top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Şekeri Bırakıyorum 5 Mutlu Sonları


Yine yine yine, muhteşem bir grup yılbaşı öncesi bitti. Katılımcılar yeni yıla şeker bağımlılıklarından kurtulmuş olarak girdi. Bu nasıl büyük bir mutluluk...

Bir iki tane geri bildirimi, sizlere ilham olması ve cesaret vermesi açısından buraya taşımak isterim :)

Istanbul'dan B.B.

1) Programa başlamadan önceki 3 önemli hedefim:

Sağlıklı Beslenmeyi öğrenmek Şekerden eziyet çekmeden kurtulmak Sıkıcı diyet listelerine bağlı kalmadan kilo vermek Tüm hedeflerime ulaştım

2) Bu program bana hedeflerime ulaşmam için şu şekilde yardım etti:

Sosyal medya sayesinde bir çok faydalı bilgiye fazlasıyla ulaşabiliyoruz ancak bu bilgileri uygulamakta ciddi eksiklerimiz oluyor. En azından benim için bu şekildeydi. Bu program sayesinde öğrenip uygulayamadıklarımı nasıl daha rahat uygulayabileceğim konusunda pratik bilgiler edinerek yeni yollar öğrendim.

3) Programa başladığımdan beri fark ettiğim en büyük değişim:

Aslında şekere hiç ihtiyacım olmadığını, şeker yemediğim dönemde daha enerjik ve daha pozitif olduğumu fark ettim ki programdan önce şeker yemezsem bunların tam tersinin olacağına inanıyordum. Sıkça ve sebepsizce gelen baş ağrılarım sağlıklı beslenme sürecinde neredeyse hiç olmadı, olduğunda da asla şiddetli değildi ve hayat kalitemi asla etkilemedi. Bir de bu güne kadar hep bal kabağına haksızlık etmiş olduğumu anladım Benim asıl sevmediğim balkabağının kendisi değil pişirirken içine koyulan şekermiş :) Resmen program ile birlikte balkabağı ile barıştım :)

4) Eklemek istediklerim :

Muhteşem deneyim, önemli farkındalıklar ve hayat boyu sürdürülebilecek öğretiler için sonsuz teşekkürler... İlk fırsatta düzenleyeceğiniz bir workshopta tanışmak umuduyla hoşçakalın Sema Hanım :) Sevgiler..

Istanbul'dan D.K.B.

Bu katılımcımız ilk gün ve haftada en fazla endişeye sahip kişiydi. Hep bugünleri düşünüp, nasıl olsa bırakamayacğım diyordu. Şimdi geldiği yere bakalım mı :)

1) Programa başlamadan önceki 3 önemli hedefim:

İlk hedefim rafine şekeri hayatımdan çıkarmaktı, inanılmaz bir şekilde daha 4.hafta canım şeker istemez oldu çünkü doğru doymayı öğrendik bu dört haftada. İkinci hedefim beyaz unu bırakmaktı, program süresince beyaz un tüketmedim, sonrasında da şuan gözüme zehir gibi görünen pastane ürünlerine dönmedim dönecegimi de sanmam ama insanın canı arada bir börek, pişi çekmiyor değil. Bir kaç saat önce yeni öğrendigim tariflerden birini yaptım, un yerine yulaf ezmesi var icinde ve şahane. Bu program bana yepyeni bir dünyanın kapısını açtı, farklı tarifleri deneme fırsatı buldukça eminim hepsinin saglıklı alternatifini bulacagım. 3. önemli hedefim yeme icme şeklimi değiştirmek ve bunu hayatımın içine adapte edip sürdürülebilirliğini saglamaktı, Sema hanımın pratik ipuçları sagolsun halen sıkıntısız devam ediyorum beslemeye ve beslenmeye:)

2) Bu program bana hedeflerime ulaşmam için şu şekilde yardım etti:

Daha önce defalarca şekeri bırakmayı kendi başıma deneyip becerememiştim. Sema Hanım başlı başına bir ilham ve motivasyon kaynagı. Bir kere herşeye bilimsel yaklaşıyor, herşeyin sebebini açıklıyor, böylece yeme alışkanlıklarımızı ve yoksunluklarımızı bir zemine oturtabiliyoruz. Ayrıca bence en önemlisi kendi bedenimize karsı hoyrat olmamamız gerektigini bize hatırlatıyor.

3) Programa başladığımdan beri fark ettiğim en büyük değişim:

Canım şeker İSTEMİYOR! Daha dogrusu tatlı istemiyor :) Şaka bir yana ilk farkettiğim şey şu oldu, şeker bende kronik halsizlik ve yorgunluk yapıyormuş, şekeri vücudumdan attığımdan beri kendimi daha enerjik ve zinde hissediyorum. Tatlı krizine karşı koyamadığım gecelerin sabahı yataktan enerjisiz ve yorgun kalkardım, artık az bile uyumuş olsam sabahları enerjim yerinde uyanıyorum.

4) Eklemek istediklerim :

Tüm desteğiniz ve emekleriniz, bizimle paylaştığınız altından değerli bilgileriniz için size teşekkürü borç bilirim, Sema Hanım <3 yaptığınız çok yüce bir iş, hayat kurtarıyorsunuz.

Istanbul'dan D.A.K.

1) Programa başlamadan önceki 3 önemli hedefim:

2 hedefim vardı

Şekersiz 3 günü aşan bir süre geçirmek çünkü 3 gün sonrası hep bozuyordum. 5 haftadır şeker yemiyorum, bilinçlendim. 2.si doğru tariflere ulaşmak, farkındalığımın bu anlamda artması. Oldu hedeflerime ulaştım

2) Programa başladığımdan beri fark ettiğim en büyük değişim:

Kaliteli açlık ! Ve açlığı yönetebilmek, artık açlığım beni yönetemiyor, minnettarım.

1.353 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page