top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Baklava olsa her gün yenmez!


Devamlı aynı şeyleri yemek bazen gerçekten çok sıkıcı olabiliyor. Hep bahsettiğim ‘’sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi yapmanın’’ yolu biraz da yaratıcılıktan geçiyor. Sırf aynı şeyleri yemekten sıkıldığı için diyete başlayamayan kişiler biliyorum. Bu yolculuğu biraz eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz?

Geleneksel yöntemle pişen sebze ve kurubaklagil yemeklerimiz çok güzel ama ‘’baklava olsa her gün yenmez’’ diye de harika bir atasözümüz var. Örneğin, fasulyeyi ne kadar sevsek bile, bir yaz mevsiminde bir kere zeytinyağlı, bir kere kıymalı yiyince bir sonraki sefer canımız artık fasulye istemiyor. Bu şekilde yiyeceklerden sıkılınca da sağlıksız opsiyonlar aklımızı çeliyor.

Bizi ömrümüz boyunca taşıyacak bu bedenlerimize saygımızdan dolayı vücudumuzu daha fazla sebze, meyve ve kurubaklagillerle beslememiz lazım. Konu sebze ve meyve olunca mesaj cok açık. ‘’Daha fazla yiyin’’. Yapılan araştırmalar bitkisel bazlı beslenen kişilerin kalp rahatsızlığı, diyabet, kanser ve felç riskinin daha az olduğunu, ayrıca kan basınçlarının da düşük olduğunu gösteriyor. O zaman daha fazla sebze ve kurubaklagil yemenin formullerini bulmamız lazım.

Sebzeleri ve kurubaklagilleri severek yediren bazı örnekler vermek istiyorum. Mutfaklar deneylere açık ve mutfakta hata olmaz. Denediğiniz her şey, tadı güzel olduğu sürece size aittir ve ortaya sıfırdan birşey çıkartmanın hazzı harikadır.

  • Sebzelere kinoa, karabuğday, ince bulgur, kahverengi pirinç ve yemişler eklemek:

Kinolı ve fıstıklı kara lahana
Kurubaklagilleri baharatla fırınlayıp çerez gibi tüketmek veya salatalara eklemek:
Fırında kıtırlaştırılmış baharatlı nohutlar
Sebzeleri buharda hafif haşlayıp sonra mısır unu veya galeta unu ile fırınlamak:
Sağlıklı karnabahar kızartma. Salçalı karnabahar yemeğinden onlarca kez daha lezzetli
Kurubaklagiller ile bol baharatlı, yeşillikli, çiğ sebzeli salatalar:
Beluga mercimekli, fasulyeli ve ince bulgurlu salata

  • Benim en çok kullandığım yöntemlerden biri de budur. Sotelenmiş sebzelere yumurta ve peynir ekleyerek fırında pişirmek:

Kinoalı, pazılı, yumurtalı muffinler

Bu yemeklerin ve benzerlerinin tariflerini Instagam hesabım "semaninsagliklimutfagi"nda bulabilirsiniz. Mutfakta böyle denemeler çok zevkli oluyor. İlk uydurma tarifiniz güzel olmazsa da yılmayın. İkinci daha güzel, üçüncü çok daha güzel olacaktır.

Herkese sağlıklı, mutlu ve şekersiz günler dilerim.

Not : Bu yazı www.hthayat.com'daki köşemde 10.Şubat.2017 tarihinde yayınlanmıştır.

601 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page