• Sema Özpekmezci

MBEAT (Birebir Çalışma) - Mindfulness Temelli Beslenme Farkındalığı Programı

Güncelleme tarihi: 7 Tem

Bu program, kontenjan dolduğu için satışa kapanmıştır. Yer açıldığında size haber vermemizi isterseniz info@semaozpekmezci.com'a email yazabilirsiniz.


Sizlere MBEAT programımı tekrar açtığımı duyurmaktan gerçekten mutluluk duyarım :) Sanırım bu program benim tüm programlarım arasında, çıktığım merdivende, gelmek istediğim istediğim yer idi. Bütünselliğe tamamen ulaştığımız, başarısına çok inandığım bir program.

MBEAT nedir?

MBEAT Mindfulness Temelli Farkındalıkla Beslenme programıdır ve Prof. Dr. Jean Kristeller tarafından Yale Universite’nde geliştirilmiştir ve üstünde sayısız araştırma yapılmıştır. Duygusal yeme, fark etmeden yeme, tıkanana kadar yeme, istemsiz yeme gibi bir çok yeme bozukluğu, kilo verme/kilo koruma, son senelerde özellikle tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konularında yüksek başarı elde edilmiştir. Yapılan araştırmaların referanslarını aşağı ekliyorum.


En kısa anlatımı ile yemekle olan ilişkimizi baştan düzenlemek, bedenimizi fark etmek, pişmanlık duymadan, kendimizi suçlamadan, ne yediğimizi, neden yediğimizi deneyimleyeceğimiz bir programdır.


Ben de, sonuçları kanıtlanmış bu programa, yine sonuçları kanıtlanmış, en güvendiğim beslenme yolu Fonksiyonel Tıp ana beslenme planını ekledim ve hayalimdeki programa kavuşmuş olduk.

MBEAT nasıl işler? MBEAT 12 haftalık, her hafta 1.5 saat buluştuğumuz toplantılar şeklindedir. Bu toplantılarda yeme ve farkındalık egzersizleri mevcuttur.


11 hafta sona erdikten sonra, 1 ay ara verilir ve bir ay sonra 1 görüşme daha yapılır. Burada artık amaç, program bittikten sonra kendi başınıza devam edebilmeyi deneyimlemek ve bu esnada karşımıza çıkanlarla baş edebilmeyi öğrenmektir.


Program içeriği

 1. Oturum - Içeriden ve dışarıdan gelen bilgelik, hislerimiz, yediklerimiz

 2. Oturum - Meditasyona giriş, Yeme Farkındalığı

 3. Oturum - Açlık farkındalığı, beden farkındalığı ve duygusal yeme

 4. Oturum - Tadına varma tatmini, fiziksel aktivite ve iyileştiren kendine bakım

 5. Oturum - Doyma farkındalığı, yemek seçimleri ve affetmek

 6. Oturum - Besinler ve verdiği/aldığı enerji dengesi farkındalığı

 7. Oturum - Farkındalıkla yeme ve seçim yapabilme özgürlüğü

 8. Oturum - Farkındalıkla hareket, aşerme ve dışarıdan gelen uyaranlar

 9. Oturum - Duygu ve düşüncelerle çalışma, stresle yemek

 10. Oturum - Zinciri kırmak, kendinizle irtibata geçmek ve devam edebilme,

 11. Oturum - Fonksiyonel Tıp Ana Beslenme Planı Uygulaması

1 ay sonra

12. Oturum - Kontrol toplantısı, değişme devam ve kendini kabul etmek

İçinizdeki bilgeyi büyütmek ve korumak


Konu başlıklarından da anlaşılacağı gibi ana hedef konu, yeme alışkanlıklarımızın ve şekillerimizin değişmesidir. Bedeni ve sinir sistemini sakinleştirmek, derinleştirmek, bedenle bağlantı kurmak ana konulardan biridir.

Bir diyet programı veya sadece yemek olan bir program değildir. Beslenme kısmı sadece 1 haftada işlenecektir. (programın orjinalinde olmayıp, benim eklediğim bölüm)


Programa kimler katılabilir?

Programa beslenme düzeninden memnun olmayan, değişiklik yapmak isteyen ama yapamayan, duygusal yeme, tıkanana kadar yeme sorunu bulunan, yediklerinden vazgeçemeyen, defalarca diyet yapmış bırakmış kişiler, aslında modern dünyada beslenme ile ilişkisi bozulmuş herkes katılabilir.


Program boyunca, takip için gerekli formlar, dökümanlar, meditasyon ses kayıtları ve Fonksiyonel Tıp Ana beslenme planı bilgileri paylaşılacaktır.


Tüm program, başlangıçtan bitmesine kadar 3 ay, 11 MBEAT oturumu + 1 takip oturumu, Beslenme programı ve dökümanları (normalde MBEAT programlarında özel bir beslenme programı yok, bunu Fonksiyonel Tıp'tan ben ekliyorum), 11 hafta boyunca her hafta gönderilecek meditasyon ses kayıtları, dökümanlar toplamda KDV dahil 5.500 TL’dir.

Birebir görüşmek şeklinde ilerlenecektir. Her oturum 1.5 saattir.


Haftada 1.5 saat görüşeceğiz ama o 1.5 saatte mucize yok. Asıl değişim oturum aralarında sizin yapacağınız çalışmalarla olacaktır. Her güne egzersizler, yapılacaklar, meditasyonlar, doldurulacak formlar, üzerinde düşünülecek konular var. Sonuç alabilmeniz için günde 30-35 dakikanızı buna ayırmanız gerekecektir.


Sadece 3 kişi alabileceğim. Uygun zamanlarım TR saati Salı 15:00-20:00 arası, Perşembe 12:00'dir (Perşembe 12 doldu). Bu zaman dilimi size uygunsa kaydınızı yapabilirsiniz.

Görüşmeler Zoom üzerindendir, dolayısı ile dünyanın her yerinden katılabilirsiniz.

Programa katılmak için kendinizi tanıtan bir yazıyı bana sema@semaozpekmezci.com adresime göndermenizi rica edeceğim. Katılımınızı onayladıktan sonra aşağıdaki adresten kaydınızı yaptırabilirsiniz.


https://front.sanalposentegrasyonu.com/#/product/100236/1330


Bu program ile hayatınızda değişiklik olacağına, artık tamamen yeni bir kişi olacağınıza inancım sonsuz. Çok kişiye faydası olması dileklerimle.


ÖNEMLİ*** Programa kişi sayısı ile katılımcı aldığımızdan, başladıktan sonra iptal veya iade yapılamamaktadır.


Araştırma referansları

Tıkanana kadar yeme, kontrolsüz yeme araştırmaları sonuçları

 • https://www.mb-eat.com/wp-content/uploads/2018/08/kristeller-hallett.pdf

 • https://www.mb-eat.com/wp-content/uploads/2018/08/kristeller-wolever-sheets-bed-in-mindfulness-2013.pdf

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21181579/

Ohio State University’nin yapmış olduğu tip2 diyabetlilerde MB EAT araştırması linki

 • https://www.mb-eat.com/wp-content/uploads/2018/08/miller-et-al.....jand266.pdf

University of California-San Francisco - kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı yapmak üzerine çalışması

 • https://www.mb-eat.com/wp-content/uploads/2018/08/kristeller-epel-in-langer.pdf528 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör