top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Yulaf Lapası


Benim kahvaltıda en çok yediğim, hakkında hayal kurduğum canım yulaf lapam. Aslında çok basit ama bugün yaparken aşamalı fotoğrafladım. Bazen nasıl yapıldığını soran oluyor. Buyrun efendim, bu şahane bu kadar kolay işte.

Ben bunları geceden hazırlıyorum ama dilerseniz yemeden 30 dk önce de hazırlayabilirsiniz. Burda ana nokta, yulafın biraz sıvıyı çekip şişmesi. Yoksa sert sert dişe geliyor.

4 kaşık yulafı tavaya koyuyorum.

Üstüne bir adet kabukları soyulmus, rendelenmiş elma ekliyorum. Muz, şeftali, nektarin gibi meyveler de çok yakışıyor. Bazen de sadece kuru meyve ile yapıyorum. Kuru kayısı, kuru erik gibi. Kuru meyve kullanmışsam onları da küp şeklinde doğruyorum.

Bu aşamada üstünü geçecek kadar su ekleyip, tarçın da serpip beklemeye alıyorum. Su benim en çok tercih ettiğim. Dilerseniz süt de olur ama su veya süt ile tat farkı olmadığı iöin boşuna kalorisini arttırmak istemiyorum. Hakkımı badem, ceviz, fındıktan yana kullanmak istiyorum :)

En az 30 dakika bekledikten sonra altını açıp 2-3 dakika karıştırark pişiriyorum ve efsane yulaf lapam hazır. Bunu yazın hiç pişirmeden yoğurt veya kefir ile de yapabilirsiniz.

Yulaf sevmem diyenin fikrini bir de bunu denedikten sonra tekrar sormak isterim. Yulaf değil muhallebi mübarek :)

Ben üstüne şekersiz, katkısız fıstık ezmesi koydum. Süslemek size kalmış. Şimdiden afiyet olsun.

Save

4.052 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page