top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Bayan Avokado

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2021

Adımı yakında Bayan Avokado olarak değiştirebilirim. O kadar çok seviyorum. Bir yulaf ezmesi, bir de bu. Vazgeçilmezlerim... Boşuna değil ama nedeni var. Çok tok tutuyorlar.


Ben yarım avokado yediğimde neredeyse iki yumurta yemiş kadar tok oluyorum. Bunun da nedeni yağdan yüksek bir meyve olması. Hep saydığımız iyi yağları içeren, en değerli meyvelerden biri avokado. Nasıl saklanılır, kullanılır, seçilir hepsi bu yazıda...

Avokado olgunlaşmadan yenilmiyor. Olgunlaşması lazım. Bastırdığınızda parmağınız içine doğru gömülüyorsa avokadonuz gerekli olgunluğa ulaşmış demektir. Şayet olgunlaşmadan yenirse gerçekten acımsı bir tadı oluyor. Ben alırken hep sapının üstünde olmasına dikkat ediyorum. Eğer üstünde değilse, o avokadoyu ilk tüketilecekler sırasına alıyorum. Sapı üstünde olmayan avokado, üstten çabucak küflenmeye başlayabiliyor. Üstündeki küf maalesef içine de işliyor. Yine alırken ilk tercihim yerli üretim olması. Artık zaten Antalya ve civarında bol bol üretiliyor. İthalleri hiç tercih etmiyorum. Hem ülkemin çiftçisine katkı olsun diye hem de ithallerin transfer ve satışa çıkana kadar olan saklama koşullarını pek tasvip etmiyorum. Pazardan alırken eğer bulabilirsem bir tanesini olgunlaşmaya yakın, iki tanesini sert alıyorum. Olgunlaşmaya yakın olanı tezgah üstünde bırakıp ertesi gün yemek için hazır bulunduruyorum. Olgunlaşmamış, sert olanlarını sapının olduğu yere zeytinyağı damlatarak buzdolabına alıyorum.

  • Zeytinyağı sürmeyi, çok severek takip ettiğim Gıda Mühendisi Erdem Öner’den öğrendim. Küflenmesini engelliyor.

Olgunlaşmış avokadoyu dikey kesip, çekirdeksiz yarısını o gün yiyorum. Çekirdeğin üstünde kaldığı giğer yarının üstüne limon damlatıp, hava almayan bir kaba koyup buzdolabına koyuyorum. Şayet suyu sıkılmış bir yarım limon kabuğu varsa, onu da avokadonun çekirdeğine yerleştiriyorum. Böylece kararmıyor. Bir Instagram takpçimden de şu öneriyi aldım ve denedim. Öyle de kararmadı. İçini oyduğum ve yediğim avokadonun kabuğunu, saklayacağım yarının üstüne kapak gibi kapattım ve yine hava almayan bir kapta buzdolabına kaldırdım. Yine kararmadı. Olgunlaşmamış avokadoyu iki elma ile birlikte bir kese kağıdının içine koyup, ağzını kapatıyorum. Tezgah üstünde bekletiyorum. 2 gün içinde, hiç kararmadan yumuşacık oluyor. Bir avokadomun yarısını kesip yediğimde, buzdolabındaki diğer avokadoyu bu şekilde iki gün içinde olgunlaşması için tezgaha çıkartıyorum. Böylece hep olgun avokadom oluyor. Ben bir kez toplu avokado aldım. Saklamak için ‘’stretch filmlere sarın ve birbirlerine değmeyecek şekilde buzdolabında tutun’’ diye okudum ama olmadı. Ilk 5-6 tane avokadum bu döngüde iyiydi ama sonra buzdolabındakiler karardı. Dışarı çıkarıp olgunlaştırmaya çalıştım, sert kaldı, daha da çok karardı. Bu yüzden toplu alımı kestim. Her hafta pazardan üç tane alıyorum ve bu döngüde kullanıyorum. Toplu almak daha ucuza gelmişti ama sonunda 10 tane kadarını atmak zorunda kalınca daha da pahalıya geldi. Ben ettim siz etmeyin diye anlatmak istedim.


Avokadonun sevmeyeni çok oluyor. Bence bunun tek bir nedeni var, doğru şekilde yenmiyor. Şu şekillerde denemenizi çok öneririm.


Ben en çok kabuğundan çıkarttığım avokadoyu dilimleyip, üstüne limon, tuz, karabiber ve sumak ekleyip, kahvaltı salatalarımın üstünde yiyorum. Bir diğer seçenek de şu. Şayet avokadoyu tek yiyemiyorsanız limon suyu ile birlikte beyaz peynir ile eziniz. Tadı gerçekten çok güzel oluyor. İçine biber, sumak kimyon, sarımsak dilediğiniz aroma vericiyi ekleyebilirsiniz. Bu ezmeyi havuç dilimlerine batırabilirsiniz, bir dilim ekmek üstüne sürebilirsiniz veya marul yapraklarına sürüp, sarıp yiyebilirsiniz. Limon, sirke ve su ile blenderdan geçirip salata sosu yapabilirsiniz ama ben bu şekilde avokadoma acıyorum, yapamıyorum. Sanki salatanın içinde yok oluyormuş gibime geliyor ama şu da bir gerçek ki, salatayı çok lezzetli hale getiriyor. Yine yarım avokadoyu dilimleyip, çırpılmış yumurta üstüne ekleyebilirsiniz. Sadece tuzlu olmaz, tatlılarda da harika olur: Bir cennet hurması, yarım olgun avokado ve 1 yemek kaşığı kakaoyu blenderdan geçirip çok lezzetli ve besleyici bir puding yapabilirsiniz. Aynısını olgun bir muzla da deneyebilirsiniz.


Herkese sağlıklı, mutlu ve şekersiz günler dilerim.

Sevgilerimle,

Sema

3.144 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

MBSR Programı

Comments


bottom of page