top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Bakla Cipsi

Güncelleme tarihi: 24 Eki 2020

Dönem dönem akşam gelen cips isteği oluyor. Bana da çok yazıyorsunuz. Ben de kıtır, tuzlu, sarımsaklı şeylere bayılıyorum ve en masum hali, Bakla Cipsi :)

Bu gece gelen yeme isteklerinin duygusal kısmı var ama oraya geçmeden önce fiziksel isteği sağlıklı gidermeye çalışalım. :) Benim çok yaptığım, geçen hafta da yemeğe gittiğimiz yerde başlangıçta ikram olarak verildiğinde ne kadar güzel olduğunu tekrar hatırladığım bakla cipsini size de anlatayım dedim. Hatta İngiltere’de sağlıklı yiyecek satan marketlerde sıkça karşılaştığım yiyeceklerdi bunlar. 😊 Çocuklara, kendinize, tüm aile halkına gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz :) ayni yöntemi nohutta da yapıyorum, aşağılarda çok kez var. Bence bu daha güzel, daha çok cips gibi oluyor. Çok basit.

-Kuru baklayı (taze bakla ile olmaz, marketlerde kuru baklagiller reyonunda nohut, fasulye gibi satılıyor :) 4-5 saat suda beklettim. Bu süre sonunda bayağı yumuşamış oluyor zaten. -Bir bardakta zeytinyağı, biber, kimyon, soğan tozu, sarımsak tozu ve tuzu karıştırdım. Siz istediğiniz baharatı ekleyebilirsiniz. -Baklaları süzdüm, peçete ile fazla suyunu aldım ve sosu harmanladım. -Tepsiye yaydım ve önceden ısıtılmış turbo fırında kıtır olana kadar 170 derecede pişirdim. Sanırım 40 dk. kadar surdu. Fırından çıkınca kıtır kıtır oluyor.

Şayet nohutla yaparsanız nohutu suda en az bir gece bekletmek gerekiyor. Bunları kavanozlayıp kaldırabilirsiniz. Ertesi gün kıtırlığı gidiyor ama yiyeceğiniz zaman 5 dk. fırına atınca hemen yine kıtır oluyor. Actifry’i olanlar onda da yapabilir. Dışarı çıkarken, sinemaya giderken çantaya atmaya birebir. Aksamlar uzadı, gece atıştırmalık istekleri daha çok geliyor. İşte bu tam o zamanlar için.


Herkese mutlu, sağlıklı, şekersiz bir hafta dilerim.

Sevgilerimle,

Sema

3.406 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page