top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Tarhana Kraker

Gözlerimden hem kalpler hem de yıldızlar çıkıyor. İnanılmaz güzel oldu. Nereden aklıma geldi, nasıl çıktı bilmiyorum ama ortaya müthiş bir şey çıktı. Lütfen ama lütfen yapın bunu.


- 3 yemek kaşığı glütensiz tarhanayı 9 yemek kaşığı sıcak suda 10 dakika beklettim.

- 3/4 su bardağı (200 ml) yulaf unu ekledim. Dilediğiniz un olur. Yumuşak, hafiften ele yapışmaya müsait bir un. Cıvık olursa un, kati olursa su ekleyebilirsiniz. Mantık hep bu.

- 2 yemek kaşığı su ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekledim.

- Azıcık da tuz.

Tarif videolarını görebilmek için Instagram postumu ziyaret edebilirsiniz; https://www.instagram.com/p/CCthidIp4FE/?igshid=unez6zkdz8m2


Hepsini yoğurdum. Ellerimi yıkadım, ıslattım ve ıslak elle ince uzun, kalp ve yuvarlak şekiller verdim. 170 derece önden ısınmış turbo/fanlı fırına gönderdim. Sanırım 30 dk. sürmüştür. Arada kontrol ettim. Tam suresi aklımda yok ama sertleşince ısıyı kapadım. Tepsiyi fırından çıkartmadım ve sıcağında durdu. İşte bu noktada tam kıtır oldu. 1 saat sonra enfes tarhana çubuk ve tarhana kalp kraker olmuştu.


Çubukların birazını cüceyle de paylaştım, kalbin sahibi belli. Tarhana ile daha önce tava keki yapmıştım biliyorsunuz. Un gibi kullanınca aroması böyle şeylere inanılmaz yakışıyor. Baharat koyacağıma tarhana koyayım dedim ve iyi ki demişim. Devamlı yapacağım muhteşem bir lezzet çıktı ortaya.


Herkese mutlu, şekersiz bir hafta dilerim.


Sevgilerimle,

Sevgiler

1.746 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page