top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Oopsie Bread nam-ı diğer Yanlışlıkla Ekmek :)


Ben bu ekmeği eskiden ne çok yapardım. Uzun zamandır yapmadığımı farkedince tekrar yapayım, bu sefer bloga da ekleyeyim dedim. Tarif bana ait değil, ilk kim yapmış bilen de yok. Amerikalılar arasında pek meşhur. Düşük karbonhidratlı beslenenlerin gözbebeği.

Adı da Oppsie Bread. Sanırım yapan kişi içine un koymadığını farkedip ''Ooopps unsuz nasıl oldu bu ekmek'' dedi heralde ve bu isim çıktı diye düşünüyorum. Türkçe'ye çevirince ''Yanlışlıkla Ekmek'' gibi birşey çıkıyor :)

oppsie bread, oppsie ekmek

Aslına bakarsanız yumurta ama ekmek niyetine kullanılabildiği için, klasik yumurtalı seçeneklerden sıkılınca güzel bir alternatif oluyor.

Çok çabuk yapılıyor. Bu sabah yaptım, çay demlenene kadar hazırdı.

 

Malzemeler

3 adet yumurta

2 yemek kaşığı labne peyniri

1/2 çay kaşığı ucu ile kabartma tozu

Tuz

Bu kadar az malzeme ve 15 dakikada doyurucu kahvaltı hazır. Bu bana üç öğün yetiyor yani şimdi üç sabah kahvaltıda bu ekmeği değişik formlara sokarak yiyeceğim. Onları da bu posta eklerim :)

Yumurtaların beyazı ve sarısını ayırıyoruz. Beyazının içine kabartma tozu ve tuzu ekleyip mikser ile çırpıyoruz. Yumurta beyazlarımızı kar haline getiriyoruz. Mikseriniz yok ise kol kuvveti ile biraz uzun sürebilir ama yine de olur :)

Bu kıvama ulaştıktan sonra içine ayrı bir tabakta çırptığım yumurta sarıları ve labne peyniri karıştırıyorum. Şimdi burada bir püf nokta var. Yumurta sarısı ve labne karışımı sıvı bir karışım. Bu karışımı yumurta beyazlarına karıştırırken, çok nazik ve yavaş karıştırmamız lazım. Şayet hızla çırparak eklersek, yumurtanın bu kar hali kaybolacak ve o zaman ekmeklerimiz kabarmayacaktır. Yumurta sarısı karışımını alttan, yavaşça üste doğru alarak karıştırırsanız karışım sönmez.

Bu esnada fırınımızı 150 derece turboda ısıtıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye birer tahta kaşık olacak şekilde ezmeden karışımdan koyuyoruz.

Bir kısmına susam döktüm, bir kısmına kabak çekirdeği içi ve fırına gönderdim. 10 dk geçmeden pişmişlerdi. Gözünüzün hep üstlerinde olmasını öneririm, çok çabuk pişiyorlar :)

Daha önce ben bu ekmekleri pizza formatına sokmuştum. Yarın sabah o gelecek :) 6 tane çıktı. Ben 2 tane yiyerek doydum.

Arasına köfte konur, hamburge olur. Siz ne düşünmek isterseniz bu ekmekler öyle olur :)

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. Aşağı yorum olarak da sorularınızı ve görüşlerinizi yazarsanız okuyan diğer kişilere de faydası olur :) Yaşasın düşük karbonhidrat beslenmenin mutluluğu!

6.286 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page