top of page
 • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Süper gıdalar dünyası 101


İnsan uzunca bir sure sağlıklı ve temiz beslenince hep acaba daha da ne var diye araştırmaya giriyor. Bu sağlıklı beslenme konusu bence dipsiz bir kuyu. Araştırdıkça, sağlık kazandıkça, iyi hissettikçe hep daha fazlasını istiyorsunuz. Benim süper gıdalar yolculuğum da aynen bu şekilde oldu.

IIN'de aldığım bir dersle bu merakım başladı ve kendimi süper gıdalar dünyasında buldum.

Ben normalde besin desteği kullanılmasına pek sıcak bakmıyorum. Her sebze, meyve, bitki, yemiş ve baharatı doğal formunda tükettiğimizde ihtiyacımız olan vitamin ve enzimleri aldığımıza inanıyorum.

Zaten ilaç kullanımına tamamen karşıyım. İlk hedefimiz doğal ve dengeli beslenerek hastalıklara yakalanma riskimizi düşürmek olmalıdır. Fakat bizim kontrolümüzde olmadan bize gelen hastalıklar da oluyor. Bunlarda da yine hastalığın kaynağını ve nedenini bulup, bunları yine yiyeceklerle alt etmek benim felsefemdir. İlaçlar sadece semptomları yok edecektir, hastalığın kaynağını değil.

Dünyamızdaki bazı gıdalar insan sağlığına yaptıkları olumlu etkiler ile "süper gıdalar" tanımına girmiştir. Şayet bir gıda kendi statüsündeki diğer gıdalara göre daha yüksek protein, lif, aminoasit, antioksidan, iyi yağ barındırıyorsa bu gıda süper gıda olarak tanımlanmıştır.

Herkesin kendi süper gıdası kendi ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Ben burada sadece kendi kullandığım süper gıdaları yazacağım. Genel bakıldığında bu statüye giren 50 kadar besin vardır. Ayrıca her ülkenin de kendi süper gıdaları vardır. Ben fayda ve etkilerini araştırıp kendim için uygun gördüğüm besinleri seçtim. Bir de şunu belirtmek isterim ki ne kadar faydalı olursa olsun hiçbir gıdayı uzun vadeli kullanmayıp kürler şeklinde kullanmalıyız. Örneğin; bir ay bu süper gıdaları kullanıp, bir ay ara verip, bir ay farklı süper gıdaları kullanmak gibi.

Vücut uzun süre aynı besinleri aldığında bunlara alışıyor ve iyi etkileri azalabiliyor.

Maca Tozu

En çok bunun tadını seviyorum. Tarif edemediğim bir aromaya sahip. Tuzlu, fıstıklı bir tat gibi… Maca Güney Amerika And Dağlarında yetişen turp benzeri bir bitki. Bize onun toz hali sunuluyor.

 • İster smoothielerinize, ister yoğurdunuza katın. İster omletinizin üzerine serpin. Tadı harika olduğu için her yere uyuyor.

 • Metropol insanının ana sorunlarından biri olan enerjisizliğin, depresif ruh halinin çözümü bir gıda. Dinçlik ve canlılık kaynağıdır.

 • Kadınlarda adet ve menopoz dönemi semptomlarının başyardımcısıdır ve bu özelliği ile en sevdiğim süper gıdadır. Doğurganlığı artırır.

 • Metabolizmayı hızlandırır.

 • Macanın fazlası midenizi bozup, kusturur. Önerilen oranların dışına çıkılmaması gerekir.

 • Hipertroid ve Haşimato tiroidi olanlar ve çocukların kullanmaması gerekir.

Spirulina

Spirulina dünyanın ilk süper gıdalarından biridir. Aslında bir yosundur. Doğal olarak da tadı yoğun, çimli yosun tadı vardır.

 • Bunu takviye olarak kullanırken zevk aramamak, sadece faydasına bakmak iyi bir çözüm olacaktır. Ben toz formunu smoothielerime ekliyorum ama direkt kapsül olarak almak daha mantıklı olacak gibi. Tadı ile mesafeliyim ama yararlarını göz önünde bulundurunca kullanmamak imkansız.

 • Dünyada besin açısından en zengin gıdalardan biridir. %65 kadar protein içerir.

 • Klorofilden zengin yapısı ile vücudumuzu ağır metal ve kimyasallardan temizler.

 • Prebiyotiktir yani bağırsaklarımızda yaşayan bize faydalı probiyotikleri besler.

 • Demir yönünden zengin olduğundan anemide olumlu etkileri görülmüştür.

Kakao Nibi

Öncelikle neden kakao değil de kakao nibi diye düşünebilirsiniz. Size bunu açıklamak isterim. Kakao çekirdeği ile marketlerde satılan kakao tozu arasında çok uzun bir yolculuk vardır. Kakao çekirdeği çok değerlidir ve toplanıp üretime alınan her aşamasında farklı bir hali kullanılır. Paketlenmiş, marketlerde satışta olan "yağı alınmış" kakao, bu zincirin son halkasıdır ve artık nerdeyse tüm faydalı kısımlarını ardında bırakarak bu pakete girmiştir. Kakao nibi bu zincirin 2.halkasıdır. Kakao çekirdeklerinin kurutup kırılması ile elde edilir. Yani kakao çekirdeklerinin en az işlem görmüş halidir.

 • Antioksidan kaynağıdır.

 • İçinde bulunan dopamin, serotonin ve monoamin bileşenleri ile ruh sağlığımız için muhteşemdir.

 • Enerji verir.

 • Yüksek magnezyum oranı ile kalp ve damar dostudur.

Aslında kullandığım daha bir çok süper gıda var. Bunlar hindistancevizi unu, kinoa, greçka, goji berry, chia tohumu diye gidebilir ama bu haftaki yazıda daha önce bahsetmediğim, en yenilerini anlatmak istedim. Önümüzdeki iki haftada da bugün buraya sığmayan süper gıdaları ve yerel süper gıdalarımızı yazacağım…

Şimdilik herkese sağlıklı, mutlu ve şekersiz günler dilerim.

1.711 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page