top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Ev yapımı makyaj temizleyici


Bir yapmadığım bu kalmıştı :) 10 gündür bunlarla yatıp kalkıyorum. O kadar çok araştırdım ve okudum ki, sonunda evde makyaj temizleyici yaptım. Nasıl güzel oldu. Çok basit ve içinde cildimize, vücudumuza zararlı hiçbir kimyasal ve toksik madde yok.

ev yapımı, makyaj temizleyici, diy, doğal, kastil sabun

Geçen iki ayda iki gözümden de şalazyon operasyonu oldum. Yani akamayan, kistleşmiş arpacıklar. Tabii ben her zamanki gibi "peki bu neden oldu?" diye kafa yormaya başladım. Ben her zaman, aldığım Fonksiyonel Tıp eğitimden de kaynaklı herhalde, hep önce nedeni bulup sonra sorunu çözmeye giden biri oldum. Şalazyonun birçok nedeni var, sağ olsun Instagram’dan da çok kişi yazdı. Bu düşünmelerim esnasında fark ettim ki kullandığım makyaj temizleyici benim gözümü rahatsız ediyor. Zaten haftada bir kez falan göz makyajı yapıyorum ve çıkartıyorum. Ne zaman o ürünü kullansam sonrasında büyük bir kaşıntı ve şişkinlik oluyor. Alerji sanıp geçiyordum ama parçaları birleştirdim, o ürün benim gözüme iyi gelmiyordu ve evde tamamen doğal malzemeler ile kendi makyaj temizleyicimi yaptım.

Ben zaten yüzüme makyaj yapmadığım için özel bir temizleyiciye ihtiyaç duymuyordum, sadece su ile yıkarım fakat göz makyajı temizlemek için çift fazlı makyaj temizleyicisi kullanıyordum. Artık o da çöpe gitti.

 

Ister fondöten, ister suya dayanıklı rimel, ne varsa yüzünüzde saniyede çıkıyor. Malzemelerin yanına alternatiflerini de yazıyorum.

* Bir çay bardağı içme suyu

* 2 yk soğuk sıkım susam yağı. Ben cildim icin susam yağı tercih ettim, evde de vardı ama soğuk sıkım sızma zeytinyağı da, soğuk sıkım badem yağı da fındık yağı olur.

* 2 çk kastil sabun. Bunu yabancı kaynaklarda çok okudum, Castile Soap diye geçiyor. Yüzde yüz bitki yağı aslında ama özel bir işlemle sabunlaşıyor. Içinde hiçbir kimyasal yok. Bu nasıl olsa bizde yok diye ikamesini araştırıyordum, aaa bir baktim Homemade Aromaterapi'de karşıma çıktı. Zaten alişveriş yaptigim bir yer. Hemen aldım bir tane. Bir şişesi 33 lira ve sanırım bu şekilde kullanımla 5 sene gider heralde 😬 şimdi bir sabun için bu fiyat fazla gelebilir ama bir makyaj temizleyici zaten en ucuzu bile 20 TL civari. Bununla ben böyle kaç şişe temizleyici çıkartırım belli değil. Hemen aldım ve denedim, çok da sevdim ama ikamesi olarak bebe şampuanı kullanabilirsiniz. Fakat içinde paraben, SLS vs içermeyen, çok iyi içerikli bir bebe sampuanı olmalı.

* 2 damla lavanta yağı. Bu olmasa da olur bir malzeme. Antibakteriyel ve cildi rahatlattığı için, uyku öncesi harika koktuğu için ve evde olduğu için ekledim ben. O da Homemade Aromaterapi'den. Bu yağlarda seçim çok önemli. Mutlaka kaynağının iyi olduğuna emin olmamız lazım.

Tüm malzemeyi bir kavanozda karıştırdım. Harika bir dokusu oldu. Kullanmadan once çalkaladim, içine pamuğu batırdım ve cildime yuvarlak hareketler ile sürdüm, köpük köpük oldu. Su ile de duruladım. Yağlı olduğu için kurutma da olmadı, çok ama çok sevdim. Bu sabun gözü yaktığı için tüz temizliğinde kulanıyorum. Göz yakmayan bebe şampuanı kullanırsanız aynısı ile goöz makyajınızı da çıkartabilirsiniz :)

4.420 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Menstrual Cup

bottom of page