top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Ev yapımı, Şekersiz Çikolata

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2022


Arkadaşlar, koşun koşun...Hepimizin, tüm kadınların en büyük zaafı olan çikolatanın rafine şekersiz, koruyucusuz, renklendiricisiz, en saf halini yaptım. Şu an çok mesudum. Hem de sadece 5 dakika sürdü. Tadı damağımda kaldı. Tüm tepsiyi yememek için kendimi çok zor tutuyorum.

Malzemeler :

40 gr civarı (bir avuç içi büyüklüğünde) kakao yağı (benimki Güzel Gıda'dan)

2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

3 yemek kaşığı ham kakao (benimki yine Güzel Gıda'dan)

3 yemek kaşığı elma pekmezi (üzüm pekmezi de olur)

2 avuç rondodan iri çekilmiş fındık

Kuru hindistancevizi

Kahverengi pirinç patlağı (bu evde vardı koydum. Yerine badem, ayçekirdeği içi gibi yemiş ve tohumlar da olur ya da hiç olmasa da olur)

Öncelikle kakao yağı ve hindistancevizi yağını benmari usulü eritiyoruz yani direkt ateşe maruz bırakmadan. Bir tencerenin içine su koyup, üstüne cam veya metal bir kase oturtup tencerenin altını açalım. Kasenin içine yağları koyup, kaynayan suyun buharı ile yağları eritelim.

Yağlarımız tamamen eriyip sıvı olduğunda içine kakaomuzu katıp karıştıralım. Bundan sonra artık kaseyi tencerenin üstünden tezgaha alıyoruz ve ılınması için bekliyoruz.

Karışımımız ılıdığında içine pekmezimizi de katıp çikolatımızın sıvı halini hazır ediyoruz. Pekmezi kesinlikle sıcakken katmıyoruz. Pekmez sıcak ile temas ettiğinde HMF denen zararlı bir madde açığa çıkıyor. 10 dk beklerseniz karışım hemen ılıklaşıyor zaten.

Diğer tarafta bir kabın içine yağlı kağıt serip sırasıyla pirinç patlağı, fındık ve hindistancevizi kurusunu koyuyoruz. Ben yağlı kağıdı sermeyi unuttum, şimdi kesmek çok zor oluyor, aman siz unutmayın :)

Kuru karışım hazır olduktan sonra sıvı çikolatamızı kaşıkla üstüne döküp, buzdolabına kaldırıyoruz. En az 2 saat beklemesi lazım. Benim kabım biraz büyük geldi, sıvı karışım heryeri kaplamadı ama bence böyle çok güzel oldu. Kabım 30cmx20cm boyutunda dikdörtgen.

Buzdolabından çıkmasını zor bekledim ve çıktığında tadına çok şaşırdım. Bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. Gerçekten çikolata bu.. Tek handikapı çabuk erimesi. Öyle çantanıza atıp bir yerlere götüremezsiniz. Buzdolabından çıktığı gibi kesip yemeniz lazım. İlerleyen zamanlarda buna da çözüm bulurum inşallah :) Biraz araştırmam lazım. Fabrikasyon olmadığı için de böyle olabilir.

Bu malzeme ile çikolatam bitter çilolata tadında oldu. Şayet daha fazla tatlı seviyorsanız pekmez miktarını arttırabilirsiniz ama benim için bu enfes oldu.

Bundan en az 15 büyük kare çikolata çıkar. İlk başta maliyetli gibi gözükse de kaliteli ve tamamen doğal bir çikolata için değer. Tüm kabın maliyeti ortalama 16 lira civarına denk geliyor ve bir büyük kare 1 liraya den gelir. Bence bu sağlığımız için çok küçük bir rakam. Bunu özellikle belirtmemin nedeni bu malzemelere genelde pahalı diye yaklaşılmıyor ama bu şekilde baktığınızda, sağlığınız için harika katkı yapıyorsunuz.

Eğer denerseniz yorumlarınızı heyecanla bekleyeceğim :) Sevgiler.

14.512 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page