top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Yemişli Bitter Çikolata


Benim normalde canım pek çikolata istemez. Geçen hafta resmen bitter çikolata aşerdim. Hazır çikolata hiç almıyorum. İçlerindeki şekerden çok, koruyucu maddelerden vs korkuyorum. Hem de evde yapmak o kadar kolay ki ve evde yaptığımın tadını hazır çikolatalarda hiç alamıyorum. Buram buram bitter tadı :)

çikolata, sağlıklı çikolata, şekersiz çikolata, sağlıklı

Malzemeler :

Çikolatası için

* 30 gr kakao yağı. Bu olmazsa olmazımız. Çikolatayı çikolata yapan şey. Hindistancevizi yağı ile de denedim. O da güzel oluyor ama elinizde tutamıyorsunuz, hemen eriyor. Kakao yağının 200 gr'ını 18 TL'ye aldım. Böyle 5 parça çikolata 30 gr'dan çıktı. Yani 5 parça çikolata için 2.72 TL oluyor. Bir çikolata için 55 kuruş. Hiç pahalıya gelmiyor. Bir kere alınca da çok uzun gider bence.

* 1,5 yk kakao

* 2,5 yk pekmez

İçi için

2 yk kuru üzüm

2 yk kuru turna yemişi

1 avuç badem, irice kesilmiş

1 avuç fındık, irice kesilmiş

1 avuç fındık, irice kesilmiş

Bu iç biraz kaldı, daha az hazırlanabilir. Bu arada içeriği dilediğiniz kuru meyve ve yemişlerle değiştirebilirsiniz. Ben kalanı granolaya çevirdim :) Onu da ayrı post yapacağım.

 

Yapılışı çok basit...İnanın yazması yapmaktan daha uzun sürüyor :)

Kakao yağını benmari usulü erittim. Nasıl olduğunu Çikolatalı Un Helvası tarifimde görebilirsiniz. Ayrıca Şekersiz Çikolata tarifimde de adım adım göstermiştim.

Yağ eriyince içine kakao ve pekmezi katıp çikolata kısmını elde etmiş oldum.

Aynı anda diğer tarafta iç malzemelerini karıştırdım ve silikon kaba birer yemek kaşığı olacak şekilde döktüm.

Erimiş olan çikolatayı kalıplara ortalama 2-2,5 yk döktüm.

Bu aşamadan sonra sadece buzlukta donma işi kalıyor. 30 dk buzlukta durduktan sonra buzdolabı kısmına alabilirsiniz. 1 saat sonra çikolatanız hazır. Efsane lezzetli :)

Bu tam bir bitter çikolata tadından. Dilerseniz siz pekmez kısmını biraz daha arttırabilirsiniz. Ortalama yüzde 80 bitter çikolata tadına sahip ama içindeki kuru meyveler de tatlı tadını veriyor.

Bu arada eğer evde kakao yağınız yoksa ve bunu hemen yapmak istiyorsanız, büyük marketlerde %99 kakao çikolata satılıyor. Ondan 7-8 kare çikolotayı yine benmari eriterek yapabilirsiniz, en son da pekmezini katabilirsiniz ama maddi olarak daha yüksek olur :)

7.829 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İncir Turta

bottom of page