karbonhidratlı yiyecekler insülin dalgalanması engeller. İnsülin denge sorunu yaşayanlar genelde sinirli, huysuz ve mutsuz olurlar. Her gün yiyeceğiniz 1 avuç ceviz sizi depresyondan bir adım uzak tutacaktır.

Kahve

Kahve de kakao gibi sadece kokusu ile bile dünyamızı değiştirebilir. Kolayca beyne ulaşıp nötronları pozitif yönde etkiler. Konsantrasyon sorunumuzu çözer ve enerji verir ama tabii ki granül kahve değil, çekirdekten öğütülmüş kahve kullanmalıyız. Granül kahveler çok fazla işlemden geçerek kimyasal taşıyorlar.

Ev yoğurdu ve kefiri

Daha önceki "İçimizdeki bakterileri beslesek de mi büyütsek" yazımda da belirttiğim gibi probiyotikler sağlığımız için hayati önem taşıyor ama mutluluğumuza da etki eden yönleri var. Beynimiz ve bağırsaklarımız mide sinirlerimiz aracılığı ile iletişim halindeler. Probiyotiklerle doyan ve mutlu olan bağırsaklarımız, beynimize de mutluluk sinyalleri göndermekte.

Mantar

Mantarda yüksek oranda selenyum vardır. Selenyum eksikliği depresyon ve anksiyeteye neden olmaktadır. Ayrıca mantar, içinde en yüksek doğal D vitamini bulunduran yiyecektir. Yine son yıllarda önem kazandığı gibi, D vitamini eksikliği de halsizlik ve depresyona neden olmaktadır.

Aslında her zaman söylediğim gibi hayat ve beslenme bir denge. Vücudumuzun ihtiyacı olan doğal besinleri ne kadar çok alırsak, vücudumuz da ruhumuz da o kadar mutlu olacaktır. Yukarıdaki besinler buna sadece yardımcı olmaktadır. Mutluluğu yiyeceklerde aramadığımız, içimizin pembe çiçeklerle dolduğu harika bir bahar dilerim.

Not : Bu yazım www.hthayat.com daki köşemde 10.Mart.2017 günü yayınlanmıştır.

5.332 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page