top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Aralıklı oruç dedikleri...


İnsan vücudu çok acayip. Değişime ve gelişime o kadar açık ki. Varabildiği nokta bazen beni hayretler içerisinde bırakıyor.

Belki duymuşsunuzdur, belki de ilk defa duyuyorsunuz. Fasılalı ya da aralıklı oruç denen, İngilizcesi “intermittent fasting” olan bir beslenme sistemi mevcut. Uzun zamandır okuyup araştırıyordum ama temelinde uzun süre yemek yememek olduğu için bu beslenmeye çok mesafeliydim. Denemeyi aklımdan bile geçirmiyordum ama büyük konuşmamam gerekiyormuş.

Kendi deneyimime geçmeden önce bu sistemi kısaca anlatmak istiyorum. Vücudumuz ana öğünleri yedikten 3-4 saat sonrasında tüm yediklerimizi yakmış oluyor. Bu süreden sonra kendisine yeni bir yiyecek vermezsek, yakıt olarak depodaki birikenleri kullanıyor. Bu da demek oluyor ki, depolanmış yağlar yakılmaya başlanıyor. Teknik detaylara girmeden en basit anlatımı bu şekilde.

Biz sık sık yemek yediğimizde vücudumuzu bu düzene hiç sokamamış oluyoruz. Hep yediklerimizi yakıyoruz ve depodakiler sabit kalıyor.

Aralıklı orucun bazı farklı şekilleri var. En çok uygulananı 16/8 sistemi yani 16 saat açlık, 8 saat yemek modu. Açlık süresi uzadıkça yağ yakımı artıyor ama yeni başlayanlar için en uygun versiyonu bu. 8 saatlik yemek periyodunda da tabii ki yine sağlıklı beslenmek ana kural. Bu sürede karbonhidrat ne kadar az olursa, 16 saatlik yemek yenmeyen süre o kadar daha rahat geçiyor. 16 saatlik oruç zamanının başlangıcının güneş batımına en yakın saat olması en önerilen şekil.

Benim her zaman hipoglisemi yani düşük şeker sorunum olduğu için 2-3 saatte bir yemek yemem gerektiğine inanmışımdır. Fakat geçen sene hayatımdan tahılları uzaklaştırıp, karbonhidratları çok dikkatli almaya başladığımdan beri şeker düşme sorunum kalmadı. Bunun daha detaylı hikayesi “Yağları Sevelim” yazımda mevcut. Şekerim artık düşmese de eskiden gelen alışkanlıkla uyanır uyanmaz kahvaltı ederim. Hiçbir öğünümü atlamam ama akşam yemeğimi de en geç 19:00’da yiyip, yemekle ilişkimi keserim.

Geçenlerde bir sabah uyandığımda artık sabahları aç olmadığımı ama kurulmuş tavşan oyuncaklar gibi direkt olarak kahvaltı hazırladığımı fark ettim. Kahvaltı etmeden saat 10:00’a kadar çok rahat durduğumu fark ettiğim an, kalıplarımın dışına çıkmayı ve fasılalı oruç beslenmesini denemeye karar verdim.

2 gündür bu şekilde besleniyorum. Tüm hafta devam edip, haftaya değişimleri ve deneyimlerimi anlatacağım. Kısa bir ipucu vermek gerekirse, kendimi harika hissediyorum.

Herkese sağlıklı, mutlu, şekersiz günler dilerim.

Not : Bu yazım www.hthayat.com daki köşemde 28.Nisan.2017 günü yayınlanmıştır.

3.256 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page