top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Rosacea Yolculuğum - 3

Güncelleme tarihi: 15 Haz 2021

Geçen haftalardaki rosacea yazımın üstüne, kullandığım cilt bakım ürünleri çok soruldu. Mesajlara yetişemedim bile ve lafı fazla dolandırmadan, bana Rosecea teşhisi konduğu ilk günden beri kullandıklarımı sırası ile anlatmak istedim.
Bu arada şunu da belirtmek isterim ki kimyasalları bırakmak için bir cilt hastalığına sahip olmamıza da gerek yok. Mevcut sağlığımızı korumak için de zaten doğala en yakın şeyleri kullanmak lazım.


İlk Rosacea teşhisinden sonra yaptıklarım:


Bana ilk teşhis konduğunda ben tüm kozmetikleri bir poşete doldurup atmıştım.

Doktorum eczanede yapılan bir özel karışım sıvı ve krem verdi. Krem gerçekten felaket kokuyordu. Eşimle bu kremin adını "Mustafasavar" koymuştuk. Sürünce benimle yanyana durmak çok zordu. O derece rahatsızlık vericiydi ama iyileştirdi...


Üç ayda cildimde gözle görülür bir iyileşme oldu. Yalnız, aynı zamanda geçen hafta anlattığım gibi gluteni de kesmeye başlamıştım.


Ortalama 2-3 sene sadece doktorumun verdiği özel bir kremi kullandım, yüzümü sadece saf su ile yıkadım. Tabii şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, yüzüme fondöten, allık, kapatıcı vs hiçbir şey sürmediğim için sadece su ile yıkamam yeterli oluyordu. Yüzüne makyaj yapanlar için aşağıda yüz temizleme sabunu anlatacağım.


İyileştikten sonra kullandıklarım:


Artık cildimin düzeldiğine ikna olduktan sonra büyük bir Alman kozmetik mağazası zinciri olan firmanın kendi markası olan kimyasalsız, doğal içerikli, hayvanlar üstünde test yapmayan nemlendirici ve yüz kremini kullanmaya başladım. Bu da beni mutlu ediyordu ama ufak ufak aromaterapi dünyasına giriyordum. Nedensiz bir merakla keşfetmeye çıkmıştım. Şanslıydım ki etrafımda bana bu konuda yol gösterecek arkadaşlarım vardı. Aromaterapi dünyasına girdikçe, tamamen doğal, o muhteşem kokulu yağlarla haşır neşir oldukça bırakamadım.


İlk başlarda evde kendi kremini yapmak gibi şeyler bana çok uzak bir nokta geliyordu. "Artık buna da yetişemem" diyordum (bkz. şu anda hepsini yapıyor) ve bu sırada aynen hayal ettiğim ürünleri yapan çok tatlı kişilerle karşılaştım. Burada bu firmaları yazamıyorum ama Instagram hesabımda paylaşmış olacağım. İçine kaşığı sokup yiyebileceğiniz kadar doğal kremler yapan yerlerden almaya başladım. 1 sene kadar da böyle devam ettim. Rosam olduğunu belirtip onların önerisi olan kremleri kullanıyordum. Genellikle hassas ve kuru ciltler için olanları alıyordum.


Cilt, rosacea ve beslenme ilişkisi


Bu esnada Mart ayında eliminasyon diyeti yapmıştım. Bu diyeti yaparken cildimde rosacea'dan olduğunu düşündüğüm, çene çevremdeki kabuklanmalar yok olmuştu. Geri tanıtım sürecinde farkettim ki yumurta cildimi bozuyordu. Şu anda hala yumurtayı çok az yiyorum. Ne zaman her gün yesem, hemen o pullanma başlıyor. Böylece yumurtanın da benim rosamı etkilediğini farkettim.


Cilt ve beslenme ilişkisi herkeste değişen bir şey. Bana yumurta dokunur, bir başkasına biber. Bunlar örnek tabii. Siz de bir eliminasyon diyeti yaparak bunu hemen bulabilirsiniz aslında.


Doğal cilt bakım ürünleri


Geçen hafta size kendi yaptığım göz makyajı temizleyicisini anlatmıştım. Bu hafta da nemlendirici, tonik ve yüz temizleyiciyi anlatmak istiyorum.


Burada bahsedeceğim malzemeler ilk başta pahalı gibi gelse de aslında bir shea butter, normal bir markanın bir kutu nemlendiricisi ile aynı fiyat ama bizim aldığımız shea butter’dan belki defalarca kez aynı boyutta krem yapabilirsiniz. Bu yüzden bir sefer alıp devamlı yapmak çok daha ekonomik oluyor.


Yüz temizleyici


Ben yüzüme makyaj yapmadığım için böyle bir temizleyiciye çok nadir ihtiyaç duyuyorum ama derin temizlik istendiğinde bu harika birşey.


50 ml kastil sabunu

5 damla lavanta uçucu yağı


Kastil sabun yüzde yüz doğal yağlardan yapılıyor. Benim bildiğim kadarı ile en sağlıklı ve doğal sıvı sabun. Bu orjinal karışımda sıvı yok ama ben 3-4 yemek kaşığı su ekleyip karıştırıyorum. Kastil sabunun koyu kıvamını kırıyor ve daha rahat yıkanıyor. Cildimi kurutmayan, nemini almayan harika bir temizleyici oluyor.


Tonik


Rosacea rahatsızlığına "benzer benzeri tedavi eder" mantığı ile gül suyu en iyi gelen bitki suyuymuş. Direkt olarak gül suyunu tonik olarak yüzüme sıkıp, kendi kendine çekmesini bekliyorum. Gerçek yüzde yüz gülsuyu olan bir ürün kullanmak çok önemli.


Nemlendirici


Nemlendiricime aşık oldum. Cildim yumuşacık ve bu bana öyle iyi geldi ki.


30 ml shea butter

5 ml soğuk sıkım susam yağı

10 ml kuşburnu sabit yağı

4 damla lavanta yağı

4 damla ylang ylang yağı


Bu formülde lavanta yağı ve ylang ylang, güzel aroma ve koku için. Olmasa da olur ama cildi öyle güzel rahatlatıyor ki.


Bu yağların hepsini karıştırıyoruz ve cam bir kavanozda saklıyoruz. Malzemeleri bir kez aldıktan sonra yapması sadece bir dakika. İnsanın kendi yaptığı şeyi kullanması o kadar zevkli ve güzel ki. Bir de içinde ne olduğunu bilince zevki daha da artıyor.


Bu yazmış olduğum son 3 formül, benim gibi hassas ve kuru cilde sahip olanlar için uygundur. Ben bunları geçen hafta Kuzguncuk’ta gitmiş olduğum bir doğal cilt bakım ürünleri atölyesinde öğrendim. Kendim yapmaya hep mesafeliyken atölyeye gidince ne kadar kolay olduğunu gördüm. Bundan sonra artık sanırım hep kendim yaparım. "Ben yapamam" derseniz de daha önce bu tür şeyler aldığım adresleri Instagram’da paylaşacağım.


Not: Bu reçeteler sevgili arkadaşım Yıldız Kurt’tan öğrendiğim reçetelerdir. Kendisinin izni ile paylaştım. Bir rahatsızlığınız var ise doktorunuza sorarak kullanmanızı öneririm.


Bu süreçte kullandığım herşeyi sanırım paylaşmış ve anlatmış oldum. Umarım sizlere de faydası olur.


Herkese sağlıklı, mutlu ve şekersiz günler dilerim.

4.678 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page