top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Pınar S. Mutlu Son - Çikolata Kisti

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2021

Zehir gibi akıllı, inanılmaz disiplinli ve programımıza dört elle sarılan danışanım Pınar’ın sadece 6 haftadaki muhteşem değişimi. O kadar azimli ki, ne anlattıysam zaten hepsini kaptı ve bu yolculuğa kendisi devam ediyor.

6 haftada ulaşılan sağlık değişimi, küçülen kistlerin de detayı burada :) Ameliyat mı, ilaç mi? Sağlıklı beslenme varken, hepsi vız gelir bize :) Tabii ki doktor kontrolünde :)

Programa başlamadan önceki 3 önemli hedefim:

Anormal tepkiler vermeye başlayan bağışıklık sistemimi düzenlemek , kistlerimi kontrol altına almak, daha fit ve enerjik olmak, bi de dördüncü olacak ama azıcık kilo vermek 😊

Koçum bana hedeflerime ulaşmam için şu şekilde yardım etti:

Öncelikle beni, ihtiyaçlarımı, endişelerimi, hedeflerimi anlamak için gereken zamanı ayırıp; bu yolun her adımında, yaptığı yönlendirmelerde, çözüm önerilerinde hep bunları göz önünde bulundurdu. Her ne kadar bir beslenme program olsa da ruh-beden bütünlüğüne yaptığı vurgu ile stresimi yönetmek konusunda da bana çok yardımcı oldu. Hep içten ve pozitifti, enerjisini hep yanımda hissettirdi. Bir dost, bir arkadaş gibi, yeri geldi duymam gerekenleri tüm çıplaklığıyla söyledi ama bunu yaparken her zaman benim için en iyisini istediğini hissetmemi sağladı. Bilgisi ile bana çok güven verdi. Bir konuda soru sorduğumda sadece cevap verip geçmedi, arkasındaki mantığı detaylıca anlattı. Yani bana yasaklar koymadı, her adımda bilgileri detaylıca ortaya koydu ve benim için doğru kararı benim vermemi sağladı. Vücudumuzun işleyişinin mantığını öyle güzel anlattı ki; süreci siyah beyaz olarak değil, griliklerle görmemi, önemli olanın bir denge kurmak olduğunu anlamamı sağladı. Böylece de bu değişimi benim için sürdürülebilir bir noktaya taşıdı.


Programa başladığımdan beri fark ettiğim en büyük değişim:

Haziran’da çikolata kistlerim için ameliyat oldum. Ameliyattan 40 gün sonra 4 cm’lik yeni bir kist hortlamıştı ve agresifçe büyümeye devam ediyordu. Kasım’da kist 4.7cm oldu. Doktorum ''ilaç'' dedi istemedim, “o zaman yediğine içtiğine ve stresine dikkat et” diyerek bana 2 ay süre verdi. Hemen Sema’ya ulaştım ve bu yola çıktık. Şu an Ocak başı; 6 haftada çikolata kistim hacmen 3’te 1’ine düştü! Ki bu süreçte hiçbir ilaç tedavisi vesaire yapmadım. Sadece beslenme ve biraz farkındalıkla bu kadar büyük ve hızlı bir değişimi ben bile beklemiyordum açıkçası. Alerjilerim de çok azmıştı, her gün 1 tane Zrytec tablet içiyordum yoksa alerjik rinit krizleri oluyordu ve işe bile gidemediğim günler oluyordu. Şu an Zrytec’i bırakmak üzereyim, günde çeyrek tablete kadar düşürdüm ve hiç kriz olmuyor.

Bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer değişim ise, enerji bombasına dönüşmüş olmam! Evet eliminasyonun ikinci haftasında falan biraz enerjim düşmüştü, yalan yok, ama eliminasyon bittikten sonra ve devamında vücuduma inanılmaz bir enerji yüklendi! Günde ortalama 15 dakika yürüyorduk köpeklerle, su an en az 1.5 saat yürüyoruz. Eğer hava kötüyse yürüyüşe çıkamıyorsak evde kudurup duruyorum, yemekler yapıyorum, evi derliyorum topluyorum, kullanılmayan eşyaları ayırıyorum, evde twister gibi geziyorum.

Son olarak, geçtiğimiz gün kuzenim dedi ki “ay sanki eski Pınar karşımda ne kadar kilo vermişsin enerjik olmuşsun” heheyt 😊


Koçumu şöyle tanımlayabilirim:

Çok akıllı, zeki, eğlenceli, asla kül yutmayan ama halden de anlayan işinde inanılmaz iyi, bilgi hazinesi, her soruna bir çözümü olan ve sürecin psikolojik yönünü yönetmede ayrıca aşırı başarılı insan sarrafı tatlış bir kadın diyebilirim.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bağışıklık sistemi ile ilgili her türlü problem yaşayanlar, ağrılı kronik hastalığı olanlar, bağırsak problemleri yaşayanlar, hormonal bozukluk yaşayanlar, depresyondaymış gibi enerjisi düşenler, ve hatta uyku problem yaşayanlar (benim gece terlemelerim bitti), Aslında özetle daha iyi, daha sağlıklı, daha enerjik, daha fit olmak isteyenler; ve yol yakınken kötü yeme-içme ve yaşama alışkanlıklardan kurtulmak isteyen herkese tavsiye ederim.


Eklemek istediklerim: Sema sen çok yaşa seni çok seviyorum. Bir de Dino şifa bulsun. Ve Covid bitsin ve seyahat yasakları kalksın, sevenler kavuşsun ve tabi ki dünya barışı olsun.

Olsun, olsun, hepsi olsun :) Bu güzel sözler için ve kendine iyi bakmayı tercih ettiği için Pınar'a çok teşekkür ediyorum.


Sevgilerimle,

Sema

773 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

MBSR Programı

Comments


bottom of page