top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Sefertası Hareketi Tarifleri

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2021

Herkese harika bir sonahar gününden merhaba...


Bir önceki yazıda taşınabilir yemek tarifleri vermiştim. Çok sevildi. Ne kadar çok ihtiyaç varmış meğerse. Bu hafta da bunlara devam edeyim dedim. Bu sefer biraz atıştırmalık da ekledim.


Bu örnekleri ısıtacak yer yokmuş gibi düşündüğümden hep salata ve kurubaklagilli hazırladım. Şayet ısıtacak yeriniz varsa siz yanlarına köfte veya et de ekleyebilirsiniz. Benim önceliğim, ısıtma imkanı bile olmayan bir yerde bir öğünden tüm besin öğelerini almak ve doymak üzerine oldu.


Ispanaklı Kase

Evde etsiz nohut yemeği vardı, az kalmıştı. Yanlarını böyle tamamlamıştım. Tavada zeytinyağı ile sote edilmiş ıspanak, üstüne susam, yanında da biraz karabuğday pilavı ve oldu mu bize şimdilerde pek gözde olan "Kase".


Karabuğdayı ben çok seviyorum, tahıl değil. 1 bardak karabuğday 1 bardak su ile pişiyor. Hatta akşamdan suya bile koysanız, ertesi gün pişirmeden hazır oluyor. Ben klasik pilav gibi pişirip yemeye bayılıyorum.


Yeşil Salata

Dışarı çıkarken söyle bir salata hazırlıyorum. Üstünde tok tutması için kabak çekirdeği ve aralarda da ay çekirdeği var. Burada iyi yağlar tok kalmamızı sağlıyor. Şayet hava çok sıcak değilse aralara peynir de eklenebilir. Dışarıda aç kalmamak için yegane çözümüm.


Nohut Cipsi

Bu da akşamları otururken veya sinemaya giderken, işyeri çekmecenizde tutup atıştırmak için ideal bir cips. Nohutu bir gece önceden ıslatın veya hazır haşlanmış da kullanabilirsiniz. Süzüp, havlu ile fazla suyunu alıp, üstüne zeytinyağı, tuz ve dilediğiniz baharatları ekleyip harmanlayın. Sonra 180 derece fırında kıtırlaşana kadar (ortalama 30 dk sürüyor) pişirin. Tüm aile fertleri için de çok faydalı.

Ertesi güne kalınca kıtırlığı azalıyor ama tekrar 5 dk fırına atılırsa, hemen yine kıtır oluyor.


Maşlı Salata

Yine buzlukta haşlanmış bekleyen maş fasulyeleri işe yaradı. Beş dakikada kurtarıcı yemek oldu. Haşlanmış maş fasulyesi, üstüne közlenmiş patlıcan veya 5 dk buharda pişirilmiş dilediğiniz başka bir sebze, nar ekşisi, zeytinyağı ve sumak... Buyurun harika bir öğün.


Eminim bu fikirlerden yola çıkarak siz de yanınızda taşınacak, akmaz kokmaz yemekleri hayatınıza dahil diyorsunuzdur. Bunların hepsi dışarıdan, içinde ne olduğunu bilmediğimiz şeyleri yemekten binlerce kat daha iyidir. Hem de hepsi çok lezzetli.


Sevgilerimle,

Sema

1.630 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page