top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Ece. K Mutlu Son


Yola kilo vermek diye çıktık fakat yolculuğumuz Ece'nin bedenini keşfettiği, yeme düzenini tamamen değiştirdiği, kendi ile tanıştığı bir yola dönüştü.

5 aylık serüvenimizin sonucu pek güzel oldu :)

Programa başlamadan önceki 3 önemli hedefim:

- Kilo vermek (60'ların altına inmek) 10 seneden beri inmediğim bir kilo olduğu için önemliydi

- Bedenimi dinlemeyi öğrenmek. (Hangi beslenme şekli bana uygun, hangi besinler iyi geliyor? Hangileri kötü geliyor?

- Kilo verme ve alma süreçlerini durdurmak, dengelemeyi ve korumayı öğrenme

Koçum bana hedeflerime ulaşmam için şu şekilde yardım etti:

-Sema, hedeflerime ulaşırken, sakin adımlarla önce günlük yemem gerekenleri öğretti. Ki itiraf edeyim bu önce bana zor geldi, ancak sonrasında kafamda beslenme ile ilgili bir çok şeyin oturmasına yardımcı oldu. Ne kadar neyi yemeliyim ve bunu öğrendim. Bu hayatıma ciddi bir bilinç kattı.

-Alkolü azaltmama yardımcı oldu. İçtikten sonra da kafama kazınan kurallarla hayatımı dengelemeyi öğrendim.

-Sindirim sistemimde sıkıntılar olduğu için, daha önceki rejimlerde doğru yönlendirilmediğim için hemen pes edip, eski sisteme dönüyordum. Bu sefer hayatımda ilk defa sindirim sistemimi düzenlemeyi öğretti.

-Korktuğum beslenme şekillerini uygulamama yardımcı oldu. Daha önce duyup, yapabileceğimden emin olmadığım şeyleri hayatıma adapte ettim. Şu anda beslenme şeklimi dengeleyebileceğimi bilmek beni rahatlatıyor.

-Kolay ve hızlı tarifleri ile- ekmeğin yerine geçecek şeyleri hızlı bir şekilde yapan ve hayatıma yerleştiren bir insan olmama yardımcı oldu.

-Bir türlü hayatıma rutin olarak sokamadığım sporu, programın son ayında hayatıma entegre etmeyi öğrendim. Verdiği öneriler ile kafamda büyüyen ve hep ertelediğim spor yapma ile ilgili kendi disiplinimi koymama yardımcı oldu.

Programa başladığımdan beri fark ettiğim en büyük değişim:

- Yiyeceğim yemeklere daha bilinçli karar vermeyi öğrendim. Vücudumun tepkisini gözlemleyerek, bana iyi gelip gelmediğini anlamaya başladım. Bu da vücuduma iyi gelmeyen bir şeyi vücuduma almamayı öğretti.

Örneğin normalde bira içmeyi çok seven biriydim. Sema'nın önerileri ile 4 ay boyunca çok az içtim. Bir Cumartesi akşamı, dışarda yağmur içerde güzel bir film bulmuşken, aklıma bir anda gelen kaçamak isteği ile biraya içmeye yöneldim. Aslında evde başka içecekler de vardı, ama içimde yasakları delme isteği olduğu için o birayı içip, keyif yapacaktım. Ancak birayı içerken, hissettiğim rahatsızlık o kadar belirgindi ki. Zorla bitirdiğim bira sonrasında, midemin verdiği tepkilerin geçmesi belki 3 saat sürdü. Bunu net bir şekilde yaşadıktan sonra, çook özel bir bira olmadıkça, vücuduma iyi gelmeyen bir şeyi vucuduma sokmama kararı aldım. Bence bu büyük değişim.

- Onun dışında üşenmeden mutfağa giriyorum. Kendime inandırdığım ''ben o kadar sağlıklı ve dikkat eden bir insan değilim'' tanımlaması gitti sanırım. Bir de gururla 36 beden olmam sanırım en büyük değişiklik.

Koçumu şöyle tanımlayabilirim:

- Sema bence danışanını yavaş yavaş hazırlayarak, değişimine yardımcı olmakta oldukça motive edici. Her şeyi adım adım hayatınıza yerleştirmeye yardım ettiği için sizi sabote etmek isteyen düşünceler yavaş yavaş evriliyor.

- Olaylara sadece kilo vermek/ almak olarak bakmadığı için, geçirilen psikolojik dönemlerde yaşadığınız aydınlanmalara da bütünsel bakış açısını sunuyor. Bu anlamda desteklendiğinizi düşünmek sizi rahatlatıyor.

- Hem otorite gördüğünüz, hem de sizi anlayan birini karşınızda görmek rahatlatıcı oluyor. Böyle kaçamaklarınızı gizlemediğiniz gibi, uzun vadede onun söylediklerine uyum sağlayabiliyorsunuz.

Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Beslenme konusunda gerekli bilinci olmayanlar

Kilo verip verip, alanlar

Hayatında disiplin arayanlar

Bağırsak ve sindirim konusunda sıkıntısı olduğuna inananlar

 

Muhteşem geri bildirimi için Ece'ye çok teşekkür ederim. Benim için de harika geçen bir 5 ay oldu. Çok zevkle çalıştığım biriydi ve 30'lu yaşlarının başında, hayatına sağlık ve bilinç kattığımız için inanılmaz mutluyum.

1.764 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page