top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Kavanoz Salataları

2 hafta önceki yazımda yeşillikleri taze tutmayı anlatmıştım. Çiğ sebzelerin gaz yapmasını ve nasıl engel olacağımızı yazmıştım. Bugün de geldik ikisinin devamı olan kavanoz salatalara. Şayet bir öğünüm dışarıya denk geliyorsa, istisnasız yanımda taşıdığım yemeğim, kavanoz salata.


Isıtma derdi yok, aktı, koktu derdi yok. Hem de evdeki kendi malzememle, en kolay hazırlanan yemek.


Önce size nasıl hazırladığımı anlatmak istiyorum.


  • Ağzı geniş bir kavanozun en dibine zeytinyağı, nar ekşisi, limon vs ne sos istiyorsam döküyorum. Tuz koymuyorum çünkü tuz yeşillikleri çabuk solduruyor. Tuzu en son yerken atıyorum.

  • Sonra kat kat istediklerimi dizmeye başlıyorum. Önce hazır yıkanmış, kuru olan yeşillikler

  • Araya evde ne varsa... Buharda pişmiş sebze, haşlanmış kinoa veya baklagil, peynir, herşey olabilir... Aşağıda da seçenekleri göstereceğim.

  • Tok tutması için mutlaka çiğ tohum ekliyorum. Kabak çekirdeği içi, ay çekirdeği içi, fındık, ceviz gibi.

  • En üstüne yine biraz yeşillik veya rendelenmiş havuç, turp gibi sert şeyleri ekliyorum.

  • Kavanozun malzemelerini hazırlarken içinde tatlı bir sebze veya meyve olmasına dikkat ediyorum. Fırınlanmış balkabağı, tatlı patates, havuç veya bir küp doğranmış elma gibi. Beslenme rutinlerimize ve öğünlerimize tatlı sebzeler eklemek, gün içinde oluşacak tatlı istekleri ile baş etmeye yardımcı olur.

  • Kavanozun ağzını kapatıp çantama bir çatal ve tuz koyup yemeğimi yanıma alıyorum.

  • Yiyeceğim zaman kavanozu baş aşağı yapıp, biraz nazikçe sallayıp sosun her yere bulaşmasını sağlıyorum ve tuzunu da atınca salatam yemeye hazır.


Bu kavanoz yanımda olduktan sonra bana dışarıda hiçbir şey olmaz. Canım ne yemek ister ne tatlı ne de kuruyemiş. Hepsi bir arada, süper pratik ve lezzetli. Ben böyle kompakt, hepsi bir arada yemekleri çok seviyorum.


Sabah evden çıkarken 6’da bile hazırladığım çok oluyor. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir: Malzemeler önden kesip hazırlanınca vitamin kaybı olmuyor mu? Evet, tabii ki biraz oluyor ama dışarıda ne olduğunu bilmediğim, sonradan midemi rahatsız edecek, zaten onun da önceden kesilip kesilmediğini bilmediğim bir salata yemektense, evde kendi damak zevkime göre, kendi yıkayıp hazırladığım ama vitamini milimetrik düşmüş salatayı yüzlerce kez tercih ederim. Bu ufak detaylar sizleri sağlıklı beslenmekten, sefertası harekatından uzaklaştırmasın.


Örnekler:

İçinde buharda çok az pişirilmiş ıspanak, havuç ve yeşillikler var.


Haşlanmış tatlı patates, keçi peyniri ve kabak çekirdekli salata

Bir gece önceden humusla, yoğurtlu bir meze artmıştı. Onlar ertesi gün hemen kavanoz salatadaki yerini aldı. Üstüne biraz haşlanmış balkabağı ve peynir geldi.Havuç ve haşlanmış mercimek ile. Burada haşlanmış mercimeğin doyuruculuğunu kullandım.

Bu sefer daha hafif hazırlanmış, bir yaz salatası. Üstünde kabak çekirdeğim yine mutlaka var ki doygunluk hissi artsın. Ceviz de olur, badem de olur ama içinde yeter ki çıtırdatacak bir yağlı tohum olsun.Bu da evde kalan yemekleri değerlendirme kavanoz salatası. Altta haşlanmış kinoa, üstünde azıcık kalmış, tek başına bir öğün olamayacak olan sinkonta (bir Ege yemeği, tuzlu balkabağı. Tarifini 2-3 gün önce instagram hesabımda paylaşmıştım) en üstte de yeşillikler. Süper doyurucu bir öğündü.


Evde yemek yoksa da dışarı yemek taşıyabilmek bu yöntem ile çok kolay. Hatta Pazar gününden bile kavanozları hazırlayıp sabah sadece yeşillikleri kesip ekleyebilirsiniz.


Herkese sağlıklı, mutlu ve şekersiz bir hafta dilerim.

1.591 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page