top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Eliminasyondayım Farkındayım Semineri Mutlu Sonlar 3

Güncelleme tarihi: 28 Eyl 2021

Birbirinden güzel ve köklü değişim mesajları buraya sığmadıkça, benim de mutluluğum içime sığmıyor. Sizlerin sağlıklı ve farkındalıklı beslenmeye attığınız her adım, benim doğru yolda olduğumu bir kere daha hatırlatıyor bana. Siz de kendinize bu ömürlük yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, Eliminasyondayım Farkındayım Semineri'nin ardından gelen yorumları yardımcı olmalarını umarak ve gururla paylaşıyorum.

E.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Eliminasyon Diyetine başlarken hedefim hayat boyu kullanacağım bilgiler edinmek ve bu bilgileri faydalanmak isteyenlerle paylaşmaktı. Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Çok faydası oldu.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Ben iki yıl kadar Eliminasyon Diyeti yapıyordum ama takılıp kalmıştım eliminasyonda. Sema Hanım'ın FSB Programı'nda bu durumu fark edip programa katıldım ve gerçek Eliminasyon Diyetini öğrendim. Yani geri tanıtım diye bir şey varmış. Ben iki senedir hiç ama hiç esnetmeden katı kurallarda yaşadım. %5-10 esneklik yoktu yani bende. Benim önceden uyguladığım eliminasyonda bazı şeyler çıkmamıştı hayatımdan. Mesela kahve, yumurta ya da köftenin içindeki ekmek gibi. Programın ortalarında tatilde olduğumdan ben henüz diyeti yapmadım ama öyle şeyler öğrendim ki ömürlük yani. Davranışsal değişiklikler yaşadım diyebilirim şu aşamada yani. Erken uyumanın önemini anladım mesela (hala uğraşıyorum iyileşebilmek için ama artık farkındayım). Asla yoğurtlu bir şey yemezdim ve dışarda yemek yemem gerektiğinde aç bile kalırdım. Program sayesinde tatilim de zehir olmadı bu açıdan. Genel anlamda esnek olabilmek her alanda iyi geldi bana çünkü çok kuralcıyım ve şimdi kendime daha iyi davranmayı öğrendim.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Bu programı herkese ama herkese şiddetle öneririm. Ben Romatoid Artrit hastasıyım ancak sadece bir rahatsızlığı olan değil ihtiyaç duydukça uygulamak üzere her yaştaki sağlıklı bireyin bu programa katılması gerektiğini düşünmekteyim. İlgilenen herkese tavsiye edeceğim çevremde. Eklemek istedikleriniz… Sema Hanım, bana sadece sağlıklı beslenmeyi değil, farkındalık ne demek, meditasyon ne işe yarar, kendine iyi bakmak ve davranmak gibi kavramları da öğretti. İyiliğin Doğuşu Platformu'na da üye oldum zaten hemen. Platform tek kelime ile mükemmel.... Emeklerinize sağlık diyorum. Benim yol göstericimsiniz sizden çooook şey öğreniyorum. Bilgiyi paylaşma heyecanınızı seviyorum. İyi ki varsınız...


İ.V.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Beslenme konusunda yeni bir deneyim kazanmak, alerjen besinlere karşı vücudumun gerçekten ne tepki verdiğini anlamak ve enerjimi yükseltmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım’ın verdiği bilgiler ve tarifler sayesinde eliminasyon haftaları çok kolay geçti. Bu yönlendirmeler sayesinde gerçekten bana ne dokunuyor, enerjim vücudu mutlu eden gıda ile nasıl yükseliyor gözlemleyebildim. Bu anlamda hedeflerime ulaşmış olduğumu düşünüyorum.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Vücut ölçülerimi ve kilomu bilmiyorum ama gözle görülür bir incelme yaşadım, çok daha enerjik oldum. Sabah sporumu yaparken daha rahat kalktım, antrenmanlarımdan daha çok zevk aldım.


Davranışsal olarak ise doyduğumu anlayabilmeye başladım. Kendi yolculuğumda çok küçük değişimler ama artık doyunca anlama veya gerçekten canım istiyor mu ayrımı yapabilmeye başladım. Hala stresli anlarda zorlanıyorum, ama bunun üzerinde çalışmak için motivasyonum ve başlangıç seviyesi de olsa bilgim - araçlarım var. Çalışmaya devam..

Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Benim kanaatim şu ki, bu program için problem yaşamayı beklemeye gerek yok aslında. Yine de diyelim ki beslenme konusunda ne yapacağını bilemeyen, git gelleri olan ve kendi bedenini tanıyamadığını düşünen herkese tavsiye ederim. Hem farkındalık hem de güzel bir temizlik için yapılabilir. Günlük hayatta ne kadar çok dayatmaya maruz kaldığımızı fark etmek bence bedeni ve zihni özgürleştiriyor. Mesela iş yerinde bize sürekli çay kahve getiriyorlar, öğlen belli saatte yemek, öğleden sonra meyve veya atıştırma oluyor. Gerçekten istediğimiz için mi yiyoruz, yoksa rutin diye mi, işte bu soruyu sormadan yiyoruz. Bu beslenme için bir farkındalık olmanın yanı sıra benim için günlük hayatımdaki tüm dayatma veya istemsiz alışkanlıklar bakımından bir sorgulama fırsatı yarattı.

Farkındalık noktasında ilaveten kahve üzerinden yaşadığım deneyimimi de paylaşmak istiyorum. Bütün eliminasyon boyunca sadece kahve sayıkladım, gerisi çok kolay ve eğlenceliydi çünkü. Renk renk sebzeler yedik, yeni tarifler yaptık, üretken geçti yani. Kahve tanıttığım ilk gün ise şoke oldum, benim hatırladığım tat değildi, midemi yaktı hatta. Keyif aldığım anlar sosyal paylaşımmış, kahve içmek değil. Bunu sözde bilebiliyoruz ama deneyimlemek biraz daha kalıcı oluyor görüşündeyim.

Eklemek istedikleriniz…

Sema Hanım’ın enerjisi… Kendisi sevgi dolu ve her aşamada destekleyici. Zaman zaman

anlamsız olduğundan tedirginlik duyduğum sorulara bile öyle güzel cevaplar verdi ki hep motive oldum. İlk etapta zorlayıcı olabilecek bu deneyim bakımından çok destekleyici, sağlık konusunda desteğe ihtiyaç duyan herkese gözüm kapalı tavsiye ederim.


 

S.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Fonksiyonel tıp ve sağlıklı beslenme konularına özel yoğun bir ilgim var ama bunları kısmi olarak biliyorum. Sayısız diyet ve diyetisyen deneyimim olmuştu. Sonrasında diyetlerin aslında işe yaramadığını öğrenerek, sağlıklı beslenmeye odaklanmaya karar verdim. Bu konuda belki çok fazla kaynak var ama bir o kadar da kafası karışıyor insanın. Bir koçluk almak büyük bir fark yaratıyor, kendiniz için en uygun olan yolu bulmanız için yol gösteriyor. Bugüne kadar öğrendiklerimi pekiştirmek, bütünlemek ve hayatıma kalıcı olarak adapte edecek bir yöntem bulmak istiyordum.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Bu program ile neyi neden yaptığımı öğrendim. Yapmak istediklerimi nasıl yapacağımı ve bende ne gibi etkileri/sonuçları olduğunu kendi bedenimde doğrudan tecrübe etmiş oldum.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? İnceldim, sıkılaştım, canlandım, enerjim arttı. Resmen ruh halim değişti diyebilirim :) Davranışsal olarak da en önemli kazanım ise yoldan çıksak bile sıcak yuvamızın bizi beklediğini keşfetmek oldu.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Hipoglisemi, insülin direnci, hazımsızlık, gaz problemleri ve hatta beyin sisi ve fibromiyalji.

Eklemek istedikleriniz… Sema Hanım'ı tanımanızı ve ondan koçluk almanızı çok isterim ve tavsiye ederim. Gerçekten inanılmaz bir farkındalık kazanmanızı sağlıyor. Kesinlikle çok pozitif, çok destekleyici ve yol gösterici. Kişisel tecrübelerin, ve bildiklerini o kadar güzel o kadar verimli bir şekilde aktarıyıor ki her canlı yayından sonra bir ders dinlemiş en az 2 kitap okumuş gibi oluyorsunuz.

Sema Hanım’ın ve Deniz Hanım’ ın samimiyetle program boyunca hep yanınızda olduğunu hissediyorsunuz (hatta sonrasında da o yumuşak ve neşeli ses hep kulağınızda kalıyor :)

 

İ.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim kısa vadede küçük rahatsızlıklarımdan kurtulmak, orta ve uzun vadede de

sağlıklı beslenmeye geçmek, bunun sürekliliğini sağlamaktı. Sürekli bir “ay o iyi gelmedi,

bu kötü yaptı” hali içindeydim, bağırsaklarımla ilgili uzun süredir devam eden bir sorunum da var zaten, en son tatilimin yarısını da hasta, mutsuz geçirince dedim ben Semacı'ğımın programına başvurmalıyım. Dört sene önce doğumgünümde kendime terapi hediye etmiştim, bu yıl da sizin eğitiminizi :)


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Her gün gelen mailler motivasyon açısından çok iyi oluyor, keza canlı yayınlar da. Canım

sıkkınken canlı yayına katılıp akşamın kalanını kurtarmışlığım da oldu. Alışveriş

konusundaki yönlendirmeler, hazırlık önerileri, özenle sorulara yanıt verme çabası, Sema Hanım’ın kendisi, enerjisi derken beş haftanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Üç kilo verdim, ikişer santim inceldim, cildimin daha iyi olduğunu sevgilim söyledi, ben o

kısımda kusur bulmaya devam ediyorum :) Saat altıda güne rahatlıkla başlayabiliyorum,

uyumak istersem yine uyuyorum ama altıda kalktığımda da çok iyi uyanmış, güne iyi

başlıyor oluyorum. Sanırım zihnim de sakinleşti bu süreçte, iyi beslendiği için. PMS çok

duygusallaştığım, alınganlaştığım bir dönem, iki defa denk geldi eliminasyon sırasında, iki küçük an dışında olumsuz hiçbir şey yaşamadım mesela, onlarda da çok hızlı

toparlandım. Yemekle ilişkimi çok net bir şekilde görmüş oldum bir de, bu biraz uzun bir

mevzu.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bedenini temizlemek isteyen herkese öneririm, hiçbir sorun yaşamanıza gerek yok.

Duygusal yeme bozukluğu olanlara kesinlikle öneririm, en azından sağlıklı şeyler yiyerek

geçiriyorsunuz o yeme ataklarını :) « Sema Hanım’ı uzun zamandır takip ediyorum,

programda daha başka ne olabilir ki ? » de demeyin, belirli bir akışı olan bir sürecin içine

girmek insana iyi geliyor, bir de daha önce belki de kaçırdığım bazı bilgiler bende çok

netleştirdi bazı konuları.


Eklemek istedikleriniz…

Buraya herhalde sayfalar yazabilirim :) Öncelikle şunu diyeyim, bizim evde

“Semacığım”sınız ve uzun zamandır “ah evde olsam, Semacığımın tariflerini yapsam”

hayalim vardı. Biraz huzursuz geçen zamanların sonundaki mutluluk paketimin bir

parçasıydınız yani. Ara ara başlamıştım ama bu süreçte daha çok tarifinizi denedim,

yapılabildiğini, çok lezzetli olduğunu gördüm. Bence mutfakta, daha önce denemediğimiz şeyleri denemek zihnimize de iyi geliyor, biraz şaşırıyoruz, biraz öğreniyoruz, biraz keşfediyoruz. Salt bir “yemek” meselesi değil yani.

 

T.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Zorlanacağımdan korktuğum için hiç istemediğim bir programdı. Kızımın çok yoğun baskısı ile denemeye karar verdim. Yapamazsam bırakırım diye düşünüyordum. Yani hedefsizdim.. Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Eliminasyona başladık ve kızıma şükrettim. Hiç ama hiç zorlanmadım. Paylaştığınız reçeteler her şeyin çok kolay akmasına yardımcı oldu ve aslında ne kadar gereksiz besinlerle vücudumuzu doldurduğumuzu fark ettim. Sağlıklı beslenmenin mental olarak da günlük yaşamımızdaki etkisini çok ama çok gördüm. Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Üç haftada ,üç kg. kaybı…bu kadar kısa sürede bir beden eksiye düşmek inanılmazzzz mutluluk verici. Başarmanın verdiği özgüven ve keyif de cabası. Yeme-içme olayına tamamen bambaşka bir bakış şekli oluştu. Son nefesime kadar sizin gibi ben de şeker tuzağına düşmeden yaşamak istiyorum

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Çok şükür sağlık ve kilo sorunum yok. Ama yıllardır belli bir kiloya sabitlenmiştim. Ne denersem deneyeyim, tartıdaki rakamlar değişmiyordu ve işte şimdi bunu başardım. :) İnsan kendini kuş gibi hafif hissediyor ve bu asla açlık çekmeden oluyor. Eklemek istedikleriniz... Sema Hanım'cığım bu kadar değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu bilgilere çok inandım ve kafama kazıyacağım. Bana hep rehberlik edecekler. Marketlerde sıvı tatlandırıcılara elim gider gelirdi, ne olduklarını tam anlayamadığım için hiç almamıştım. Çok güzel anlatmışsınız kafamda hiç soru işareti kalmadı. Teşekkürler. Kaçamak işi de süper. :)

Sağlık ve keyifle çok yaşayın. Bizler de bu değerli bilgi ve tariflerinizle sağlık içinde yaşayalım.

Kendinize çok iyi bakın.

 

Ö.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bu programa başlarken hedefim sağlıklı beslenmeyi öğrenmekti. Otoimmün hastalığım

nedeniyle yaklaşık bir yıldır zaten glutensiz ve süt ürünsüz besleniyordum ancak eksik

bildiğim ve uygulayamadığım şeyler olduğunu da biliyordum. Bu nedenle işi uzmanından öğreneyim dedim:)


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program sayesinde tamamen şekersiz de beslenilebileceğini öğrendim. Üstelik artık

canım sürekli şekerli birşeyler de yemek istemiyor. Tatlı yemek istersem de sağlıklı

alternatifleri olduğunu öğrendim. Üstelik farkındalıkla beslenince çok küçük miktarlar bile o tatlı isteğini kesebiliyor.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Alkali ve düşük glisemik indeksli program sayesinde iki kilo verdim ve en güzeli kendimi

daha enerjik hissediyorum.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bu programı herkese öneririm çünkü sağlıklı beslenmek herkesin ihtiyacı.


Eklemek istedikleriniz…

Güler yüzünüz ve enerjiniz ile hayatımıza kattıklarınız için çok teşekkür ederiz.


 

Z.D.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim, bedenimi içten temizleyip enerjimi yükseltmek ve daha önemlisi sürdürülebilir

sağlıklı yaşama geçiş yapabilmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım’ın kendi mutfak alışkanlıklarını paylaşması, alışveriş listesi (ve bu listenin çok ulaşılabilir olması), tariflerin ve bazı minik alışkanlıkların çok pratik olması benim açımdan ikna ediciydi. İkna olduktan sonra da, 21 gün yaptım ve şahane hissediyorum; e demek ki böyle yaşayabilirim diyorum kendime. Umarım hep böyle devam ederim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Enerjim çok yükseldi, cildim parladı, doğumdan 11 ay sonra eliminasyonun ilk haftasında

regl oldum, ölçmemiştim ama bence bacaklarım inceldi :) Ve de çok mutluyum.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Sağlıklı beslenmenin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ve hayatına yerleştirmek isteyenlere.


Eklemek istedikleriniz…

Çok çok güzel kurgulanmış bir programdı. Her sabah gönderdiğiniz e-postaları şimdiden

özledim :) Elinize sağlık. Deniz Hanım’a da teşekkür ediyorum.


 

B.Ö.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

38 yaşındayım ve sağlıklıyım. Son 2 yılda kendi araştırmalarımla daha sağlıklı bir yaşam tarzı için yol almaya başlamıştım ancak hala netleşmeyen şeyler olduğunu hissediyordum. Henüz kendi yolumu çizememiştim. Programa başlarkenki hedefim de kendim ve ailem için sürdürülebilir, sağlıklı bir yol çizebilmekti. Sayenizde ben artık kolay kolay bu yoldan dönmem. Tüm katkılarınız, içtenliğiniz için çok teşekkür ederim.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Beslenme Piramidi’nin mantığını bir kez anladıktan sonra, sınırsız opsiyonum olduğunu fark ettim. Salatalara baklagilleri karıştırmaya başladım, tabaklarımız çok daha renklendi. Ve benim için en önemlisi, sağlıklı bir içerikle yapmaya çalışsam da günlük beslenmemizde daha büyük bir yeri olan karbonhidratların payını azaltabildim. Hep söylediğiniz ‘sebze ile doymanın’ ne olduğunu artık tanıyor bedenim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Beslenmek, yemeğin hazırlığından, hatta malzemeleri seçmekten itibaren mümkün olduğunca farkındalıkla deneyimlediğim bir eyleme dönüştü. Bana iyi geldiğine inandığım için devam ettirdiğim alışkanlıklarımı, otomatik pilotumu bıraktım. Tabaklar konusundaki yaratıcılığım inanılmaz arttı. Zaten etiket okuyordum; sizden edindiğim bilgilerden sonra içerikler konusunda artık daha da dikkatliyim.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Sadece bir rahatsızlık yaşayanlara değil, gün biterken bedeni rahat olmayan, benim yaşadığım gibi şişkinlik benzeri sorunlar yaşayanlara öneririm. Bir de kulaktan dolma bilgiler, ‘bu sağlıklıymış’lar yerine ‘bu bana iyi geliyor’ diyeceği beslenme şeklini keşfetmek isteyenlere kesinlikle öneririm bu programı :)


Eklemek istedikleriniz…

Platformunuza üye olmaya da niyetliyim. Ben ve eşim hayatımıza kattığınız her şey için teşekkür ederiz. Yoldaşlık çok keyifliydi ve eminim çok keyifli şekilde devam edecek. İyi ki varsınız, sağlıkla yaşayın, sağlıkla yaşayalım hep birlikte! :)


 

N.G.

Son beş haftadaki bilgilendirmeleriniz, ilginiz ve emeğiniz için sonsuz teşekkürler :) Sayenizde nasıl bittiğini bile anlamadan su gibi akıp geçti. Ankete cevabımı da hiç vakit kaybetmeden paylaşmak istedim o yüzden :)


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Uzun süredir zaten kendimce bir sağlıklı beslenme düzeni oturtmuştum. Ama vazgeçemediğim birkaç şey (kahve, şarap gibi) vardı. Bunları da istersem kesebileceğimi görmek istedim. Ayrıca IBS hastası olarak özellikle stresle başederek beslenmeyi de öğrenmek istedim. Kilom normal sınırlarda olduğundan zayıflama hedefim yoktu ama IBS’e bağlı şişkinlik sorunlarından kurtulmak istiyordum.

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Bir çok yeme/içme davranışım bir ihtiyaç değil sadece otomatik olarak yaptığım bir alışkanlıkmış :) Ayrıca kilo vermek için özel bir çaba sarfetmediğim halde 2 kg verdim. Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Belirttiğim gibi zaten uzun zamandır beslenmemde rafine şeker, glüten ve süt ürünleri minimumdaydı. Ama özellikle şarap stresli bir günün ardından kurtarıcım gibiydi. Bunun bende ne büyük bir fiziksel ve mental bir yük oluşturduğunun farkında değilmişim. Sanki akşamları o iki kadeh şarabı içmeden rahatlayıp insana dönemeyecekmişim gibi gelirdi. Bu beş hafta boyunca hiç de öyle olmadığını farkettim. Akşamları yemekten sonra gündüzden demleyip soğuttuğum çeşit çeşit bitki çayımı içmekten de gayet keyif aldım :) kırılamayacak hiçbir alışkanlık yokmuş, onu görmek davranışlarımı ileride de şekillendirmek açısından çok faydalı oldu. Acıkmadan yememeyi ve eğer doymadıysam da kendimi suçlu hissetmeden sağlıklı ve rengarenk salatalarımla doyana kadar yemeyi öğrendim :)

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Özellikle sindirim problemi yaşıyorsanız mutlaka öneriyorum. Ama kendinize bu fiziksel ve mental hafifleme iyiliğini yapmak için hiçbir probleminiz olmasına gerek yok :) Eklemek istedikleriniz… Sıcakkanlı muhabbetiniz, bilgilendirmeleriniz, her türlü emeğiniz için çok çok teşekkür ederim.

 

T.E.O.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bu programa başlarken hedefim her şeyden önce sağlıklı bir beslenme programına geçebilmekti. Vücudumla bir bağ kurabilmeyi, onu anlayabilmeyi yani bir nevi yaşamımın kontrolünü ellerime alabilmeyi umuyordum. Yani benim aslında çoğunlukla diğer katılımcıların hedeflerinde okuduğum gibi belirli bir hastalığımı yeneyim diye bir hedefim yoktu. Aslında yıllardır sizi takip ediyor ve sizin anlattıklarınızı, yazdıklarınızı takip ederek bu söylediklerimi yapmayı deniyor ama bir türlü istediğim verimi alamıyordum.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

İnsan bazen kendi kendine bir şeyleri yapmaya çalışırken boşa kürek çekiyorum hissi gelebiliyor. Bu anlamda, aslında diğer katılımcılarla iletişim halinde olmasak da orada benimle aynı anda bir şeyleri başarmaya çalışan insanların varlığı beni motive etti. Zoom yayınları sırasında onların suratlarına da baktım sık sık. Benimle aynı yaşta, daha küçük, benden çok daha büyük bir sürü kadın azmetmiş ve bir yola baş koymuştu. Hepsiyle gurur duydum ve sonra kendimle de gurur duydum daha zor olanı seçip, geçmiş alışkanlıklarımı değiştirmeye çalıştığım için. Ama hiç şüphesiz ki sizin varlığınız, o güler yüzünüz, enerjiniz ve anlattığınız konulardaki engin bilginiz en büyük destekti bana bu yolculukta. Bundan sonra da eğer fırtınaya yakalanırsam, biliyorum ki zihnime yerleştirdiğim o yüzünüz ve sesiniz bana pusula olacak.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Kendimi kesinlikle daha enerjik ve daha dingin, huzurlu hissediyorum. Bazı sabahlar kafamın içinde bir ‘sis’ le uyanırdım. Artık o yok. :) Fiziksel olarak ise küçüldüm :) belim ve basenlerim 5’er cm incelirken, kilom da 3,5 kg düştü. Ve tabii bu ‘iyi beslenme’ hali yavaş yavaş eşime de bulaşmaya başladı. O da kendini yedikleri içtiklerinde düzeltmeye çalışmaya başladı. Ama daha o ‘üzümün kararmasına’ çok var :).


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Aslında programı şöyle sorunları, böyle sorunları olanlara tavsiye etmem programa haksızlık olur. Bence bu programa herkesin ihtiyacı var. Hayatı otomatik pilotta yaşadığımızdan, çoğu insan bu programda anlatılanları yaptığının ya da yapmadığının farkında değil. Okul müfredatına girmesi gereken konular anlatılıyor bence.

Daha kapsamlı hali kesinlikle ilkokul seviyesinde başlangıç, daha sonra lisede tekrar ile okullarda okutulmalı. Hayatımızın EN önemli konusu beslenme, Ona gerektiği önemi vermiyoruz bence.


Eklemek istedikleriniz…

Bu programın çocuklara uygun versiyonunun olmasını, onlara uygun alıştırmalarla, deneylerle desteklenmesini çok isterim. Bu tabii benim gerçekleşmesini çok istediğim bir hayalim. Sizin her şeye yetişmeniz imkânsız. Ama belki birilerinin kulağına kar suyu kaçırır :)


Bu programdaki tüm emekleriniz için sonsuz teşekkürler. Programın her detayı çok dikkatli planlanmış. Bütün deneyiminizi, bilginizi tüm içtenliğiniz ile aktarmanız ise paha biçilemez. İyi ki varsınız, iyi ki bu adımı atmışım ve sizin desteğinizle iyi ki bu yolu yürümeye başlamışım. Başlamışım diyorum çünkü yol devam ediyor ve daha

da edecek biliyorum. Işığım olduğunuz için size minnettarım :)

Gönülden sevgiler…

 

G.C.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Kör topal giden sağlıklı beslenme serüvenimi Sema Hanım’ın güvenli kollarına bırakarak artık stabilize etmek istedim ve fibromiyalji ağrılarım/ şişkinliğimin geçmesiydi. Şekeri tamamen bırakmak, beslenmenin temel ilkelerini, porsiyon kontrollerini hayatıma sokmak niyetindeydim.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım’ın samimiyeti ilk günden sizi sarıyor. Her gün paylaştığı kapsamlı ve detaylı

dokümanlar ile kendinizi sistemin tam anlamıyla sistemin içinde hissediyorsunuz. Bilgi birikimini cömertçe ve tutku ile bizlerle paylaşması kesinlikle sizi rüzgarın içine sürüklüyor, isteseniz de aranızdaki taahhütten vazgeçmeyi aklınızın ucundan bile geçirmiyorsunuz. Beslenmem düzene girdi, şişkinliğim azaldı, rahatladım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

İstediğimde ve doğru olduğuna inandığımda vazgeçilmez zannettiğim bir çok gıdayı beslenmemin dışına çıkarabileceğimi gördüm. Yemekleri daha yavaş yemeyi ve sağlıklı besinleri öğrendim.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Sağlık sorunu olsa da olmasa da, hayatını yeniden şekillendirmek isteyen, aslında farketmeden beslenmesinde her gün yaptığı hataları görüp değiştirmek isteyen, kendini ince elenmiş sık dokunmuş programlar hazırlayan ve işini tutkuyla yapan, tam anlamıyla yetkin bir uzmanın kollarına bırakarak bu değişikliğe adım atmak isteyenlere. Şişkinlik olan, hızlı yemek yiyen, otoimmun rahatsızlığı olanlara öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

O kadar cana yakın, güler yüzlü ve samimisiniz ki, evimizden soframızdan birisiniz adeta. İyi ki varsınız, iyi ki hayatımızdasınız Sema Hanım’cım, siz olmasanız bu yolda kim bilir ne tökezlemeler yaşardık..


Sevgilerimle

 

Y.G.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Öyle büyük hedeflerim yoktu, zaten 16/8 (aralıklı oruç), sağlıklı, glutensiz ve şekersiz besleniyordum, az çok sağlığımı bu şekilde bulmuştum (bulduğumu zannediyordum diyelim daha 2. haftada sen kendini sağlıklı mı sanıyordun dedim) ama yine de bende bağımlılık haline gelen 3 şey vardı. Kahve, alkol ve peynir. Bunlar bana zarar veriyordu ama vermiyorlardıysa bile bunlara bağımlılık bile yük gibi hissettirmeye başlamıştı. Yüklerden kurtulmak istediğim için programa katılmıştım. Ama bundan çok daha fazlasıyla bedenimde ve zihnimde değişiklikle karşılaşacagım aklıma gelmezdi :)) Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Öncelikle Sema hanıma güvenle ve onun muhteşem bilgilerinin yanında olağanüstü samimiyetiyle oldu. Gün gün (sadece anda kalarak) sadece ihtiyacımız olan bilgileri vererek oldu. Şişirilmiş abartılmış genel geçer klasik cümlelerle değil, her sabah bize yazdığı en samimi cümleleriyle, her canlı yayınımızda verdiği muhteşem bilgilerle oldu.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Davranışsal olarak yediklerimde ve onları yerken ki zihnimde olağanüstü bir farkındalık oluştu. Gerçek besinlerin her gün, her öğün bedenime girişine, bedenimin ve zihnimin coşkuyla danslarına şahit oldum resmen. Bedensel olarak ise tartıdaki eksilmeden çok daha fazlası oldu diyebilirim. Tartıda 1-1,5 kilo eksildi ama görünen en az 5 kg :)) Yağ yiyerek yağdan vermek buymuş dedim.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Özellikle kronik bağırsak problemleri olanlara, ay ne yedim ki böyle şiştim diyenlere, sağlığına kavuşup bunu sürdürmek isteyenlere, yedikleriyle zihinsel bağlantının önemini deneyimlemek bunu öğrenmek ve sürdürmek isteyenlere öneririm :)

Eklemek istedikleriniz…. Verdiğiniz her bilgi, yaşattığınız harika deneyim için sonsuz teşekkürler. Herkese bundan sonraki yaşamında çok sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Unutmayın ki bir kaçamak ile her şey yanmaz. Her zaman, her öğünden sonra geri dönebileceğimiz sağlıklı beslenme evimiz var. Battı balık yan gider bizde yok. (Son cümlelerde bile hala susmadan konuşuyordu hihihihi :))


Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum.

 

Ç.M.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bir süredir Karatay usulü beslenip 5 kilo verip sonra yılbaşı civarı hepsini alınca şeker krizlerine başka bir çare gerek diye düşündüm. Zaten haşimotom var, antidepresan ile 110 kilodaydım. Öğrenmek ve bir çözüm bulmak için girdim programa. İyi ki öyle yapmışım.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Zaten karbonhidrat az besleniyordum (cozutmadığım zamanlar) ama eliminasyonun ikinci haftasından itibaren beyin sisi kayboldu, çalışırken verimim arttı. Sanırım duygu durumum daha iyi. Sindirim sistemim çok garip davranıyordu, şimdi süper işliyor, midem rahat, sadece gaz var. Onun için de önerdiğiniz gibi baklagilleri çıkarmayı deneyeceğim. Uykum düzeldi, çarpıntı oluyordu arada, onlar yok oldu! Dişlerim bile

daha sağlıklı – ağzımda acı bir tatla uyanıyordum sabahları, artık yok. 3 haftada 5 kilo verdim. Daha mutlu ve dingin hissediyorum – tipi dinmiş gibi. Geri tanıtıma başlamak istemedim. Zorlanmış da hissetmiyorum. Yumurta ararım sanmıştım ama onu bile canım istemedi. Kahveyi hiç!


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Sanırım en önemli şeylerden biri o kuru üzüm deneyi ve açlığınızı bedeninize sorun, açsanız yiyin, doyunca durun demeniz oldu. Porsiyonlarım yarıya düştü. Gözüm dışarda değil artık. Midem sinyal veriyormuş meğer. Doyunca da durabiliyorum genelde :) Çabuk doyuyormuşum meğer.


Bize canlı yayında yaptırdığınız meditasyona başlarken midem rahatsızdı hala. O meditasyon sırasında rahatladı. Anladım ki stress de beni çok etkiliyor. Öyle olmadığını sanıyordum oysa. Şimdi yemek yerken rahatlamaya, yavaşlamaya dikkat ediyorum.


Bir de avokadolu muz tatlısına bayıldım!


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Otoimmun, şeker hastalığı olanlara, şişmanlara, herkese aslında. Gazı olanlara, midesi rahatsız olanlara. Depresif hissedenlere.


Annem, teyzem ve evdeki yardımcımız da başlayacaklar yakında.


Eklemek istedikleriniz…

Herşey için çok teşekkür ederim. Birşeyler öğreneceğimi, faydalı tarifler alacağımı tahmin ediyordum ama bana anında az yemeğe başlayacaksın deseler inanmazdım. Zihnimin açılması da müthiş oldu. Haşimotoda gluten etkisini doktoruma sormuştum ama pek üstünde durmamıştı. Şimdi anlıyorum ki hayat kalitemi çok etkiliyormuş. Ekmek börek çok severim, ama beni bu kadar etkilediğini öğrendikten/yaşadıktan sonra direnme gücüm arttı. Üstelik sizin ekmek tarifiniz müthiş doyurucu ve lezzetli.


Şekerin de beni çok etkilediğini bu hafta dayanamayıp 4 dilim elma ve 3 dilim portakalı birden yiyince anladım. Uykum geldi ardından. Demek ki şekerim çok oynuyor. Meyveyi de çok seviyorum ama yanında başka birşeyle ve az yiyeceğim, tadına vararak.


Son olarak, anladım ki benim gibi çok insanı sağlığına kavuşturmuşsunuz. Yaşayıp gördüm :)


Dileğim bu rahatsızlığınız yarınki ameliyatınızla beraber sizden tamamen uzaklaşır ve siz de en yakın zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Hepimize kattığınız o güzel enerjiniz ve sağlık kat kat size geri dönsün.


Tekrar sonsuz teşekkürler,


Sağlıcakla kalın

 

I.R. M.S

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Uzun yıllardır özenli davranmadığım vücudumla bağlantı kurup onun için güzel, iyi, sağlıklı bir şeyler yapmak ve bunun sürdürebilir olmasıydı.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program başlamadan önceki 3-4 gün aşırı stresliydim. Bu işi başaramayacağımdan endişe ettim ve yiyeceklerimin kısıtlanması fikrinin beni ne kadar gerdiğini fark ettim. Ama daha ilk oturumda Sema hanımcığımın yavaş yavaş, sakin sakin ilerleyeceğimizi belirten konuşmaları beni ciddi anlamda rahatlattı. Sanırım en güzel kısmı her gün

gelen e-mailler ve ihtiyaç duyulabilecek minik tarifler paylaşılmasıydı ve elbette istediğim an mail atıp cevap alabileceğimi bilmek de yardımcı oldu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Mide ve bağırsak bölgemde ne acayip bir şişlikle yaşıyormuşum meğer! Basküle göre 4-5 kilo verdim ama görüntü çok daha fazla gösteriyor :) Bu program sonunda sağlıklı beslenmenin çok da zahmetli bir şey olmadığını kesin olarak kavradım. Eskiden hafif karnım acıktığında ağzıma bir lokma peynir atan ben (ben bir peynir bağımlısıydım!)

şimdi süt ve süt ürünü tüketmenin o ürünleri bize sağlayan hayvancıklara ne büyük zulüm olduğunu düşünüp bu ürünleri beslenmeme tanıtmamayı planlıyorum. Meğer peynir yemeyince ölmüyormuşuz :) Ayrıca sağlıklı yemekler lezzetli de olabiliyormuş :) Programın benim için bir başka keyifli yanı da farkındalıkla beslenmek oldu. TV karşısında yemek yemek artık yok denecek kadar az. Yediğim her lokmada bir an tadını gerçekten almak için duruyorum ve bu sayede bazen karnımdan önce damağım doyup yoruluyor ve daha fazla yiyemiyorum.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bedeniyle barışamayan, duygusal yeme atakları yaşayan ve yaptığı sağlıksız seçimlerle daha da suçluluk hissederek daha da yiyen, yani benim önceki halim gibi olan herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Tekrar tekrar teşekkür ederim, önce kendime sonra size :) Çok keyifli, akıcı ve stressiz bir program hazırlamışsınız, ellerinize, emeklerinize sağlık.

Tekrar görüşmek dileğiyle….

 

A.G.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sağlam bir otoimmun hastası olarak, zaten 1 yıldan fazladır uyguladığım glutensiz, süt ürünsüz ve şekersiz yaşantıma ilave olarak kendime daha farklı neler katıp, faydalı neler öğrenebileceğimi görmekti. Bilmediğim, atladığım yeni bilgileri almak veee en önemlisi “mindfulness” idi :).


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Bilmediğim, eksik bildiğim pek çok konuyu anladım, özellikle mindfulness'ı anlamak çok önemliydi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Aralıkla yılda 2-3 eliminasyonun ne kadar faydalı olacağını anladım. Bitimindeki geçiş süreci çok daha net oldu.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Her türlü otoimmun problemi yaşayanlar, hatta bunu farkedemeyenler, cilt problemleri, mide ve bağırsak problemi yaşayanlar, her türlü diabet vb problem yaşayanlara şiddetle öneriyorum.


Eklemek istedikleriniz…

Bu programa katılmakta çok tereddüt etmiştim ve başlamaktaki ilk etken siz oldunuz Sema hanım. Pozitifliğiniz, güler yüzünüz ile katılmakla ne kadar doğru karar vermiş olduğumu bir kere daha anladım. Çooook teşekkür ederim :) Bundan sonra mindfulness ve stress üzerine daha detaylı eğitimleriniz olursa katılmaktan zevk alacağım. Sizi takip etmeye devam edeceğim :)


Sağlıkla, mutlulukla sevgiyle kalın, kucaklıyorum, öpüyorum :) Dualarım sizinle.

 

N.K. M.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi hayatıma eklemek, kafamda parça parça olan bilgileri

toparlayabilmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Tam da hayal ettiğim gibi kafamda parça pinçik olan sağlıklı beslenme, hatta sağlıklı yaşama konusu parçalardan bir bütün haline geldi. Sema Hanım sayesinde voltranı oluşturduk :) Sema hanımın akıllarda hiç soru bırakmayacak tarzda anlatımı, güler yüzü ve her gün gelen mailler sayesinde süreçte hiç zorluk yaşamadım. Gelen tarifleri denemek, her gün yeni bişeyler öğrenmek ve deneyimlemek şahaneydi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

İlk olarak kendimiz için, bedenimiz için hatta zihnimiz için farkındalıkla bir şeyler yapmak insanda muhteşem bir enerji oluşturuyor. Nasıl anlatsam uzun süredir yapmanız gereken bir şeyi hep ertelediğinizi, gözünüzde tamamen büyüttüğünüzü ama yapınca da nasıl hafiflediğinizi hayal edin. Öyle bişey :).

Hedefimizde kilo vermek yoktu, programda en çok duyduğumuz cümle sakın aç kalmayındı. Hayatınızdan şeker, hamurişi ve paketli gıdalar çıkınca zaten istemsizce biraz gidiyor kilo. Ben 3 kilo verdim ama görüntü olarak çok daha fazla zayıfladığım düşünüldü, yani yorumlar o yönde :). Salatayı her zaman seven biriydim ancak kahvaltılarda tüketmek bu programa başlamasam hiç aklıma gelmezdi. Şu an bağımlısı oldum sabah sabah yenen fresh salataların.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bence bu programı gaz problemi, sindirim problemi yaşayan, benim gibi migreni ve İBS’si olan insanlar mutlaka denemeli ancak hiç problemi olmayan ke mutlaka deneyimlemeli ki problemsiz hayatları devam edebilsinler :)


Eklemek istedikleriniz…

Yaşamış olduğunuz bu zor süreçte bize hiç yansıtmadan aynı enerjinizle anlatmaya devam ettiğiniz, sorduğumuz tüm saçma sorulara güler yüzünüzle cevap verdiğiniz için çoook teşekkür ederim. Her şey çok güzel olacak inancım sonsuz . Bildiğiniz üzere bu hayatta başımıza çok korkunç şeyler geldi ama sadece bazıları gerçekleşti.

Muğla’nın Ortaca İlçesinden kucak dolusu sevgiler ♥♥♥

 

Esas ben hepinize teşekkür ederim. Bu başarılar sizin. Yaptıklarım, sizlerin sağlıklı yaşamaya başlamanız, azalan ağrılarınız, artan farkındalığınız ve başarı öykülerinizle daha da çok anlam kazanıyor.


Sevgilerimle,

Sema

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page