top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Süzme Kefir Peyniri


Buyrun...sağlık dolu, çok basit, marketlerde satılanlardan kat be kat daha lezzetli süzme peynir.

Dün İstanbul Gastronomi'de Sevgili Nazlı Pişkin'in kefir atölyesine katılmıştım. Ben senelerdir kefir yapıyorum ama Nazlı Hanım'ın o harika anlatımını ve engin bilgilerini dinlemenin bir zevk olacağına emindim. Hem bu zevki aldım hem de üstüne bonus olarak süzme kefir peyniri yapımını öğrendim. Tabii ki eve koşarak gelip yaptım.

Evde bir gün önce 1 litre süt ile yaptığım kefirim hazırdı. Bu tarifin hazır/paketli kefir ile olacağını pek sanmam. Eğer kefir mayanız yok ise bir an önce edinip kefir mayalamanızı öneririm. Benim mayam 1.5 senedir benimle. Artık evde bizimle yaşayan bir canlı. Hatta bir isim bile versem fena olmaz :)

Buzdolabında içime hazır, cam şişede bekleyen kefirimi tülbent serdiğim bir kaba döktüm.

Sonra tülbenti bir iple bağlayıp, dolabın kulbuna astım. Altına da suyu biriktirmek için cam bir kap koydum. Burda biriken sıvı kefir altı suyu ve çok kıymetli. Protein deposudur. Harika probiyotikler barındırır. Spordan sonra içebilirsiniz veya smoothielerinize ekleyebilirsiniz.

Bu fotoğrafı çekerken aldığım pozisyonları tahmin bile edemezsiniz :)

3 saat böyle süzüldü. Bu aşamada peynirimiz koyu bir yoğurt kıvamında aslında hazır oluyor. Fakat üstüne bir ağılık koyup 3-4 saat daha bekletirseniz, keserek yiyebileceğiniz harika bir kıvam alıyor.

Ben bir üst aşamaya geçip ağırlıkla da beklettim. Artık ipi dolap kapağından çözüyoruz ve tülbentteki peynirimizi bir süzgece oturtuyoruz. Altında yine fazla suyun süzüleceği bir kap olmalı ki bu hazine gibi suyu saklayabileyim. Ağırlık olarak elime hemen havan geçti, havanı koydum.

3-4 saat sonunda artık hiç su damlamayacak duruma gelince, tülbenti elimle son bir kez sıktım ve açtım. Muhteşem peynirim hazırdı...Hava almayan cam bir kaba koyup buzdolabına gönderdim.

Sabah uyanınca tohum krakerimin (tarifi burada) üstüne sürüp bir güzel yedim.

7.018 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page