top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Sağlıklı beslenmek zor mu?

Güncelleme tarihi: 18 Şub 2021


Sağlıklı beslenebilmek için onun nibi, bunun unu, şunun tozu gibi antin kuntin malzemelere gerek var mı? Sağlıklı beslenmeye başlamak istiyorum ama ne alsam, nereden başlasam kafam çok karışık!

Sağlıklı beslenmek için bütün o antin kuntin malzemelerin hiçbirine ihtiyacınız YOK. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarını sayıyorum. En basite dönün.

* Doğanın yaptığını yiyin, insanın yaptığını yemeyin (burada atıf fabrikadan çıkmış paketli ürünlere) * Bol bol sebze, salata, makul miktarda günde 1-2 tane meyve yani en genelinde renk tüketin 🌶🥕🥦🍆🍑🍇🍉🍋🍊🍓 * Kurubaklagil, yumurta, mevsim balığı, az miktarda et tüketin yetecektir. Hiç kimsenin restaurantlardaki gibi 500 gr steak etlere ihtiyacı yok. Kendimize hastalık davet etmeyelim. * Iyi yağları eksik etmeyelim. Zeytinyağı, tereyağı, zeytin, anam babam usulu ceviz, badem, fındık gibi. Onun yağı, bunun yağı, kilosu 480 tlye o fındık, kaju, bu ceviz, gerek yok. En basiti en güzeli * Unlara, tahıla aman aman gerek yok 😊 sağlıklı bile olsa. Yani en temele, basite dönmek lazım.

Bana 13 sene önce ilk diyabet teşhisi konduğunda ve ben hayatımı değiştirdiğimde bunları yedim. Zaten şimdiki şeyler Türkiye'de yoktu. Ben hayatımda ilk kez granola lafını instagramda duydum mesela, o güne kadar tanımıyordum ve ben bu hesabı açtığımda 8 senelik iyileşme serüvenim tamamlanmıştı bile. Unlar, nibler, tozlar olmadan iyileşmiştim. Paketli ürünleri, rafine şekeri, unu, ekmeği, tahılı çıkarttığınız an zaten sağlıklı beslenmede 10-0 öndesiniz. O yüzden çok da şey etmemek lazım 😊

Benim şu anda beslenmem süper basit. * Sabah-öğlen birleşik geç tek öğün 2 yumurta, kocaman kahvaltı salatası, yanında 2-3 ceviz veya arkadaşları (yumurta bazen glutensiz yulaf lapası ile dönüşümlü, salata sebze sabit) * Bir meyve ile ara * Akşam da kurubaklagil yemeği, mercimek çorbası-salata, sebze çorbası-salata, sebze-yoğurt, balık-salataBöyle dönüyor. Peki aşağıdaki o kadar çok tarif nereden çıktı 😊

Ilk 8 sene hep böyle beslendim ve canım kekti, poğaçaydı istemedi ama evlendikten sonra çok seven ve yiyen bir eşim olunca sağlıklı versiyonlarını yapmak zorunda kaldım ;) Evde bir çeşit sağlıklı ununuz olsa yeter. O da böyle kaçamaklar için. Yoksa bin çeşit farklı şeye de gerek yok. Eninde sonunda sağlıklı kekler bile kaçamak. Bu tabak da bir akşam yemeğim. Buharda pişmiş brokoli, sarımsaklı yoğurt ve salça sos. Sarımsaklı yoğurt ve salçayı neye dökerseniz dökün, şölene dönüşüyor zaten 😍Bu konudaki kafa karışıklığına umarım genei bir bilgi verebilmişimdir. Kocaman sarıldım hepinize.

965 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page