• Sema Özpekmezci

Eliminasyondayım Farkındayım Semineri Mutlu Sonlar 3

Birbirinden güzel ve köklü değişim mesajları buraya sığmadıkça, benim de mutluluğum içime sığmıyor. Sizlerin sağlıklı ve farkındalıklı beslenmeye attığınız her adım, benim doğru yolda olduğumu bir kere daha hatırlatıyor bana. Siz de kendinize bu ömürlük yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, Eliminasyondayım Farkındayım Semineri'nin ardından gelen yorumları yardımcı olmalarını umarak ve gururla paylaşıyorum.

T.E.O.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bu programa başlarken hedefim her şeyden önce sağlıklı bir beslenme programına geçebilmekti. Vücudumla bir bağ kurabilmeyi, onu anlayabilmeyi yani bir nevi yaşamımın kontrolünü ellerime alabilmeyi umuyordum. Yani benim aslında çoğunlukla diğer katılımcıların hedeflerinde okuduğum gibi belirli bir hastalığımı yeneyim diye bir hedefim yoktu. Aslında yıllardır sizi takip ediyor ve sizin anlattıklarınızı, yazdıklarınızı takip ederek bu söylediklerimi yapmayı deniyor ama bir türlü istediğim verimi alamıyordum.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

İnsan bazen kendi kendine bir şeyleri yapmaya çalışırken boşa kürek çekiyorum hissi gelebiliyor. Bu anlamda, aslında diğer katılımcılarla iletişim halinde olmasak da orada benimle aynı anda bir şeyleri başarmaya çalışan insanların varlığı beni motive etti. Zoom yayınları sırasında onların suratlarına da baktım sık sık. Benimle aynı yaşta, daha küçük, benden çok daha büyük bir sürü kadın azmetmiş ve bir yola baş koymuştu. Hepsiyle gurur duydum ve sonra kendimle de gurur duydum daha zor olanı seçip, geçmiş alışkanlıklarımı değiştirmeye çalıştığım için. Ama hiç şüphesiz ki sizin varlığınız, o güler yüzünüz, enerjiniz ve anlattığınız konulardaki engin bilginiz en büyük destekti bana bu yolculukta. Bundan sonra da eğer fırtınaya yakalanırsam, biliyorum ki zihnime yerleştirdiğim o yüzünüz ve sesiniz bana pusula olacak.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Kendimi kesinlikle daha enerjik ve daha dingin, huzurlu hissediyorum. Bazı sabahlar kafamın içinde bir ‘sis’ le uyanırdım. Artık o yok. :) Fiziksel olarak ise küçüldüm :) belim ve basenlerim 5’er cm incelirken, kilom da 3,5 kg düştü. Ve tabii bu ‘iyi beslenme’ hali yavaş yavaş eşime de bulaşmaya başladı. O da kendini yedikleri içtiklerinde düzeltmeye çalışmaya başladı. Ama daha o ‘üzümün kararmasına’ çok var :).


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Aslında programı şöyle sorunları, böyle sorunları olanlara tavsiye etmem programa haksızlık olur. Bence bu programa herkesin ihtiyacı var. Hayatı otomatik pilotta yaşadığımızdan, çoğu insan bu programda anlatılanları yaptığının ya da yapmadığının farkında değil. Okul müfredatına girmesi gereken konular anlatılıyor bence.

Daha kapsamlı hali kesinlikle ilkokul seviyesinde başlangıç, daha sonra lisede tekrar ile okullarda okutulmalı. Hayatımızın EN önemli konusu beslenme, Ona gerektiği önemi vermiyoruz bence.


Eklemek istedikleriniz…

Bu programın çocuklara uygun versiyonunun olmasını, onlara uygun alıştırmalarla, deneylerle desteklenmesini çok isterim. Bu tabii benim gerçekleşmesini çok istediğim bir hayalim. Sizin her şeye yetişmeniz imkânsız. Ama belki birilerinin kulağına kar suyu kaçırır :)


Bu programdaki tüm emekleriniz için sonsuz teşekkürler. Programın her detayı çok dikkatli planlanmış. Bütün deneyiminizi, bilginizi tüm içtenliğiniz ile aktarmanız ise paha biçilemez. İyi ki varsınız, iyi ki bu adımı atmışım ve sizin desteğinizle iyi ki bu yolu yürümeye başlamışım. Başlamışım diyorum çünkü yol devam ediyor ve daha

da edecek biliyorum. Işığım olduğunuz için size minnettarım :)

Gönülden sevgiler…

G.C.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Kör topal giden sağlıklı beslenme serüvenimi Sema Hanım’ın güvenli kollarına bırakarak artık stabilize etmek istedim ve fibromiyalji ağrılarım/ şişkinliğimin geçmesiydi. Şekeri tamamen bırakmak, beslenmenin temel ilkelerini, porsiyon kontrollerini hayatıma sokmak niyetindeydim.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım’ın samimiyeti ilk günden sizi sarıyor. Her gün paylaştığı kapsamlı ve detaylı

dokümanlar ile kendinizi sistemin tam anlamıyla sistemin içinde hissediyorsunuz. Bilgi birikimini cömertçe ve tutku ile bizlerle paylaşması kesinlikle sizi rüzgarın içine sürüklüyor, isteseniz de aranızdaki taahhütten vazgeçmeyi aklınızın ucundan bile geçirmiyorsunuz. Beslenmem düzene girdi, şişkinliğim azaldı, rahatladım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

İstediğimde ve doğru olduğuna inandığımda vazgeçilmez zannettiğim bir çok gıdayı beslenmemin dışına çıkarabileceğimi gördüm. Yemekleri daha yavaş yemeyi ve sağlıklı besinleri öğrendim.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Sağlık sorunu olsa da olmasa da, hayatını yeniden şekillendirmek isteyen, aslında farketmeden beslenmesinde her gün yaptığı hataları görüp değiştirmek isteyen, kendini ince elenmiş sık dokunmuş programlar hazırlayan ve işini tutkuyla yapan, tam anlamıyla yetkin bir uzmanın kollarına bırakarak bu değişikliğe adım atmak isteyenlere. Şişkinlik olan, hızlı yemek yiyen, otoimmun rahatsızlığı olanlara öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

O kadar cana yakın, güler yüzlü ve samimisiniz ki, evimizden soframızdan birisiniz adeta. İyi ki varsınız, iyi ki hayatımızdasınız Sema Hanım’cım, siz olmasanız bu yolda kim bilir ne tökezlemeler yaşardık..


Sevgilerimle,

Y.G.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Öyle büyük hedeflerim yoktu, zaten 16/8 (aralıklı oruç), sağlıklı, glutensiz ve şekersiz besleniyordum, az çok sağlığımı bu şekilde bulmuştum (bulduğumu zannediyordum diyelim daha 2. haftada sen kendini sağlıklı mı sanıyordun dedim) ama yine de bende bağımlılık haline gelen 3 şey vardı. Kahve, alkol ve peynir. Bunlar bana zarar veriyordu ama vermiyorlardıysa bile bunlara bağımlılık bile yük gibi hissettirmeye başlamıştı. Yüklerden kurtulmak istediğim için programa katılmıştım. Ama bundan çok daha fazlasıyla bedenimde ve zihnimde değişiklikle karşılaşacagım aklıma gelmezdi :)) Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Öncelikle Sema hanıma güvenle ve onun muhteşem bilgilerinin yanında olağanüstü samimiyetiyle oldu. Gün gün (sadece anda kalarak) sadece ihtiyacımız olan bilgileri vererek oldu. Şişirilmiş abartılmış genel geçer klasik cümlelerle değil, her sabah bize yazdığı en samimi cümleleriyle, her canlı yayınımızda verdiği muhteşem bilgilerle oldu.

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Davranışsal olarak yediklerimde ve onları yerken ki zihnimde olağanüstü bir farkındalık oluştu. Gerçek besinlerin her gün, her öğün bedenime girişine, bedenimin ve zihnimin coşkuyla danslarına şahit oldum resmen. Bedensel olarak ise tartıdaki eksilmeden çok daha fazlası oldu diyebilirim. Tartıda 1-1,5 kilo eksildi ama görünen en az 5 kg :)) Yağ yiyerek yağdan vermek buymuş dedim.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Özellikle kronik bağırsak problemleri olanlara, ay ne yedim ki böyle şiştim diyenlere, sağlığına kavuşup bunu sürdürmek isteyenlere, yedikleriyle zihinsel bağlantının önemini deneyimlemek bunu öğrenmek ve sürdürmek isteyenlere öneririm :)

Eklemek istedikleriniz…. Verdiğiniz her bilgi, yaşattığınız harika deneyim için sonsuz teşekkürler. Herkese bundan sonraki yaşamında çok sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Unutmayın ki bir kaçamak ile her şey yanmaz. Her zaman, her öğünden sonra geri dönebileceğimiz sağlıklı beslenme evimiz var. Battı balık yan gider bizde yok. (Son cümlelerde bile hala susmadan konuşuyordu hihihihi :))


Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum.

Ç.M.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bir süredir Karatay usulü beslenip 5 kilo verip sonra yılbaşı civarı hepsini alınca şeker krizlerine başka bir çare gerek diye düşündüm. Zaten haşimotom var, antidepresan ile 110 kilodaydım. Öğrenmek ve bir çözüm bulmak için girdim programa. İyi ki öyle yapmışım.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Zaten karbonhidrat az besleniyordum (cozutmadığım zamanlar) ama eliminasyonun ikinci haftasından itibaren beyin sisi kayboldu, çalışırken verimim arttı. Sanırım duygu durumum daha iyi. Sindirim sistemim çok garip davranıyordu, şimdi süper işliyor, midem rahat, sadece gaz var. Onun için de önerdiğiniz gibi baklagilleri çıkarmayı deneyeceğim. Uykum düzeldi, çarpıntı oluyordu arada, onlar yok oldu! Dişlerim bile

daha sağlıklı – ağzımda acı bir tatla uyanıyordum sabahları, artık yok. 3 haftada 5 kilo verdim. Daha mutlu ve dingin hissediyorum – tipi dinmiş gibi. Geri tanıtıma başlamak istemedim. Zorlanmış da hissetmiyorum. Yumurta ararım sanmıştım ama onu bile canım istemedi. Kahveyi hiç!


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Sanırım en önemli şeylerden biri o kuru üzüm deneyi ve açlığınızı bedeninize sorun, açsanız yiyin, doyunca durun demeniz oldu. Porsiyonlarım yarıya düştü. Gözüm dışarda değil artık. Midem sinyal veriyormuş meğer. Doyunca da durabiliyorum genelde :) Çabuk doyuyormuşum meğer.


Bize canlı yayında yaptırdığınız meditasyona başlarken midem rahatsızdı hala. O meditasyon sırasında rahatladı. Anladım ki stress de beni çok etkiliyor. Öyle olmadığını sanıyordum oysa. Şimdi yemek yerken rahatlamaya, yavaşlamaya dikkat ediyorum.


Bir de avokadolu muz tatlısına bayıldım!


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Otoimmun, şeker hastalığı olanlara, şişmanlara, herkese aslında. Gazı olanlara, midesi rahatsız olanlara. Depresif hissedenlere.


Annem, teyzem ve evdeki yardımcımız da başlayacaklar yakında.


Eklemek istedikleriniz…

Herşey için çok teşekkür ederim. Birşeyler öğreneceğimi, faydalı tarifler alacağımı tahmin ediyordum ama bana anında az yemeğe başlayacaksın deseler inanmazdım. Zihnimin açılması da müthiş oldu. Haşimotoda gluten etkisini doktoruma sormuştum ama pek üstünde durmamıştı. Şimdi anlıyorum ki hayat kalitemi çok etkiliyormuş. Ekmek börek çok severim, ama beni bu kadar etkilediğini öğrendikten/yaşadıktan sonra direnme gücüm arttı. Üstelik sizin ekmek tarifiniz müthiş doyurucu ve lezzetli.


Şekerin de beni çok etkilediğini bu hafta dayanamayıp 4 dilim elma ve 3 dilim portakalı birden yiyince anladım. Uykum geldi ardından. Demek ki şekerim çok oynuyor. Meyveyi de çok seviyorum ama yanında başka birşeyle ve az yiyeceğim, tadına vararak.


Son olarak, anladım ki benim gibi çok insanı sağlığına kavuşturmuşsunuz. Yaşayıp gördüm :)


Dileğim bu rahatsızlığınız yarınki ameliyatınızla beraber sizden tamamen uzaklaşır ve siz de en yakın zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Hepimize kattığınız o güzel enerjiniz ve sağlık kat kat size geri dönsün.


Tekrar sonsuz teşekkürler,


Sağlıcakla kalın

I.R. M.S

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Uzun yıllardır özenli davranmadığım vücudumla bağlantı kurup onun için güzel, iyi, sağlıklı bir şeyler yapmak ve bunun sürdürebilir olmasıydı.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program başlamadan önceki 3-4 gün aşırı stresliydim. Bu işi başaramayacağımdan endişe ettim ve yiyeceklerimin kısıtlanması fikrinin beni ne kadar gerdiğini fark ettim. Ama daha ilk oturumda Sema hanımcığımın yavaş yavaş, sakin sakin ilerleyeceğimizi belirten konuşmaları beni ciddi anlamda rahatlattı. Sanırım en güzel kısmı her gün

gelen e-mailler ve ihtiyaç duyulabilecek minik tarifler paylaşılmasıydı ve elbette istediğim an mail atıp cevap alabileceğimi bilmek de yardımcı oldu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Mide ve bağırsak bölgemde ne acayip bir şişlikle yaşıyormuşum meğer! Basküle göre 4-5 kilo verdim ama görüntü çok daha fazla gösteriyor :) Bu program sonunda sağlıklı beslenmenin çok da zahmetli bir şey olmadığını kesin olarak kavradım. Eskiden hafif karnım acıktığında ağzıma bir lokma peynir atan ben (ben bir peynir bağımlısıydım!)

şimdi süt ve süt ürünü tüketmenin o ürünleri bize sağlayan hayvancıklara ne büyük zulüm olduğunu düşünüp bu ürünleri beslenmeme tanıtmamayı planlıyorum. Meğer peynir yemeyince ölmüyormuşuz :) Ayrıca sağlıklı yemekler lezzetli de olabiliyormuş :) Programın benim için bir başka keyifli yanı da farkındalıkla beslenmek oldu. TV karşısında yemek yemek artık yok denecek kadar az. Yediğim her lokmada bir an tadını gerçekten almak için duruyorum ve bu sayede bazen karnımdan önce damağım doyup yoruluyor ve daha fazla yiyemiyorum.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bedeniyle barışamayan, duygusal yeme atakları yaşayan ve yaptığı sağlıksız seçimlerle daha da suçluluk hissederek daha da yiyen, yani benim önceki halim gibi olan herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Tekrar tekrar teşekkür ederim, önce kendime sonra size :) Çok keyifli, akıcı ve stressiz bir program hazırlamışsınız, ellerinize, emeklerinize sağlık.

Tekrar görüşmek dileğiyle….

A.G.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sağlam bir otoimmun hastası olarak, zaten 1 yıldan fazladır uyguladığım glutensiz, süt ürünsüz ve şekersiz yaşantıma ilave olarak kendime daha farklı neler katıp, faydalı neler öğrenebileceğimi görmekti. Bilmediğim, atladığım yeni bilgileri almak veee en önemlisi “mindfulness” idi :).


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Bilmediğim, eksik bildiğim pek çok konuyu anladım, özellikle mindfulness'ı anlamak çok önemliydi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Aralıkla yılda 2-3 eliminasyonun ne kadar faydalı olacağını anladım. Bitimindeki geçiş süreci çok daha net oldu.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Her türlü otoimmun problemi yaşayanlar, hatta bunu farkedemeyenler, cilt problemleri, mide ve bağırsak problemi yaşayanlar, her türlü diabet vb problem yaşayanlara şiddetle öneriyorum.


Eklemek istedikleriniz…

Bu programa katılmakta çok tereddüt etmiştim ve başlamaktaki ilk etken siz oldunuz Sema hanım. Pozitifliğiniz, güler yüzünüz ile katılmakla ne kadar doğru karar vermiş olduğumu bir kere daha anladım. Çooook teşekkür ederim :) Bundan sonra mindfulness ve stress üzerine daha detaylı eğitimleriniz olursa katılmaktan zevk alacağım. Sizi takip etmeye devam edeceğim :)


Sağlıkla, mutlulukla sevgiyle kalın, kucaklıyorum, öpüyorum :) Dualarım sizinle.

N.K. M.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi hayatıma eklemek, kafamda parça parça olan bilgileri

toparlayabilmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Tam da hayal ettiğim gibi kafamda parça pinçik olan sağlıklı beslenme, hatta sağlıklı yaşama konusu parçalardan bir bütün haline geldi. Sema Hanım sayesinde voltranı oluşturduk :) Sema hanımın akıllarda hiç soru bırakmayacak tarzda anlatımı, güler yüzü ve her gün gelen mailler sayesinde süreçte hiç zorluk yaşamadım. Gelen tarifleri denemek, her gün yeni bişeyler öğrenmek ve deneyimlemek şahaneydi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

İlk olarak kendimiz için, bedenimiz için hatta zihnimiz için farkındalıkla bir şeyler yapmak insanda muhteşem bir enerji oluşturuyor. Nasıl anlatsam uzun süredir yapmanız gereken bir şeyi hep ertelediğinizi, gözünüzde tamamen büyüttüğünüzü ama yapınca da nasıl hafiflediğinizi hayal edin. Öyle bişey :).

Hedefimizde kilo vermek yoktu, programda en çok duyduğumuz cümle sakın aç kalmayındı. Hayatınızdan şeker, hamurişi ve paketli gıdalar çıkınca zaten istemsizce biraz gidiyor kilo. Ben 3 kilo verdim ama görüntü olarak çok daha fazla zayıfladığım düşünüldü, yani yorumlar o yönde :). Salatayı her zaman seven biriydim ancak kahvaltılarda tüketmek bu programa başlamasam hiç aklıma gelmezdi. Şu an bağımlısı oldum sabah sabah yenen fresh salataların.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bence bu programı gaz problemi, sindirim problemi yaşayan, benim gibi migreni ve İBS’si olan insanlar mutlaka denemeli ancak hiç problemi olmayan ke mutlaka deneyimlemeli ki problemsiz hayatları devam edebilsinler :)


Eklemek istedikleriniz…

Yaşamış olduğunuz bu zor süreçte bize hiç yansıtmadan aynı enerjinizle anlatmaya devam ettiğiniz, sorduğumuz tüm saçma sorulara güler yüzünüzle cevap verdiğiniz için çoook teşekkür ederim. Her şey çok güzel olacak inancım sonsuz . Bildiğiniz üzere bu hayatta başımıza çok korkunç şeyler geldi ama sadece bazıları gerçekleşti.

Muğla’nın Ortaca İlçesinden kucak dolusu sevgiler ♥♥♥


Esas ben hepinize teşekkür ederim. Bu başarılar sizin. Yaptıklarım, sizlerin sağlıklı yaşamaya başlamanız, azalan ağrılarınız, artan farkındalığınız ve başarı öykülerinizle daha da çok anlam kazanıyor.


Sevgilerimle,

Sema

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör