• Sema Özpekmezci

MBSR Mutlu Sonlar!

En son güncellendiği tarih: Eyl 24

Farkındalıkla yaşayabilmek insanın kendine en büyük yatırımlarından birisi. Aşağıda okuduğunuz yorumlarda bu programla birlikte hayatından büyük değişiklikler yapmış insanlar göreceksiniz. Hepsinin güzel sözleri benim için öyle kıymetli ki. Sözü onlara bırakma zamanı. :)

Z. Y.

1. Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

İlişkilere, durumlara, özellikle stres-baskı yaratan ve düşündüren konulara farkındalığım kesinlikle gelişti diyebilirim. Daha önceden düşünüp durduğum, sarmala girdiğim ve içinde kaybolduğum durumlara artık bir es verip dışarıdan bir gözle bakabilme ve “farkında” olarak değerlendirebilme yetkinliği kazandım. Hayatta her şey rutin ve normal giderken bu tarz konuları düşünmüyoruz tabii ki ama herhangi bir konuda sıkışmışlık yaşıyorsak; rahatsız edici hisleri/duyumları yok sayarak ya da görmezden gelerek değil ama tam olarak can sıkıcı konulardan uzaklaşmak ve “an”da kalabilmek için bu program bire bir diyebilirim. Aslında deneyimlemeden, her derste anlatılanları sindirmeden, ne yaşadığımızı buraya sadece yorum olarak yazmak yeterli değil gibi geliyor bana.

Kesinlikle herkesin tek başına o anları/duyguları yaşaması gerektiğine inanıyorum, bir başkasının anlatımını dinlemekle arasında dağlar kadar fark var. Ne olduğunu tam olarak bilemeden anlayamadan ama kesinlikle iyi hissettireceğini düşünerek başladığım MBSR, benim hayatımda çok büyük, köklü ve çok güzel değişiklikler yarattı. Kendinize vakit ayırdığınız ve aslında hemen hemen hiç yapmadığınız bir şey: kendinize şefkat gösterdiğiniz, kendinizi beslediğiniz ve geliştirdiğiniz çok güzel bir tecrübe. Son olarak; gerçekten anlatılmaz yaşanır bir 8 haftaydı. :)


2. Programın akışı nasıldı? Hoşunuza gidenler ve gitmeyenler ne idi?

Benim gibi en baştan, sonunda ne olacağını, nasıl bir bakış açısı katacağını düşünüp duran ve sürekli sorular soran biri için özellikle son ders hayat değiştirici bir nitelikteydi. İlk oturum itibariyle kafanızda oluşacak sorular her oturumda kendiliğinden cevabını buluyor. Sabırlı olmayı öğrendimve sonunda kendim için güzel alışkanlıklar, değişiklikler kazandım. Sema Hanım’ın parlayan gözleri, bildiklerini sonuna kadar aktarma isteği, tatlılığı, mütevazi tavrı, hiç tanımadığı bir gruba bu kadar sıcak ve içten davranabilmesi; programın akışını tatlandırdı, ballandırdı, kesinlikle es geçmemeliyim ve kayıtlara geçmeli.İnsanın kendini programın akışına bırakması ve sorgulamaması gerçekten önemli. Her haftayı iple çektim ve hala keşke bitmeseydi diye düşünüyorum. :)


3. Fiziki koşullar sizin için yeterli miydi? Eklenecek, çıkacak neler olabilir?

Açıkçası başlarken derslerin online olmasını biraz düşünmüştüm, ne kadar entegre olabiliriz konusuyla ilgili soru işaretlerim vardı. Kısa bir süre sonra birbirini hiç tanımayan grubumuzda herkes hayatlarına dair özel anları ve ayrıntıları paylaşır hale geldi ve bu durum çok doğal gelişti. Uzakta olsak da aslında bir aradayız hissini koruyabildik, dolayısıyla koşullar benim için gayet yeterliydi.


4. Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Konu ne olursa olsun, eğer hayatınızda sıkışmış, daralmış, içinden çıkılmaz bir durumda, stresin planda olduğu, aynı döngüde kalmış ve hiçbir şey değişmiyormuş gibi hissediyorsanız; farklı bir bakış açısı kazanmak ve içinde bulunduğunuz durumu anda kalarak dışarıdan gözlemlemek ve kendi kendinize nasıl değiştiğinizi görebilmek için katılmak gerektiğini düşünüyorum.


I. Ş.

1. Program sonunda kendinizde hangi değişiklikleri gözlemliyorsunuz?

Hayatımdaki stres kaynaklarının farkındaydım ancak onları bu hale getiren, büyüten, beni ele geçirmesine izin veren olduğumu ve daha da önemlisi bu durumu yönetmek için hakimiyetin elimde olduğunu daha net anladım ve bunun yapılabilir olduğuna inandım. Stres kaynağı ile ona verdiğim tepki arasında aslında hiç düşünmediğimi, vereceğim tepkiyi ve bana etkilerini bir süzgeçten geçirmediğimi farkettim ve şu an her durumda başaramasam da her seferinde bunu hatırlıyor ve uygulayarak stres-tepki ilişkisini yönetmeye çalışıyorum. Programdan önceki kendim ise artık bu durumlarda ne yapacağını bilemez hale gelmiş ve ne yapacağını bilemez durumdaydı. Şimdi ise kontrol edenin ben olabileceğine inancım tam ve bunun için mücadele etmeye çok daha istekli hissediyorum.


2. Programın akışı nasıldı? Hoşunuza gidenler ve gitmeyenler ne idi?

Öncelikle programın küçük bir grup ile yapılması bence çok daha iyi oldu. Böylelikle hem birbirimizle pratiklerde daha sık bir araya gelerek daha fazla şey paylaşabildik, hem de fikirlerimizi, sorunlarımızı ya da söyleyeceklerimizi siz hocamız ile daha rahat ve zamanında paylaşarak üzerine konuşma fırsatı bulabildik. Bence programın verimliliği açısından bu çok önemli idi, bence bu şekilde devam etmelisiniz. Sadece programın en başında yapılan meditasyonlar bazı günler, özellikle iş günü sonrası olduğu için ağırlık çökmesi gibi durumlara neden oldu, konuşmak için açılmak

biraz zaman alabiliyordu. :)


3. Fiziki koşullar sizin için yeterli miydi? Eklenecek, çıkacak neler olabilir?

Pandemi nedeni ile online olarak yapılacak programın verimli olması konusunda çekincelerim vardı ancak bence sınıf ortamında yapılan programa yakın seviyede verimlilikte olduğunu düşünüyorum. Sadece gruptaki arkadaşlarla ve siz hocamızla daha çok kaynaşmak ve daha çok paylaşımda bulunmak için yüz yüze sınıf ortamı tabi çok daha iyi olurdu ama online program da bence hakkını veriyor. Sadece teknoloji ile ilgili olarak, ben ilk defa kullanan biri olarak, Zoom ses kalitesini çok iyi bulmadım, sesler pek net değildi ve gürültü ön plandaydı. Belki alternatif platformlar araştırılabilir.


4. Bu programı nasıl problemler yaşayanlara önerirsiniz?

Stres yönetimini kendi çabasıyla ve kendi kişilik yapısıyla sağlayanlar, bu durum nedeni ile psikolojik ve hatta fiziksel sağlık sorunları yaşayanlara kesinlikle öneririm. Onun dışında da geçmiş ve gelecek zamanla ilgili düşüncelerden kurtulamayanlar, bu düşünceler nedeni ile üzüntü ya da endişe yaşayan ve belki de aksiyona geçemeyenler kesinlikle ‘bulundukları anı yaşamak’ nedir ve bu nasıl hissedilir bir kere olsun öğrenmeli ve hissetmeli.


Bu güzel sözler için katılımcılara teşekkür ediyorum. Yeni gruplarda, yeni kişiler ve dönüşümlerle görüşmek üzere diyorum. :)

Herkese sağlıklı,mutlu bir hafta diliyorum.


Sevgilerimle,

Sema

91 görüntüleme