top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Kahveli Dondurma Pasta

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2021

Sokaklara çıkıp “lütfen bunu yapıın” diye bağırmak istiyorum. Çook güzel oldu ya da bir kahve sever olarak benim damak tadıma çok uydu.


Hani geçenlerde yaptığım mozaik dondurma vardı ya, onu biraz değiştirmek aklımdaydı. Bekleyen muzları da görünce hemen yaptım. Zaten kıvam videosundaki tepkimden de anlayacağınız gibi Çarşamba’nın gelişi Salı’dan belliydi. Bundan sonra favorim bu. İşte o sıcak havalar için dondurma pasta geldi, burada. Bu zemin fikir, daha buna kuru meyveler, kuru yemişler girer. Siz ne fikirler üretirsiniz şimdi :) Benimle de paylaşırsanız çok sevinirim.2 büyük muz ya da 4 yerli muz (başka meyve ile denemedim ama sulu meyvelerle buz olacağından nasıl olur bilemiyorum, bu şekilde çok rahat kesiliyor. Başka meyve ile deneyen ses edebilir mi?

İlerleyen postlarda kendi dener ve ses eder, evde bekleyen elmalar var.

2 yemek kaşığı tahin (ya da herhangi bir ezme veya Hindistan cevizi yağı)

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi unu (her un olur, yulaf ezmesi olur ama miktarı arttırmak lazım, kıvam yanda. Bu kıvama gelene kadar dilediğiniz unu ekleyebilirsiniz.


Veee olay geldi. 1 tatlı kaşığı çekilmiş filtre kahve, Türk kahvesi de olur. Kahve istemezseniz yine kakao olur ama nolur kahve koyun diye ağlayacağım şimdi.Hepsini avucumla ezerek karıştırdım. Kek kalıbına poşet serdim ve malzemeyi doktum. Katı bir şey oldu zaten. Doğru buzluğa. 8-10 saat en az durması lazım. Ben ertesi gün yedim. Geç donuyor. Hepsini bitirmemek için kendimi zor tutuyorum. Çok da bereketli. (Bana göre yani.)

Daha fazla tatlı sevenler içine 2 yemek kaşığı pekmez, bal veya keçiboynuzu özü, ek kuru meyveler ekleyebilirler. Bu yaptığım hali benim için ideal oldu. Sizin de çok seveceğinizi düşünüyorum.


2.008 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page