top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Süt ürünlerinden dolayı şişenlerden miyiz?


Laktoz aslında en basit olarak bakıldığında sütün içindeki şekerdir. Bu şeker maalesef bazı kişilerde kolay sindirilemez. Şayet süt ürünleri tükettikten 30 dk ile 2 saat sonrasında aşağıdaki belirtiler oluyorsa bir süre süt ürünlerini azaltmanızı tavsiye ederim:

  • Gaz

  • Şişkinlik

  • Mide bulantısı

  • Karın ağrısı ve ishal

Süt o kadar çok hayatımızın içinde ki alternatifler bulmak zor oluyor. Büyük markaların karton kutularda laktozsuz sütleri var ama sütün doğal yapısı bozulduğu için ve ben her zaman tüm yiyecekleri doğada olduğu şekli ile tüketmeyi savunduğum için bu laktozsuz sütleri de pek tavsiye etmiyorum.

Bunun yerine doğal bitki ve yemişler ile sütlerimizi evde kendimiz yapabiliriz. 5 dakikanızı bile almayacak ve sizi şişkinlik sorunundan kurtaracak. Hem de tatları harika!

Hindistancevizi sütü

Bir bardak kuru hindistanecevizini veya 5-6 tane taze hindistanecevizi parçasını, 2 hurma ile birlikte geceden 2 litre suda bekletin. Sabah sadece blenderdan geçirip bir tülbent yardımı ile süzün. Hindistancevizi sütünüz hazır olacak.

kakaolu süt, sıcak süt, hot chocolate

Hindistancevizi sütüne kakao katarak harika bir sıcak çikolata içebilirsiniz.

Badem sütü

1 bardak bademi kabukları ile birlikte bir gece suda bekletin. Ertesi gün bu suyu döküp üstüne yeni bir 3 bardak su ekleyip, 2 de hurma ekleyip blenderdan geçirin. Bir tülbent yardımı ile sütü süzün ve badem sütünüz hazır.

badem sütü, bitkisel süt

Kaju sütü

1 bardak çiğ kajuyu bir gece bir bardak suda bekletin. Ertesi sabah 3 bardak daha su ekleyip blenderdan geçirin. Kajuyu yapmak daha kolay çünkü süzmeye gerek kalmıyor. Blenderdan geçirdiğiniz an sütünüz hazır oluyor.

kaju sütü, bitkisel süt

Hindistancevizi ve badem sütlerinde kalan posayı da kurabiye yaparak veya yulaf lapanıza koyarak değerlendirebilirsiniz.

Herkese sağlıklı, mutlu, şekersiz ve bu sefer bir de laktoz ağrısız günler dilerim.

Not : Bu yazım www.hthayat.comdaki köşemde 14.Nisan.2017'de yayınlanmıştır.

2.299 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page