top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Gece saatleri, buzdolabı önü nöbetleri


Genelde sizin sorularınız bana haftalık yazılarımı belirlemede etken oluyor. Ben genelde akşam yemeklerimi sadece salata ve çorba ile geçirdiğimi söylemiştim ve aranızdan bana çok fazla şöyle yorumlar gelmişti. "Akşam yemeğini hafif geçiremiyorum, akşam çok acıkıyorum, akşam yedikçe yiyesim geliyor"... gibi. Baktım ki bu çok kişinin sorunu, bunu biraz anlatayım dedim. Akşamları kendinizi buzdolabının önünden alamıyorsanız, sizi bu yazıya alayım :)

Öncelikle akşam yemeğini erken saatte yemek ve hafif bir şeyler yemek sağlık için çok önemli. Akşam saatleri ve gün batımı yaklaştığında metabolizmamız artık yavaşlamaya başlıyor. Güneşin batışı ile vücutlar da sakinlemeye, dinlenmeye ve uykuya hazırlanıyor. Vücudumuzun gece görevi detoksifikasyonu devreye sokmak. Tüm gün aldığımız toksinleri temizlemek ama biz vücudun başına akşam saatlerinde sindirim işi çıkartırsak, hem yapması gereken detoks işlemini tam olarak yapamıyor hem de sindirimi tam gerçekleştiremiyor.

Akşam yemeğini en geç 19:00, hatta daha da güzeli 18:00 gibi bitirmek ideali. Sebze, salata, çorba gibi seçenekler akşam yemeği için çok uygun. Vücudun akşam yemeğini az ve erken yemeye alışması bir süre alıyor. Bu süre zarfında gece acıkmaları olabiliyor. İlk başlarda geçiş sürecinde bu gece acıkmalarını salatalık, havuç, marul gibi şeylerle yaparsanız çok iyi olur. Kendinizi, elinizi ve ağzınızı oyalamış olursunuz. Bu geçiş sürecinden sonra zaten bunun rahatlığına alışınca gece veya geç yemek alışkanlığınız ortadan kalkmış olacak.

Bunu gündüz de tüm besinlerinizi aldığınızı varsayarak söylüyorum. Şayet gece hala yemek isteği geliyorsa bu, gündüz bir şeylerin eksik kaldığını gösterir. Gündüz yumurtanızı, yoğurdunuzu, kuru baklagilleri, iyi yağları, etinizi, sebzenizi, meyvelerinizi tam yediğinizden emin misiniz? Önce kendinize bunu sorabilirsiniz. Eksik olan neyse (ki bu genelde meyve olur), akşam tatlı isteği olarak açığa çıkıyor.

Tabii ki bir de işin psikolojik yeme kısmı var. Hem gündüz tüm besinleri alıp doyduysanız hem de hala akşam kendinizi durduramıyorsanız, sizi doyurması gereken diğer noktalara da bakabilirsiniz. Aşk, sevgi, kariyer, maneviyat, egzersiz, neşe, hayattan zevk almak vs vs. Bu noktalardaki açlık da akşam buzdolabı önü nöbeti olarak karşımıza çıkar. Bizi doyurması gereken bir sarılma belki ama şayet ona uzaksak, kendimizi çikolatanın kollarında bulabiliriz. Bu açlıklarda da yine doğru noktayı doyurarak yeme ataklarını engellemiş olabiliriz..

1.457 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page