top of page
  • Sema Özpekmezci

Çilekli dondurma geldi :)


Bugün Istanbul'a aniden yaz sıcağı geldi. Bu nasıl bir nem böyle? Baharı yaşayamadan yaza balıklama dalınca ben bugün çok etkilendim. Buzları kafama, gözüme koyasım geldi. Ne yesem içimi serinletmedi ama şu bebek bana nasıl güzel geldi anlatamam.

Normalde çok fazla dondurma seven veya arayan biri değilim. Bu yüzden de bende hiç dondurma tarifi görmemişsinizdir. Bugün o iç yanması ile bu nasıl ortaya çıktı ben de şaşırdım :)

nice cream, dondurma, çilek, sağlıklı dondurma

Canım kaşık kaşık buz yemek istiyordu. Aklıma buzluktaki eşim için dondurduğumuz muz ve çilekler geldi. 1/2 muz, 7-8 donmuş çilek, 1/2 çb suyu rondoya attım (smoothie yaptığım makine, Tefal Perfectmix) ve bir güzel çektim. Üstüne de en çok sevdiğim şey, 1 yk tahini döktüm ve çıldırarak yedim.

Normalde bu dondurma dünyada ''nicecream'' denen akım. Bana hiç cazip gelmemişti ama bu yaz için gözdem olacak. Sanki çok tatlı olur gibime geliyordu. Herkes çok muz koyuyordu. Ben muzu az, çileği fazla yapınca aşık oldum :) Sizden den ricam lütfen 6 muz koyup ''sağlıklı dondurma'' yapıyorum diye düşünmeyin :) eninde sonunda doğal da olsa meyve şekeri.. Dikkatli ve kararında kullanmak lazım.

Şimdi markete gidip buzluğu ağzına kadar meyve ile dolduracağım :) ve her gün bundan yapacağım.

Eğer damak tadınız daha tatlı sever ise blenderda çekerden bal ekleyebilrirsiniz. Su yerine badem sütü bence çok yakışır. Bitkisel süt tariflerine şuradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Üstüne badem veya fındık parçaları eklenebilir.

Beni yerken gören eşim de istedi ama muz bitmişti. Buzlukta donmuş çilek ve üzüm vardı. 5 çilek, 2 avuç üzümle aynısını ona yaptım, o da harika oldu.

Artık bütün yaz karıştırır karıştırır yeriz :)

#dondurma #nicecream

2.518 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page