top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Karnabahar pizza


Şu karnabahar ne hallere girdi arkadaş :) Popcorn oldu, kısır oldu, mantı oldu, pilav oldu, pizza oldu...Durun bakalım daha neler göreceğiz :)

karnabahar pizza, sağlıklı pizza, pizza

Tabanı için :

1 bardak rondodan geçirerek ufacık yaptığım karnabahar 1 yumurta 1 yk öğütülmüş keten tohumu 2 yk mısır unu ve çok az tuz

Malzemelerin hepsini karıştırdım. Hamur gibi olmuyor. Pıtır pıtır, dağılmaya çok müsait.

Elimi ıslatarak malzemeyi 18 cm çapında bir tart kabının dibine yağlı kağıt sererek yaydım. Avucumla bastırarak şekil verdim.

170 derece fırında 25 dk pişirdim. Aslında tavada çok daha çabuk olurdu ama tavada dağılma riski olduğu için ben fırını tercih ettim. Bu da fırından çıkmış hali.

Bir kasede salçayı suyla azıcık açarak sos yaptım. Zemine bu sosu sürdüm. Sonra üstüne pastırma, eski kaşar, siyah zeytin koydum. Üstü pişene kadar da çok kısa bir süre tekrar fırına attım ve pizzam hazırdı. Kekik ekleyip çok severek yedim.

Normalde sebze pizzalar çok yumuşak oluyor. Bu öyle olmadı. Bayağı elle rahatlıkla tutuluyor. Buradan da iç dokusunu görebilirsiniz.

Tabii ama şunu unutmamak gerekir ki, eninde sonunda zemin karnabahar. Pizza diye mutlu oluyoruz :) Gerçek pizza tadını bunda bulamazsınız fakat sebze yemenin zevkli bir yönünü bulmuş olursunuz :) Düşük karbonhidratla, lezzetli bir şekilde karnınızı doyurmuş olurunuz..Ben bunu yazın da kabakla yapıyorum, çok güzel oluyor. Hatta onun da tarifi burada. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun :)

14.016 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page