top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

6 Santimetre - DKYY Mutlu Sonlar 3

Güncelleme tarihi: 15 saat önce

Programın çok kıymetli katılımcılarından gelen harika geri bildirimlerle devam ediyoruz.

Düşük Karbonhidrat Yüksek Yağ Beslenme

A.Ö.

20'li yaşlardan bu yana gittiğim uzmanların, hatta gittiğim bazı ünlü doktorların 51 yaşıma kadar anlatmadığı ve internet denizinde bile karşıma çıkmayan değerli bilgileri sizden öğrendim. Ne kadar şanslıyız ki öğrendiklerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştınız. Sağ olun, var olun. Hem siz hem bilgileriniz çok kıymetli..


Şimdi sizin öğrettiğiniz beslenme bana neler yaptı anlatayım..

* Sabah yataktan kalktığımda inanılmaz dinç kalkıyorum ve enerjim yatana kadar tükenmiyor.

* Gece uykularım kesintisiz hale dönüştü

* Asla hipoglisemi atağı geçirmiyorum.

* Aklıma abur cubur yemek hiç gelmiyor -her akşam 1 paket cipsi gömüyordum.-

* 17 saat açlık yapıyorum ve öğünüm gelmeden acıkma hissetmiyorum.

* Hissettiğim acıkma ise hipoglisemi atağı şeklinde değil, yıllardır sesini unuttuğum mide guruldaması şeklinde :)

26 Nisan ölçülerim 

Göğüs: 126 cm

Bel: 117 cm

Alt Karın: 123 cm

Kalça: 128 cm

Baldır: 66 cm

Kilo: 106 kg

 09 Mayıs ölçülerim

Göğüs: 119 cm

Bel: 110 cm

Alt Karın: 118 cm

Kalça: 121 cm

Baldır: 66 cm

Kilo: 97 kg


Kabaktan "Su gibi tatsız tuzsuz, gereksiz bir sebze" diye bahseden ben, şimdi kendisinden muhteşem bir tat ve koku alıyorum mesela. Meğerse bedenim ne çok güzel şeyi unutmuş yıllar içinde. 

Tekrar tekrar teşekkür ederim. Hakkınızı ödeyemem helal etseniz bile. 

 

N.S.

Bu programa başlarken neyle karşılaşacağımı çok da bilmiyordum. Doğum sonrası bedenimle bir türlü barışamıyor, bir türlü eski beslenme sistemime dönemiyordum. Birden fazla uzmanla çalıştım, güzel kilolar da verdim ama aynen geri aldım. Çünkü mantığım kaybolmuştu ve çok büyük ihtimalle vücudum da eskisi gibi değildi. Yeni bir anahtar lazımdı bana ve o neydi, bulamıyordum. Siz bana o anahtarı verdiniz, ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu program sayesinde konunun mantığını çözmüş oldum ve kendime kızmadan şefkatle yaklaştım. Öncekileri de affettim çünkü bilmiyormuşum :)))  Ne tartıldım, ne ölçtüm kendimi çünkü baskı unsuru olsun istemedim ve şunu söyleyebilirim ki dün 2 yıldır takamadığım kemerimi 3. delikte falan taktım :) 

Kısaca sizden bir sürü bilgi ile donanmış ve ne yapacağımı bilir bir şekilde ayrılıyorum. İyi ki varsınız :) Umuyorum yeniden yollarımız kesişir.

 

B.Ü.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Beslenmemi Şubat ayında sizinle başlamış olduğum eliminasyon programı sonrasında, 6 cm programı ile daha sürdürebilir bir yaşam şekline evirmeyi hedefliyordum. Bunu fazlasıyla sağladım. "Battı balık yan gider." kültürüm değişti :) Aradaki kaçamaklar sonrasında nasıl devam etmem gerektiğini öğrendim. Sadece öğrenmedim, etrafımdaki insanlara da bu kültürü anlatmaya başladım. Arada sizi ve maillerinizi özleyeceğimden yine programlara katılmayı düşünüyorum :)


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

5 sene önce tanıştığım fonksiyonel beslenme yaklaşımını yapmak istesem de bu zamana kadar istikrar sağlayamadım. Dönem dönem eliminasyonlar yapsam da bir süre sonra eskiye kolayca dönebiliyordum. Bu program ile sürdürebilirliğin nasıl olması gerektiğini öğrendim. Her gün gelen mailler, motivasyonumu oldukça arttırdı. Canlı yayınlarda işlenen konular, soru-cevaplar bilgilerimi besledi. Bu arada baş ucu kitabım "Mutlu Beslenme" oldu. Kısacası internette parça parça öğrenmeye çalıştığım her şey, bana derli toplu olarak geldi. Bilgilerin içinde kaybolmadan, "Nasıl yapacağım?" korkusu olmadan adım adım, sindire sindire, anlaya anlaya uyguladığım bir program oldu. Bilen ve uygulayan bir kişiden bilgi almak, sizin kendi deneyimleriniz bana güven verdi :)


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Tartıda gözükenden daha fazla inceldim :) Sabahları 9:00'da kahvaltı yapan ben, 11:00 – 11:30'dan önce bir şey yemiyorum. Akşamları 18:00'de de yemeğimi yiyip sonra hiçbir şey yemiyorum. Bu saatler kendi kendine oturdu. Kaç zamandır IF için uğraşıp asla saatleri oturtamamıştım. Sistem kendiliğinden oluştu :) Sizin deyiminizle "çikolata şelalelerinden" olmasa da "karbonhidrat şelalelerinden" gelen biri olarak canım bunları istemiyor. Eliminasyonla birlikte, kaç aydır şeker tüketmiyorum. Üstelik bunun için bir efor sarfetmiyorum. İşin güzel yanı, ilk kez oğlum ve eşim benimle birlikte bu sürecin içinde. Bu bir diyet değil, davranış biçimi diye onlara da empoze ediyorum. Eşim bu sabah "Beni de ölç, bakalım kaç cm gitmiş." deyince çok mutlu oldum. Ailecek değişiyoruz, öğreniyoruz :)


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Kendine değer veren, kendini seven, güzel yaş almak isteyen, temiz beslenmek isteyen ve bunu doğru adresten öğrenmek isteyen, benim gibi MS olup otoimmün hastalığı olan herkese tavsiye ederim.   


Eklemek istedikleriniz…

Ben kendimi bildim bileli diyet yapıp, kilo verip, bir süre sonra bu kiloları alarak senelerimi geçirdim. Hatta gitmediğim ünlü isim kalmadı. Hayatımda ilk kez diyet yapmadan, doğru beslenme ne demek, nasıl uygulanır, yaşam şekli nasıl buna evrilir, bunları öğrendim. İlk kez bir şey yediğimde bunun pişmanlığını yaşamak yerine etkisini nasıl aza indiririmi öğrendim. Artık börek de yesem, bunu nasıl dengeleyeceğimi biliyorum. Gerçi canım istemiyor, o ayrı. Bana balık tutmayı öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Etrafımda herkese bu mantığı anlatmaya çalışıyorum. Hatta mutlaka programlara katılarak kendilerine hediye vermeleri için yönlendiriyorum. En önemlisi mutluyum, enerjim oldukça yüksek. Her şey için size teşekkür ederim. 

 

A.B.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Aşırı kilolu biri değilim ama bedenimdeki yağ oranım yüksekti. Fazla yağlarımdan kurtulmak istedim. İncelmek istedim. Bunun yanında, 36 yaşındayım ve eşimle beraber sağlıklı bir beslenme düzenimizin olmasını önemsiyoruz. Bir süredir, iki kişilik ailemiz için sürdürülebilir bir beslenme planı oluşturmaya çalışıyorum. Bu sebeple de Sema Hanım’ın üç farklı programına katılıp bizim için en iyi sistemi yaratmaya çalışıyorum.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Programa başlamadan önce Sema Hanım “Size benden her sabah mail gelecek.", "Battı balık yan gitmez.", "Ben size balık tutmayı öğreteceğim.” diyor. Başlangıçta bunların ne gibi bir etkisi olacağını anlamıyorsunuz. Günler geçtikçe ilmek ilmek, yeni hayatınızı dokuduğunun farkına varıyorsunuz. Katıldığım tüm bu programlar sonrasında Sema Hanım'a ya da bir başkasına ihtiyacım kalmayacağını bilmek, bana yardımcı olan diğer şeylerden biriydi. Mesela, kendimce ideal olan kiloma ulaşmak için üç hafta yeterli değil ama herhangi bir diyetisyene başvurmama gerek kalmadan hedefime ulaşabilecek ve sonrasında sürdürebilecek her türlü donanıma sahibim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?


22 Nisan

10 Mayıs

Kilo

70 kg

66.7 kg

Bel

78 cm

75 cm

Alt Karın

83 cm

78 cm

Kalça

105 cm

103 cm

Bir başka geri bildirim yazısında görmüştüm. Biri “ Belim varmış” diye yazmıştı. Bugün o kişinin ne demek istediğini anladım. Kıvrımlı bir üst bedenim oldu. Kendimi böyle görmek hoşuma gitti. Kot pantolonlarımı giyerken mücadele etmemek bu ara en çok sevdiğim şeylerden biri… Uzun süreler açlık hissetmiyorum. İki saatte bir, tatlı-tuzlu bir şeyler atıştırmak gibi tuhaf bir alışkanlığım vardı. Artık bazı günler ara öğün bile yapmıyorum. Çoğunlukla iki öğün yemek yiyorum. Tatlı krizleri yaşamıyorum. 


Bu programı kimlere önerirsiniz? Hayatının geri kalanında kendi için ideal beslenme planını bulmaya çalışanlara, klasik diyetisyen listelerinden ve görüşlerinden bıkmış usanmışlara, "Gluten tüketmiyorum, rafine şekerle işim olmaz." diyen ama görece daha sağlıklı olduğunu düşündüğü alternatifleri büyük porsiyonlar şeklinde ve her öğünde tüketenlere..


Eklemek istedikleriniz…

Market alışverişi masrafım azaldı. Çok iyi beslendiğimi düşünen biriydim. Her türlü antin kuntin denebilecek ürünü alırım ve farklı tarifler denerim. Fark ettim ki porsiyonlarım çok büyükmüş. Buzdolabım daha çok renkli sebzelerle dolmaya başladı. Yine iyi olduğunu düşünerek aldığım pek çok atıştırmalığa hiç ihtiyacım olmadığını farkettim. (Bir çekmece dolusu atıştırmalığı sanırım üç ya da dört ayda ancak bitirebilirim.)


Sosyal medya doğru bir şekilde kullanıldığında güzel şeylere de vesile olabiliyor. İyi ki sizinle tanışmışım. Öğrettiğiniz her şey için teşekkürler. Bir teşekkür de Tuğçe Hanım'a. Program boyunca kolaylaştırıcılığınız için teşekkür ederim. Sizin de yolunuz açık olsun.

 

C.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim, kasvetli havalar yüzünden içine düştüğüm gluten batağından ve kış boyunca azimle aldığım kilolarımdan kurtulmaktı.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sürekli hazır yemek ya da sandviç alıyor, ofiste bunlarla besleniyordum. Program aç kalmadan, sadece planlı davranarak sağlıklı beslenmeyi hayatıma (umarım uzun vadeli şekilde) yerleştirdi. Kızım çölyaklı olduğu için (hesabınızı da zaten bu amaçla keşfetmiş ve bilahare kitabınızı almıştım) evde glutensiz besleniyoruz. Buna rağmen çok karbonhidrata dayalı yaşadığımı fark ettim. Program beni kendime getirdi :)


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Program üç hafta süreli olsa da ben ilk günkü haliyle ve keyifle devam ediyorum. Sıkılmaya başladığımı hissettiğimde baklagil ve meyveleri de eklerim. Halihazırda 4 kg verdim ve sanırım 5 cm civarında incelme oldu. Karnım uzun zamandır ilk kez dümdüz. Daha dinç hissediyorum ve fıstık ezmesi, biber gibi besinlerdeki doğal şekeri hisseder hale geldim.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Programı sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve bunu hayatına yerleştirmek isteyen herkese öneririm. Özellikle (kendilerini saklamadılarsa) programa erkeklerin ilgisinin hiç olmayışı dikkatimi çekti. Umarım sağlıklı beslenme ve fit bir görünüm elde etme arzusu yalnızca kadınların tekelinde kalmaz!


Eklemek istedikleriniz…

Programa elimde olmayan sebeplerle, iş hayatımın en yoğun olduğu haftalardan birinde başladım. Türkiye’den çalışma arkadaşlarımızın geldiği, haftada 3 iş yemeğimin olduğu bir haftadan başlayarak beslenmemi bugüne kadar getirdim :) Bu süreçte hiç kaçamak yapmadığım, makrolara sadık kaldığım için de kendimle ve irademle gurur duyuyorum. Bunu yapabildiysem, bundan sonra da kontrollü bir şekilde gidebileceğime, arada kaçamaklar olsa da sağlıklı beslenmeye devam edeceğime inancım tam. Size, Tuğçe Hanım’a pozitif ve profesyonel yaklaşımınız için, aklıma takılan konularda gönderdiğim e-postalarımı kısa sürede ve son derece teşvik edici şekilde yanıtlandırdığınız için teşekkür ediyorum. Başarılarınız daim olsun!

 

G.S.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? 

Programa başlarken hedefim, vücuduma iyi gelmediğini keşfettiğim ama çok ciddi bir alışkanlık olarak hayatımdan çıkaramadığım beslenme tarzımı değiştirmek ve tabii ki bununla birlikte bonus olarak fazlalığım olan 3 kg'ı vermekti. Çikolata şelalelerinden gelen biri olarak tatlı aşermelerim ve glutenli ürünleri özellikle yoğurtla (mantı, yoğurtlu makarna vs.) birleştirip yediğimde gelen öksürük krizlerinin (sevimsiz reflü) artık hayat kalitemi düşürmesi ile bu programa başlamaya karar vermiştim. Üstelik faydası olmadığı, hatta zararı olduğunu bildiğim halde vazgeçemediğim bu alışkanlıkları bırakmak için kendimi birine karşı sorumlu hissedersem daha kolay disipline olacağımı da biliyordum.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? 

Programa başladığımda regl dönemindeydim. Normalde bu dönemde çikolataların biri gelip biri gitmeliydi ama öyle olmadı. Tabii ki canımın çok istediği zamanlar oldu ama kendime hakim olabildim. Ve sağlıklıya yakın beslendiğimi düşünen ben, aslında aç geziyormuşum, o yüzden de sürekli atıştırmalıklara saldırıyormuşum. Bu program ile hiç doymadığım kadar doyuyorum. Hedefim olan 3 kilonun 1,5 kilosunu verdim ama daha da önemlisi inceldim. Beli sıkan pantolonların şortların beli ve baseninin bollaşması muhteşemdi. Sabahları artık şişmiş bir karınla uyanmıyorum. Patlamak üzere gibi gezmiyorum.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Aşermelerim bitti, 3 haftadır hiçbir öğün sonrası reflüye bağlı öksürük krizim olmadı. Dolu dolu yemek yememe rağmen şişkinliğim olmuyor. Hedefim olan kiloya yaklaştım ve gözle görülür şekilde inceldim. Kendimi daha enerjik ve iyi hissediyorum. 


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Kendine iyi bakmanın ne demek olduğunu öğrenmek isteyen herkese öneriyorum.


Eklemek istedikleriniz…

Çok güzel ve faydalı şeyler öğrendim ve artık neyi, neden yapmam gerektiğini biliyorum. Bence programın sürdürülebilir olmasının sebeplerinden biri de bu. Beni motamot uyulacak listelere değil, bilgiye dayalı beslenmeye yönlendirdiğiz için teşekkür ediyorum Sema Hanım.

 

E.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim 3 kilo vermek, kendimi tok hissederek her zaman uygulayabileceğim bir yeme düzeni oluşturmaktı.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Hedefime tamamen ulaştım, tam 3 kilo verdim. Belimden 7 cm, göbekten 6 cm, basenden 4 cm, bacaktan 3 cm inceldim. Bu arada, her zaman yaptığım sporu yapma fırsatım olmamasına rağmen bu sonuca ulaştım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir

Kendimi daha hafiflemiş hissediyorum her şeyden önce. Karnım acıkınca kendime sağlıklı atıştırmalıklar yapıyorum ve artık onları tercih ediyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Kesinlikle herkese.


Eklemek istedikleriniz...

Size çok teşekkür ederim öncelikle, artık bu beslenme biçimi benim yeme biçimim haline geldi. Kendimi tok hissederek günü geçiriyorum, canım bir şey yemek istediği zaman hemen sizin tariflerinizden (hem yapması kolay hem acayip lezzetli) hazırlıyorum. İyi ki katılmışım programınıza, yeme tarzımı sayenizde değiştirdim ve çok mutluyum.

 

A.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sema Hanım’ı senelerdir takip eden biri olarak bu programa başlamamın en önemli sebebi, uzun zamandır veremediğim 4 kiloyu vermek karın ve bel çevresindeki yağlanmadan kurtulmaktı.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program sayesinde önce doğru bildiğim yanlışlardan kurtuldum. Kendimi daha sağlıklı ve enerjik hissediyorum. Beslenmemi programlamaya ve bundan keyif almaya başladım. Artık neyi, ne kadar yersem sonucunda ne olacağını kestirebiliyorum.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Programa başlarken 72,5 kiloydum. Şimdi 68,5 kiloyum ve 5 cm inceldim (Boyum 1,80). Eskiden kilo verdiğimde yüzüm çökerdi, zayıflık hiç yakışmazdı. Şimdi yağdan gittiği için yüzüm çok incelmedi ama vücut şeklim tabii sporun da yardımıyla çok değişti. Uzun zamandır istediğim şekle sahip oldum. Giydiğimde sıkan bütün kıyafetleri şimdi gönül rahatlığıyla giyebiliyorum. Mutluyum. Uykularım çok daha sağlıklı oldu. Gün içinde yorulmalar, uyku çökmeleri, ağır hissetmeler yok artık…


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Ben önüme gelen ve ihtiyacı olan, yanlış beslenen, kilosundan, yağlarından şikayet eden, açlıktan eli ayağı titreyen herkese öneriyorum zaten.


Eklemek istedikleriniz…

Ben dahil birçok insan, sağlıklı yaşamak adına beslenmemizde doğru düşündüğümüz bir sürü yanlışlar yapıyormuşuz, bu program bana bunu öğretti. Örneğin, ben aç kalmanın, çok az yemenin, kendini her şeyden mahrum bırakmanın sağlıklı bir yaşam sürmek olduğunu zannediyordum. Şu anda makrolarımı tamamlayabilmek için o kadar çok şey yiyorum ki bir öğünde… Ve çok uzun zamandır, ilk defa gerçekten doyduğumu hissediyorum. Tatlı ihtiyacım artık kalmadı. Bunlar beni çok mutlu ediyor. Hayatımda yeni bir dönem başladı ve bunun için size teşekkür ederim.

 

K.G.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Programa başlarken hedefim “Acımdan öleceğim.” korkusu olmadan, son 2 yılda, mevcut fazla kilomun üzerine daha da eklediğim 20 kilonun sebebi olan kötü alışkanlıklarımı, “Başka bir düzen mümkün.” mottosunu benimseyerek bırakmaktı. Tabii kilom fazla olduğu için, ilk motivasyon olarak o yüksek sayılara kıyasla, program sonunda manası olacak kadar ama sağlıklı şekilde, yani yağlardan vererek kilo da kaybetmekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program, yıllardır az çok fikrim olan ve hatta özellikle otoimmün hastalıkları olan yakınlarıma tavsiye ettiğim prensipleri, daha geniş ve uygulanabilir halde öğrenmeme, yaparak öğrendiğim için de kalıcı bir bilinç değişimine katkı sağladı. Sağlıklı beslenmeyle acıkmadan durabileceğimi, irademi daha özgüvenli ve mahrumiyet hissi minimumda kullanabileceğimi gösterdi. Eskiden hep kilo verip alırdım ama gerçekten dönüp baktığımda, aç kalma hissi hep ön plandaydı. Şimdi o tamamen gitti. Yine de glutensiz, şekersiz ve eskiden sabah akşam yediğim bir dolu korkunç şey olmadan yaşamak o kadar da kolay değil, bu kısmında dürüst olayım. Belki zamanla kolaylaşır. Tüm bu değişimleri empati yeteneği çok yüksek, aşırı sempatik, kendini son derece yetiştirmiş ve gerçekten derdi bu bilinci ve bilgi birikimini yaymak olan biriyle, her gün yanınızdaymış hissi ile yaşamak çok çok kolaylaştırdı süreci.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Öncelikle ilk haftanın ardından fiziksel ve davranışsal çok değişiklikler oldu. Gaz problemim yok. Aşırı tuvalete çıkardım, şimdi artık gün içinde saati bile belli ve daha düzenli. Şişkinlik pek yaşamıyorum. Egzamam çok azaldı. Ürtikerimde de azalma oldu ama o biraz daha cilt hassasiyeti kaynaklı sanırım.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı öncelikle beslenme düzeni raydan çıkmışlara, hiçbir kilo problemi olmasa da kendini sağlıklı hissetmeyen ve bunun altında beslenme düzeninin yattığına inananlara, otoimmün hastalıkları olanlara ve aileden kalıtsal şeker, tiroid, kalp gibi rahatsızlıklarda riski olanlara öneririm. Bunların hiçbiri yoksa bile, "Sadece bilinç düzeyim artsın, yaparak bir şeyleri göreyim." diyen herkesin de çok kazançlı çıkacağına şüphem yok. Yeter ki kendinizi hazır ve istekli hissedin.


Eklemek istedikleriniz…

Bu işi gerçekten bir maddi beklentisi olmadan, sadece bildiklerini ve deneyimlerini toplumla paylaşma derdinde olarak yapanlara saygım sonsuz. Bu şekilde uzun zamandır takip ettiğim bir platform var. Onlar haricinde ilk defa sizi bu konuda beklentisiz, kaygısız, tamamen iyi niyetle ilerler gördüm ve bu benim programa güvenimi çok artırdı. Çeşitli ekollerden diyetisyenlerle de hayatı boyu haşır neşir olmuş ve bazı “meşhurları” (hatta bugün gördüm bir tanesini) laf olsun diye takip eden biri olarak şunu fark ettim; en azılı gluten, ekmek, meyve vs. neferleri bile çark etmeye başlamış. Eskiden "Ekmek düşmanınız değil." derlerdi ve gururla yedikleri simitleri paylaşırlardı. "Çölyak değilseniz, glutenle derdiniz olmasın." derlerdi. Şimdiyse karbonhidratı, gluteni, hatta fruktozu "Sınırlayalım." diyorlar. "Bak seeen." diyorum içimden. Çünkü bu insanların marka işbirliği adı altında, abuk sabuk şeyleri de yıllarca önerdiğini, paylaştığını çok gördü bu gözler. Bu işlerle uğraşan, göz önünde olan ve topluma etkisi olabilecek kişilerin, maddi kaygıları daha arka planda tutarak bilimin ışığında ilerlemelerini diliyorum, hepsine kısmet olsun.

Özetle yaptığınız iş ve insanlardaki dönüşüme yaptığınız katkı çok değerli. İyi ki yolumuz kesişmiş.

 

H.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bu programa başlarken hedefim, elbette incelmek ve sürdürülebilir bir beslenme şeklini öğrenmekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Bel çevremde 2 cm, alt karında ise 5 cm incelme oldu. Armut tipli bir vücudum var ve genel olarak kiloyu vücudumun alt kısmından alıyorum. Bu yüzden, bu 5 cm bende hayli fark yarattı ve sıkan pantolonlarım rahat bir şekilde olmaya başladı.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

En onemlisi "Battı balık yan gitmez." :) Arada uyamamış olsam da, hemen sonraki günlerde tekrar aynı şekilde beslenmeye devam etmeye başladım. Belki de programı firesiz uygulasaydım daha çok incelme bile yaşayabilirdim. Ayrıca tatlı isteğim kesinlikle azaldı, arada dondurma yedim mesela ve bana hiç zevk vermedi. %99 kakao oranında çikolata, şu an regl dönemimdeki çikolata isteğimi kesiyor. Gercekten çok mutluyum çünkü ben tatlı/çikolata olmadan yaşayamayan biriydim. Fat Secret uygulaması da inanılmaz yardımcı oldu. Sabah, öğlen ve arada yediklerimi girerek akşam ne kadar yemem gerektiğini anlayabiliyorum. Sabah kahvaltımı 09:30'dan önce yapmıyorum ve akşam yemeğini de en geç 19:00-20:00 gibi bitiriyorum. Saat 20:00'de yediysem, ertesi gün kahvaltımı 10:00'dan önce yapmamaya çalışıyorum ve ilginç bir şekilde kurt gibi acıkmış olarak uyanmıyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı gerçekten işin mantığını öğrenmek isteyen, yaşam tarzını değiştirmek isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen herkese öneriyorum. Çok ama çok öneriyorum hatta. Bu bilgileri bir sürü kitapta bulabilirsiniz ama tek başına başlamak her zaman çok daha zor. Bir toplulukla birlikte ve istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz, elinizden tutan biriyle başlamak gibisi yok. Zaten 3 haftadan sonra alışkanlık oluşturmaya başlıyor ve bilinç düzeyi yükseliyor. Sonrasını sürdürmek çok daha basitleşiyor. Ayrıca Sema Hanım'ın paylaştığı tarifler de oldukça hayat kurtarıcı oluyor.

 

Ş.B.D.

Bu sene de menopoza girdiğim tanısı koyuldu, 52 yaşındayım. 2018’den beri de haşimato hastasıyım. Çok şükür rahatsız eden hiçbir belirtim yok ancak metabolizmamın yavaşladığını, enerjisiz olduğumu ve kilo aldığımı ve zor kilo verebildiğimi fark ettim. Yemeklerden sonra hiç yaşamadığım yorgunluklar oluşuyordu ki şeker değerlerim hep iyiydi. "Bu böyle olmayacak, bir şeyleri anlamıyorum, yanlış yapıyorum, bilinçlenmem gerekiyor." diyerek DKYY eğitiminize katılmak istedim. İlk gruba yetişemedim, kaçırdım diye o kadar üzülmüştüm ki sonra ikinci grubu açtığınızda bayrakları astım :) Hemen yazıldım.

İyi ki katılmışım, eksik ya da yanlış bildiğim çok şey varmış. Zaten o kadar tutkulu ve severek anlatıyorsunuz ki konuları, sizi pür dikkat dinlememek mümkün değil.

1. Eğitiminizde bilinçlendim, öğrendim. Anlattıklarınızla ve bizlere yolladığınız dosyalar ile bilgime bilgi kattım. En güzeli, hep bende kalacak bu bilgiler, istediğim zaman alıp bakacağım.

2. Tartarak, ölçerek, her gün FS’de kaydederek, ne yaptığımı bilerek beslenmek bana büyük bir güven verdi, içim rahat etti. Çünkü artık doğru adımları attığımı ve hedefime nasıl sağlıklı bir şekilde ulaşabileceğimi biliyordum.

3. Vücudumuzun nasıl çalıştığını anlatmış olmanız, sağlımız için ne kadar önemli adımlar attığımız konusunda bizleri bilinçlendirmiş olmanız benim için paha biçilmez.

4. Hep not aldım, hatta ertesi gün yayını tekrar izledim ve iyice oturdu artık!

5. Peki ne oldu? Efsane oldu. Dans edesim geliyor. Kiloyu sonunda anlatacağım çünkü aslında daha güzel şeyler oldu.

6. Tiroid değerlerimi daha yeni ölçtürdüm ve doktor ilacımı 50 miligramdan 25’e düşürdü ve bu sadece 14 günde oldu. İnanılmaz. Yok inanılır :) Bu şekilde devam edeceğim ve inşallah ilaç kullanmayı tamamen bırakabilirim.

7. Enerji doluyum. O bitkin hallerim uçtu gitti, sabah yürüyüş yaptıktan sonra hiçbir şeye halim kalmıyordu. Hemen uykum geliyordu. Kaslarımda güç yoktu. Şimdi yürüyüş, yemek yapmak, ev işi, dışarıya çıkıp bir yerlere gitmek... BEN, geri geldim. Yaşasın :)

8. Proteinsiz besleniyordum ve ne kadar yanlış yapıyormuşum. Her gün protein tüketerek kaslarımın güçlendiğini fark ettim. Duruşum bile düzeldi.

9. Aslında sadece 2,5 kg verdim ama inanılmaz fark etti. Siz demiştiniz ya "Tartıda verdiğiniz 300 gr ile bir şey fark etmez ama bedeninizde 300 gr ile çok şey fark eder." diye. Evet kesinlikle, belim 6 cm ve kalçalarım 7 cm incelmiş. Giyemediğim pantolonları rahatlıkla giyebiliyorum.

10. Birkaç kere su orucu yapmıştım. Sırf otofaji olsun diye yapmıştım ama orada 6 günde 3-4 kilo vermiştim ve o zaman çok düşmüştü kilom. Şimdi kilom daha yüksek ama o zamanki giysilerimi giyebiliyorum. Anladım ki o zamanlar sadece su ve kas kaybetmişim ama bu sefer yağ yaktığım kesin, kas kaybetmeden! Hatta kas kütlemin arttığını düşünüyorum çünkü enerjim yerine geldi tekrar, güçlendim ve duruşum bile düzeldi.


"İnsülin kabak lahana istemez, insülin künefe ister" demiştiniz ya, bu beni çok neşelendirmişti ve hiç aklımdan çıkmıyor. Slogan gibi bir söz :) "Çiğ sebzeler alkalinin kralı" da sizden, o da çok hoşuma gitmişti. Resim gibi sözlerinizi hiç unutmayacağım.


Verdiğiniz emekler için, bizleri sağlıklı bir yola çıkartıp oradan sapmadan nasıl yürüyebileceğimizi gösterdiğiniz için çok, çok teşekkür ederim. Dilerim ki daha da çok bilgi ile dolup taşarsınız ve bizimle paylaşıp bizi motive etmeye devam edersiniz. Bu dünyanın sizin gibi insanlara çok ihtiyacı var.


İyi ki eğitiminize katıldım, şekeri bırakmayı çok tatlı bir şekilde öğrendim.

Çok teşekkür ederim. Sevgiyle sağlıkla kalın.

 

S.B.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim kilo vermek ve incelmekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program aç kalmadan, yediklerimin tamamen farkında olarak da doyabileceğimi ve kilo

verebileceğimi fark etmemi sağladı.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Programı geriden takip edip henüz 2. haftasında olmama rağmen, uzun süredir

veremediğim 2,5 kiloyu verdim. Kilo kaybının dışında, karın 4 cm ve basen 2cm olmak üzere incelmem oldu. Tüm bunların yanı sıra, birçok konuda farkındalık yaşadım. Örneğin, özellikle sabahları acıkmadan, sırf rutin alışkanlıklar nedeniyle yediğimin ve gün içinde de yediklerimin yarıdan fazlasını sosyal ortam, duygusal nedenler vs. ile yediğimin bilincine vardım. Ayrıca sağlıklı diye yediğim birçok şeyi de (özellikle yağ içerikleri nedeniyle) aslında çok fazla tükettiğimi fark ettim. Şu anda ilk öğünümü 12:00 gibi ve son öğünümü de 19:30 gibi yaparak besleniyorum ve aralarda hiç acıkmadan günü geçirebiliyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Hayatına sürdürülebilir sağlıklı beslenme stilini getirmek isteyen herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Daha once de Sema Hanım’ın meditasyon programına katılmıştım. Tıpkı onda olduğu

gibi son derece güzel organize edilmiş, ihtiyacımız olan tüm dökümanların tarafımıza

gönderildiği bir program. Başta her türlü tecrübesini ve bilgi birikimini bizimle paylaşan

Sema Hanım olmak üzere tüm ekibe teşekkür ederim.

 

S.İ.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Net bir hedefim olduğu söylenemezdi. "Aman biraz zayıflayayım canım, her bahar zaten diyet yaparım ben." diyordum, bu da onlardan biriydi.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Programın daha ilk mailinden/dosyalarından bunun standart bir diyet olmadığını anlamaya başladım ve çevreme de hep "Özel bir beslenme yapıyorum. Diyet sayılmaz." diye belirttim. Çünkü mesela kaymak yediğimi şimdi iki saat nasıl anlatayım :)


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Davranışsal açıdan çok değiştim diyebilirim. Hatta daha da değişeceğim gibi geliyor. Normalde verilen diyet listesine uymak için çabalar, biraz bozunca "Battı balık yan gider." kafasına çabuk geçerdim. Canlı yayınlarda söylediğiniz "Bozunca bırakmıyoruz." lafı bana çok yardımcı oldu. Devamlılık konusunda kılavuzum olan sözlerdi bunlar. Artık canımın tatlı istememesi mucize gibi tabii ki. İster istemez, bundan once aldığım diyet listelerindeki insüline dair hataları bulmaya başladım. Diyabetik olmasam bile aslında kan şekeri ile acıkmanın ve tatlı/hamur istediğinin doğru orantılılığını kendi üzerimde deneyerek keşfetmek aldığım en iyi sonuçtu.


Programın ücreti duyanlara çok yüksek geldi. Başta ben bile dedim ''Acaba hata mı yapıyorum?", sonra dedim ki "Bu bir eğitim, daha ucuz olmasını mı bekliyordun? Doğru yoldasın, devam et.’' ve şimdi program bittikten sonra çok rahat ifade edebilirim ki her bir kuruşuna değen, "İyi ki bu eğitime katılmışım." dediğim bir noktadayım.


Program sonunda fiziksel değişim konusunda beklentim daha yüksekti ama beden yağlarından kurtulmak için makroları, özellikle yağları daha fazla kısmam gerektiği kanaatini edindim. Esnetmeye başladıkça neyi ne kadar ekleyip neyi çıkaracağımı çok daha net bir şekilde, arka plan bilgisiyle uyguluyorum şu anda. Bu süreçte adam akıllı hiç spor yapamamış olmak da programa tam uyum sağlamadığımı gösteriyor. Dolayısıyla sorun benim uygulayışımdan kaynaklandı.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı 10 günde 3 kilo vermek isteyen arkadaşlarıma öneririm. O kadar günü kurtarıcı çözümler popüler ki tıpkı otoimmün/alerji hastalıklarının antihistaminiklerle, kortizonlu kremlerle giderilmeye çalışılmasına benziyor. Çünkü ellerimde egzama vardı ve pandemi ile birlikte, çok fazla dezenfektan kullanmaktan dolayı ortaya çıkmıştı. Bu hastalığı iyileştirmek için koca karı yöntemlerinden tutun profesörlere, başvurmadığım yöntem kalmadı. Hatta cildiye profesörü demişti ki "Ellerini sudan sakınacaksın, tuvaleti kullanırken bile tek kullanımlık eldiven kullanacaksın.". İki çocukla (biri bebek) elbette ki bu tavsiyeyi gerçekleştiremedim. Bu süreçte bulaşık eldiveni üçüncü elim gibiydi. Programın daha ilk haftası biterken egzamaların kendiliğinden gerilemesini görmek göz yaşartıcı bir etki bıraktı. Ben ki suya/sabuna dokunamaz, domates/limon kesemezken eldivensiz limon sıkmaya başladım. Sudan çıktığında şu anda ellerim sadece biraz kuruyor o kadar, bu genel bir durum zaten. Ama Vaseline ile ellerimi yıkadığım günleri hatırladıkça tekrar bir "İyi ki." diyorum.


Eklemek istedikleriniz…

Aslına bakarsanız sizi çok uzun süredir takip ediyorum. Yani yazılarınızı, bazı blog yazılarınızı dahil okumuş biriyim. Doktorlar sigaranın zararını bilir ama içer ya, benimki de o hesap biraz. Süt ürünlerinin, glutenin egzamaya iyi gelmediğini biliyordum. Uygulamak için "son söz"de bahsettiğiniz bebek adımlarını atamıyordum bir türlü. Bu program hem uygulamamı sağladı, hem de "Ee ben şimdi ne yapacağım?" diye bir soru sormadan ilerlememi kolaylaştırdı. Mesela, bitkisel menü örnekleri bana dedi ki "Bu iş istersen aslında öyle çok pahalı değil." Ülkemiz ekonomik koşullarına bakıldığında, pahalı görünen bir listeleme var sanılabilir. Ama insan her gün et, balık, tavuk yiyemez, yani yenmiyor. Alternatifleri ürettikçe ve en önemlisi bildikçe kafam rahat, evde olanlara göre şekillendirebileceğim bir beslenme düzenine geçtim.

 

Ö.D.

Bu programa başlarken amacım, makroların nasıl çalıştığını anlamak ve uzun zamandır veremediğim, takılı kaldığım son 3 kilomu vermekti. Sürekli bir şişkinlik hissi ve akşamları gelen bir yeme isteğim vardı. Bu program sayesinde akşam geç saatte yeme isteğim kalmadı. En önemlisi tatlıya çok düşkünümdür, resmen tatlı yemek aklıma bile gelmedi! Belimde 9 cm incelme olmuş ve 3 kg vermişim 3 haftada. Bu yeme biçimi inanılmaz iyi geldi bünyeme. Ve sonrası için verdiğiniz bilgiler de çok değerli, sürdürülebilir olması da en rahatlatıcı kısmı kafa rahatlığım için :) Bu programı sağlıklı yediği halde bir türlü takılı kaldığı kilolarını veremeyenlere özellikle öneririm. Çünkü kendinize uygun makrolara göre yiyince gerçekten farkı anlıyorsunuz ve vücudunuzdaki değişime inanamıyorsunuz. Ve tabii onunla birlikte gelen enerjiye :) Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Gerçekten enerjiniz, güler yüzünüzle bana çok destek oldunuz.

Her şey gönlünüzce olsun, bütün güzellikler sizi bulsun. Kucak dolusu sevgiler..

 

D.Y.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Kendimi iyi beslemeyi öğrenmek ve zamanla daha iyi hissetmekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program başladığında aşama aşama değişiklik olması beklemediğim bir süreçti. Zannediyordum ki yenebilenler, yenmemesi gerekenler şeklinde bir liste olacak ve yapacağım bitecek ancak öyle olmadı. Öncelikle mahrumiyet hissi yaratmayan bir beslenme şeklini adım adım öğretti Sema Hanım. Her gün sabah gelen mailer ile hem motivasyonum yenilendi, hem de neyi, neden yaptığımı öğrendim. Uygulamayı kullanınca ise aşağı yukarı şimdiye dek vücuduma giren besinlerin içeriğini öğrenmiş oldum. Bu büyük bir aydınlanma oldu benim için. Kendi bedenime göre hesapladığım ana besinleri kendime göre hazırlamak ve kontrolün başkasında değil, bende olduğu hissini beslediği için "Yiyeceğim şeyi kendim seçiyorum ve miktarını kendime göre ayarlıyorum." deneyimi, yediğim şeylerin beni mutlu etmesi kadar önemliydi. Ayrıca yediklerimin hücrelerimi beslediği ve ola ki farklılık olması durumunda, dünyanın sonunun gelmediği hatırlatması ile tekrar bana iyi gelen beslenmeye dönmek için oldukça etkili oldu.

Son olarak programa başlamadan önce gece yemelerim artmıştı. Acıkma aralığım oldukça dardı, yani sık acıkıyor ve sürekli yemek istiyordum. Ne yersem daha çok doyduğumu ve bazen acıkmasam da yemek yediğimi fark etmiş oldum. Bundan dolayı teşekkürüm çok büyük!


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Kendimi şiş hissetmiyorum. Cildim pürüzsüzleşti, canlandı. Bel çevrem ve göbeğim biraz inceldi, henüz ölçmedim ama kıyafetlerimden fark etmek yeterince güzel. Su içmeyi ihtiyacım kadar arttırabildim. Bazen acıktığımı sandığımda "Belki de susamışımdır." gibi kendi ihtiyacımı anlamaya yönelik kendime sorular sormaya başladım. Uykumu düzenlemeyi artık daha çok önemsiyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Başarısızlık hissiyle kendine bakmaktan vazgeçenlere tavsiye ediyorum. Bu program beslenme temelinde gibi görünse de kendi ihtiyaçlarına yönelme konusunda harika bir etkisi var. Ben Sema Hanım’ın muhtelif zamanlarda başka programlarına da katılmıştım. Hepsi çok güzeldi ama benim özelimde bu program benim için daha sürdürülebilir oldu. Sık sık acıkanlara, çikolata şelalelerinde, makarna tencerelerinde kaybolanlara öneriyorum, zira ben öyle başlamıştım. 3. Haftada bir lokma karabuğday unundan yapılmış poğaça yerken bile pasta yiyor gibi hissettim. Damak tadının fabrika ayarlarına dönmesini isteyen herkes bunu denemeli bence.


Eklemek istedikleriniz…

Sema Hanım’ın tarzını çok ama çok takdir ediyorum. Programlarda Instagram postlarından çok daha derin ve verimli olduğunu görüyorum. Bilgiyi cömertçe paylaştığı için çok teşekkür ederim! Var olması, varlığı, neşesi benim için çok kıymetli. İyi ki katılmışım!

 

R.Ü.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Durma noktasında olduğunu hissettiğim metabolizmamı harekete geçirmek idi. Hayatı boyunca ince olan, genel olarak sağlıklı beslenen, abur cuburu seyrek tüketen, tatlı düşkünü olmayan biriydim. Sonra sigarayı bıraktım. İlk zamanlar ayarsız yedim evet ama sonrasında hemen, aldığım yaklaşık 10 kiloyu vermek için evde her gün egzersizler, yediklerine sürekli dikkat etme vs. süreci başladı. Ve fakat onca çabama rağmen asla eski kiloma dönemedim. Sürekli bir ileri iki geri, yıldım. Bu kilolardan da kurtulmam gerekiyordu. Ve o listeli diyetler hiç bana göre değildi. Yaşımı (45) da göz önüne alınca diyet yapıyor gibi hissetmeyeceğim, sağlığıma iyi yönde katkı sağlayacak, metabolizmamı harekete geçirecek, ömür boyunca bilinçle devam ettirebileceğim bir beslenme biçimine ihtiyacım vardı.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Karbonhidratların bana yaramadığını 6-7 senedir fark ediyordum. Zaman zaman azaltıyordum ama pek bilinçli yaptığım bir şey değildi. Bu program ömür boyu benim olacak bir alet çantası verdi sanki. Şimdi neden yüksek yağ, neden düşük karbonhidrat çok iyi anlıyorum. Bilinçli olmak çok motive edici ve güven verici. Kontrol bende gibi hissediyorum, bu şahane bir duygu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Programın ikinci haftası bittiğinde belim 5 cm incelmişti. Programın hemen öncesinde aç karnına bile giydiğimde ortadan sıkılmış diş macunu gibi olduğum, hele bir şeyler yedikten sonra içinde zor nefes aldığım pantolonum şu an üzerimde ve az önce yemek yemiş olmama rağmen hiç sıkmıyor. Çevremdekiler daha birinci haftadan "Zayıflamışsın." demeye başladılar zaten. Tartıdaki ağırlığımda çok çarpıcı bir değişiklik olmadı ama kıyafetlerimden anlıyorum. Sadece belim değil, bacaklarım, kollarım, yüzüm, her yerim inceliyor. Kendimi çok iyi hissediyorum. Kısa bir süre içinde de eski kiloma döneceğimi biliyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı genç-yaşlı, kadın-erkek herkese şiddetle öneririm.


Eklemek istedikleriniz...

Sizi uzun zamandır Instagram'dan takip ediyorum. İlk kitabınızı pandemi sırasında, sigarayı ilk bıraktığımda ve kilolarımla boğuşmaya başladığımda almıştım. Sonra Mutlu Beslenme’yi aldım. Tam onu okumaktayken, kilo almanın moralimi bozması yüzünden sigaraya başlar gibi oldum. Birkaç hafta içmiştim ki sizin DKYY için son çağrı postunuzu gördüm ve dedim ki “Bunu kendim için yapmalıyım, sigara içmek istemiyorum.” Çok yararlı olacağını zaten düşünüyordum ve kendim katılmamış olsam da çevremde kilo sorunu ya da insulin direnci yaşayan kişilere hep sizin programlarınızdan söz ediyordum. Çok teşekkür ederim, gelecekte faydasını artarak göreceğimi

biliyorum.

Sevgiler :)

 

S.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Aslında önemli bir kilo problemim yoktu ama hep "2-3 kilo daha versem." diye

düşünüyordum. O nedenle, hedefim 2-3 kiloyu kendimi disipline ederek ve sağlıklı

beslenerek vermek oldu.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program hedefime ulaşmada yardımcı olmanın ötesine geçti. Kilo açısından hedefime

ulaştım. Göbek çevrem 3 cm gibi azaldı. Ancak bunların ötesinde istemsiz yemenin

önüne geçmeyi öğrendim ve tatlı isteklerim yok oldu. Karbonhidrat alımını kontrol etmeyi öğrendim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Fiziksel değişim olarak göbek çevrem küçüldü. Bence daha önemlisi, sağlıklı beslenmeye

geçmiş olmanın verdiği psikolojik mutluluk oldu.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Programı kendine değer veren herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz…

Çok uzun yıllar Gaziantep’te yaşadıktan sonra İstanbul’a yerleşmiş biriyim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, profesör olarak görev yapmaktayım. Aynı üniversitede 6 yıl dekanlık yaptım ancak son birkaç yıldır sağlıklı beslenme ve aralıklı oruç konularına merak sarmıştım. Prof. Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun kitaplarını okudum. Daha sonra sizin “Mutlu Beslenme” kitabınızı okudum. Kitabınızı okuduktan sonra “Aç değilsen yeme lütfen.” mottosunu benimsemeye başladım. Web sayfanızda eğitim programlarınızı görünce de 6 cm DKYY programına katılmayı istedim. Bazen kendi kendimi disipline etmek güç oluyor. Programla birlikte kendime bir yeme düzeni oluşturdum. Artık Gaziantep’in o güzelim baklavaları bile aklıma gelmiyor. En sevdiğim tatlı künefedir. Onu bile aramıyorum. Program boyunca da tatlı yemedim. Yasak olan şeyler her zaman için cazip gelmiştir. Bu programın en güzel yanı, her şeyin serbest ama kontrollü olması ve sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunun öne çıkması oldu.

Her türlü destek ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Sevgiler..

 

N.O.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Öncelikle sağlıklı beslenmeyi daha iyi öğrenmek ve zayıflamak hedefi ile geldim. Son zamanlarda fazla bir kilo artışım oldu. Aslında çok fazla yemek yiyen biri değilim ancak bir yerlerde bir hata yaptığımı düşünüyordum. Bunları keşfettim. "Menopoza yaklaşıyorum, nasıl beslenmeliyim ve nelere dikkat etmeliyim." bunları öğrenmek istedim. Cm cm veremeyeceğim ama gözle görülür bir incelme oldu, belli ki yağdan verdim. Tartıda yaklaşık 2,5 kilo vermiş görünüyorum. Ama daha yolum var ve düzgün beslenmeye devam.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Benim gluten alerjim olduğu için hiç gluten tüketmemem gerekiyor. Sizin sayfanızdan ve tariflerinizden çok yararlandım. Beslenme ile ilgili beni strese sokmadan yol gösterecek, bana öğretecek bir kişiye ihtiyacım vardı. Rejime girmem gerektiği ve yememem söylendiğinde, o yememem gerekenleri daha çok canım çekiyordu. Bu sebeple sizin eğitiminize katılmaya karar verdim. Nisan ayı ilk eğitimi kaçırdım, sonra kısa bir yolculuğa çıkarken tesadüfen ikinci sınıfı açtığınızı gördüm ve bunu bir işaret olarak alarak hemen kayıt oldum. İyi ki de yaptım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Protein tüketerek, özellikle kırmızı et yiyerek uzun süre tok kaldığımı gördüm. Uzun zamandır iki öğün besleniyorum ama aradaki süreyi çok uzatabildim. Acıkmıyorum, akşam yemeği yemediğim zamanlar bile oldu. Tatlı isteğim azaldı, hatta regl dönemindeydim. İlk hafta tatlı isteğim olmadı. Bir de kendimi spora ikna edersem süper olacak:)


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı aslında herkese öneririm.

 

İ.S.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Sizin 3'lü eliminasyon programınıza katıldım ve beslenme alışkanlığım çok değişti. Sonrasında bu programa da katılmaya karar verdim. Hedefim biraz incelmekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Aralıklı oruç kısmını ve 19:00'dan sonra bir şey yememe kuralını uygulayamadım. Çünkü online eğitim veriyorum ve arayı 20:00'de verdiğimden yemeği o saatte yemek durumunda kaldım. Ona rağmen tüm bölgelerimden 2 cm gittiğini fark ettim. Kilom da 1 kg düştü. Beslenme düzenim tamamen pozitif yönde değişti. Artık açlık krizleri yaşamıyorum, şeker ve tatlı isteğim hiç yok. Gluten hayatımda olmadığından sindirim sistemim harika çalışıyor. Sağlıklı, çok değişik yemek alternatiflerini sizden öğrendim. Artık 10 dakikada, muhteşem sağlıklı öğünler hazırlayabiliyorum. Paylaştığınız tariflerin hepsi muhteşem. Ailem de çok sevdi tarifleri. Sadece benim değil, ailemin de beslenme tarzı değişti sayenizde.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Açlık krizleri hiç yok, bolca salata ile çokça doyuyorum. Mide gazlarım hiç yok ve sağlıklı bir sindirim sistemim oldu, eskiden nadir de olsa kabızlık olurdu. Cildim daha da güzelleşti. Kendimi daha canlı hissediyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Tüm sevdiklerime gönülden bu programı tavsiye ederim.


Eklemek istedikleriniz…

Güleryüzünüz ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde beslenme düzenim tamamen değişti. İlminiz artarak çoğalsın. İyi ki varsınız!

 

H.T.

Ben 62 yaşında, 40 yaşında bir oğlu ve 7 yaşında bir torunu olan, anne, baba ve kardeşleri obez olan bir ailenin ferdiyim. Kendimi bildim bileli şişman ve sağlıksız bir birey olmamak için debelendim. Anlayacağınız bilmediğim diyet ve beslenme türü yoktu. Bu arada boyum 1.65, kilom da 64 (sizden önceki kilom). Tabii bu kadar bilgi de temeli olmayınca bir müddet sonra kafa karışıklığı yaratıyor. "En son ketojenik diyeti hayatıma entegre edebilir miyim?" derken, sizin grubunuza katılmaya karar verdim.

Üç haftanın sonunda, kafamda her şey yerli yerine oturdu ve bonus olarak da 4 kg verdim. Alt karın hariç her yerden 4'er cm gitti, alt karından ise tam 8 cm gitti :) Uykularım iyileşti, sağlıklı bir uyku çekip sabah erkenden enerjik bir şekilde güne başlıyorum. İlla ki ağzıma minik de olsa tatlı bir şey atardım, onu bile canım istemiyor. Zaten yaşını göstermeyen bir kadındım, bu şekilde beslenerek korkarım gençleşmeye başlayacağım :) Artık ömrümün sonuna kadar, sağlıkla yaş alabileceğim, sürdürülebilir bir beslenme modeline kavuştum. Emekleriniz için, bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için, genç insanlara ışık olduğunuz için ayrıca kocaman teşekkürler. Sizi büyük bir hevesle ve "Hala ne öğrenebilirim?" diye takip edeceğimden hiç kuşkunuz olmasın. Sevgiyle kalın.

 

G.Ö.

Ben size ne desem, ne kadar teşekkür etsem az kalır. Şiirler şarkılar falan yazsam yine yetmez…


Sizi yıllardır takip eden, sağlık ve bilim konularına özel ilgi duyan biriyim. Benim problemim bilgiye sahip olmaktan ziyade karar vermek, irade göstermek ve uygulamaya geçmekti. 38. yaşımda, kendime en güzel ve ömürlük bir doğum günü hediyesi olarak programınızı hediye ettim. Sayfanızda o kadar detaylı bilgiler paylaşıyorsunuz ki, programınıza başlarken yeni bilgiler öğrenmekten ziyade, sizinle onları uygulama motivasyonu ile sürece başladım. Ana hedefim ise kan şekerimi dengelemek, egzama ve sedef ataklarımı dindirmek ve yıllardır üzerime yapışan birkaç fazla kilodan kurtulmaktı.


Ama beklediğimden kat kat fazlasını buldum. Hem öğrendim, hem içselleştirdim, hem uyguladım. Çocuğumu uyuttuğum saate denk geldiği için hiçbir Zoom toplantısına katılamadım ama disiplinle ve heyecanla her yayından sonra oturdum izledim, notlar aldım, enerjinizle tazelendim.


2 haftada sonuç gerçekten inanılmaz! Biten şeker aşermeleri, egzama ve sedefte gözle görülür bir azalma, parmaktan düşen yüzükler, müthiş bir enerji, belden giden 6 cm, göbek çevresinden 8 cm ve toplamda verilen 5 kg ile gelen müthiş bir motivasyon!


Her sabah attığınız mailler benim için motivasyon kaynağı oldu. Öğrettiğiniz makro hesaplamaları sayesinde hiç aç kalmadım ve program benim için sürdürülebilir oldu. Yepyeni bilgiler, tarifler, zoom toplantılarındaki enerji, hepsi muhteşemdi.


2 hafta bittikten sonra etrafımdaki iş arkadaşlarım ve annem “Nasıl bu kadar yemek yiyerek bu kadar kilo verir ve sağlık saçabilirsin?” diye şaşırarak büyük bir heyecanla işlenmiş gıda ve şekeri kestiler. Sadece bunu yapmaları bile öyle bir fark yarattı ki hayatlarında.. Yani sizin verdiğiniz motivasyon beni aştı, dalga dalga yayıldı ve şu anda sizi hiç tanımayan şeker hastası bir adam (iş arkadaşımın eşi) doktoruna gidip ilacın dozunu düşürmeyi isteyecek duruma geldi. Bu bir mucize değil, bu saf bilim ama inanın siz bir mucizesiniz!


Ben artık dengemi buldum, kaçamak yaptığımda da en güzelini, en lezzetlisini yapıyorum ve "Ah, vah!" değil, "Oh be!" diyorum. Hemen arkasından dengeme dönüyorum ve yoluma devam ediyorum. Ve son mailinizde yazdığınız gibi, bize destek vermek için her zaman orada, samimiyetle hazır olduğunuzu bilmek bana güç veriyor.


Sema Hanım, ömrüm boyunca size müteşekkir kalacağım. Ayağınıza taş değmesin, hep ışık saçın ve hep ışıklar saçılsın içinize. İyi ki varsınız, iyi ki…

 

A.A.

Bu programa başlarken hedefleriniz ne idi?

İlk hedefim, kendim ve ailem için sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmak, hayatımızda yer alan paketli gıdalara, dışarıda yediğimiz sağlıksız yiyeceklere son vermek ve birkaç kilo vermekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım'dan daha önce mindfulness eğitimi almıştım. (Son online eğitimdi :)) Sema Hanım, konuşmaya başlamasıyla beni motive eden ve bana kendimi iyi hissettiren bir enerjiye sahip. Eğitimden beklentim çok yüksekti çünkü kendisine sonsuz bir güven duyuyordum. Programda yapılması gerekenlere, dediklerine uydum ve hedeflerime teker teker ulaştım. Her sabah gelen mailler ve sorduğum sorulara aldığım hızlı dönüşlerde, program online olmasına rağmen sanki bireysel bir destek alıyormuşum gibi hissettirdi. Bunların dışında, ben bu programla, bu beslenme şeklinin hayatımıza rahatlıkla adapte edilebileceğini ve kolaylıkla sürdürülebileceğini fark ettim. "Battı balık yan gider." söyleminden her an dönülebileceği mantığı, kendimi özgür hissetti. Evet ilk iki hafta zorlandım, "Yapabilir miyim, sonunu getirebilecek miyim?" diye çok düşündüm. Normalde bu kadar yemek düşünen biri değilken aklım fikrim hep yemekte oldu. Günde yediğim iki öğün benim için o kadar kıymetli oldu ki, o öğünleri daha keyifle yedim ve yediğim her lokmanın tadı ve keyfi bambaşka oldu. Önceden hemen yiyip geçtiğim her tabak gözümde şölen yemeğine dönüştü ve her lokma benim için şükür sebebi oldu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Fiziksel olarak bel çevrem ve basenlerim beklemediğim şekilde inceldi. İlk hedefim incelmek değildi. Sabahları çok yorgun uyanan ve akşamları çabuk tükenen biriyken artık kendimi çok daha enerjik ve yüksek motivasyona sahip hissediyorum. Bu hissiyat, bir yıldır ara verdiğim spora başlamamı sağladı. Kendimi daha neşeli ve daha özgüvenli hissediyorum çünkü öncesinde o kötü beslenme düzeni beni bir dipsiz kuyu gibi içine çekiyor ve ben tam bir "Battı balık yan gider." mantalitesiyle battıkça batıyordum ve kendimi agresif hissediyordum. Şu an "Her şeyi yapabilirsin." diyebiliyorum kendime. Beslenme düzenini değiştirmenin psikolojimde de bu kadar etkili olabileceği aklımın ucundan geçmezdi.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Bu programı "Şu alsın, bu alsın." diye kategorize etmek bence programa haksızlık. Fiziksel ve mental olarak sağlıklı olmak isteyen herkese ama herkese öneririm.


Eklemek istedikleriniz...

Sema Hanım sizi gerçekten çok seviyorum. Siz benim psikoloğum gibisiniz. Sizin videolarınızı izlemek, tavsiyelerinizi dinlemek çok keyifli. Umarım Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı'nı önümüzdeki yıl açarsınız. Sizden her yıl bir eğitim almak bana çok iyi geliyor. İyi ki varsınız, iyi ki yolum sizinle kesişmiş. Teşekkür ediyorum her şey için. Görüşmek üzere :))

 

D.P.

Sema Hocam merhaba,

Size hemen yazmamamın bir sebebi vardı. Programdan sonra benim bunu kendim içselleştirip içselleştirmediği anlamak için biraz beklemeye karar verdim. Kendim uygulayabiliyor muyum, neler yapıyorum, onu görmek istedim. Çünkü ben daha önce de başka programlara katıldım ve sonrasında program bittikten sonra herkesin yaşadığı şeyi yaşadım. Program bitince ben tekrar eski düzenime geri dönüyordum. Bunda da "Acaba aynı şey olacak mı?" diye düşündüm. Evet, siz gerçekten bize neler yapmamız gerektiğini öğretiyorsunuz. Elimize bir reçete vermiyorsunuz, o reçetenin nasıl oluşturulacağını öğretiyorsunuz. Benim inanılmaz bir şekilde basenimden, göbeğimden yağlarım gitti. Pantolonlarımın hepsi büyük geliyor şu anda ve kendimi inanılmaz dinç ve enerjik hissediyorum.


Programdan önce böbrek fonksiyon değerim yüksek çıkıyordu. Program sonunda tekrar kan testi yaptırdığımda, değerlerin normal olduğunu ifade etti doktor ve ne yapıyorsam aynen yapmaya devam etmemi söyledi.


  • Geceleri muhteşem uyuyorum.

  • Kendimi daha enerjik ve dinç hissediyorum.

  • Metabolik esneklik benim için bir efsane oldu.

  • Hücrelerim doyuyor.

  • En muhteşemi kendi beslenmemi kendim düzenliyorum. Ne zaman, ne yiyeceğimi, ne yediğimde başıma neler gelebileceğini o kadar güzel öğrendim ki..

Her şey için sonsuz teşekkürler. Eylül’deki programda görüşmek üzere..

 

N.A.

Sizin anlattığınız beslenme düzenine aynen devam ediyorum. Keyfim yerinde. Aslına bakarsanız, bu beslenme düzeni tam benim yaşam tarzıma, bünyeme uygun oldu. Bu düzeni sürekli devam ettirmek istiyorum. Artık açlık krizlerimle, tatlı krizlerimle nasıl başa çıkacağımı biliyorum ve yediklerimden asla pişmanlık duymuyorum. Nasıl saçıma, tırnağıma yada hobilerime vakit ayırıyorsam, artık beslenmeme, mutfağıma da vakit ayırmaya, pişmanlık duymadan yiyebileceğim tarifleri yapmaya da vakit ayırmaya başladım. Sizden öğrendiklerim çok değerli, sıkışınca maillerinizi tekrar tekrar okuyor, uygulamadan yardım alıyorum. İncelmek çok güzel. Yürüyüşüm bile değişti, daha özgüvenliyim. Gittiğim yerlerde yemeklerimi seçmeye özen gösteriyorum. "Hayır." demeyi, "Onu yemeyeceğim." demeyi, en güzeli de "İçinde ne var?" diye sormayı öğrendim :)

Sonuç olarak iyi ki yollarımız kesişti. Sizi zevkle takip etmeye devam ediyorum.

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page