top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Eliminasyondayım Farkındayım Semineri Mutlu Sonlar 4

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2021

Mutlu sonları sizinle paylaşmaya, aklınıza takılan bir yer varsa cevaplarını benden değil, Eliminasyondayım Farkındayım Semineri'ne katılanlardan bizzat duymanıza yardımcı olmak için karar vermiştim. Şimdi 4. sayfamızdayız. Deneyimlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Sizi şimdi katılımcılarımın deneyimlerini kendi anlatımlarıyla başbaşa bırakıyorum.

A.O.D.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Neyi doğru bilip yanlış yaptığımı, neyi yanlış bildiğimi fark etmekti.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Aslında kısmen bildiğim ama toparlayamadığım bilgileri fark etmek ve hayatıma katmak konusunda yardımcı oldu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

En büyük farkındalık içimdeki sevilmek için tombul olması gerektiğine inanmış o sıska kız çocuğunu fark edip, O’na sıkıca sarılmak oldu. Artık kimse beni sevsin, beni kabul etsin diye gerçekte sevmediğim ve yemek istemediğim gıdaları ağzıma atmayacağım. Fiziksel

olarak da -4 kilo tabii.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Bu kadar çok diyetisyen, sağlıklı

yaşam koçu, fermente ürün üreticisi, şucu bucu arasındaki savaşta yorgun düşmüş,

kafası karışmış herkese öneririm. Böylece sadece ve yalnızca duyacakları ‘kendi

bedenlerinin sesi’ olur.


Eklemek istedikleriniz…

Laktoz intoleransım yokmuş ama yine de sabahları peynir yemeden olabiliyormuş. Senelerce alerji hapları içtim ama meğerse yumurta bedenime iyi gelmiyormuş. Her sabah içtiğim bir fincan Türk kahvesi sadece idolüm anneannem ile aramda kalan tek sevgi bağıymış ve o çoktan ölmüş olsa bile hala ondan sevgi ve takdir görebilmek için içiyormuşum yoksa tadı gayet acıymış. Ve ben hep tombul olan anneannesinin herkese “bu kız ekmek yemez, tuz yemez, yağ yemez” diye şikayet ettiği gerçekte sıska olan kız.. Ne zaman yeterince sevilmediğimi hissetsem kendimi sevmediğim yemeklerle cezalandırmışım. Artık o sıska kıza ihanet etmek yok!!! Bir daha asla…


 

B.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Hedefim migrenimi tetikleyen besin grubunu bulmaktı.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Programda elimine ettiğimiz besin gruplarından şüphem süt ürünleriydi. Program süresince kahve eksikliğinin baş ağrısına yol açacağını düşünüyordum. Kahve yüzünden kesinlikle baş ağrısı çekmedim. Geri tanıtım döneminde süt ürünlerinin etkisi olduğunu

gördüm.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Bu süreçte 5 kilo verdim, pandemi sürecinde aldığım 7 kilonun 5’i gitti, yemek öncesi meditasyon yapmak yediğimden daha çok zevk almama yardım etti. Şekersizlik sayesinde, eskiden hep içtiğim, içinde 1 hurma olan smoothie artık çok tatlı geliyor. Ama en büyük değişim kesinlikle daha iyi uyumam oldu. Bana bir süre önce insomnia teşhisi konmuştu. Eliminasyon sırasında uykuya dalmam ve uykuda kalmam kolaylaştı.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Migren, insomnia, karında şişlik gibi sorunları olanlar başta olmak üzere, herkese tavsiye ederim.


Eklemek istedikleriniz…

Öncelikle size çok teşekkür ederim. Günlük emailler ve Zoom toplantıları motivasyon için tam ihtiyacım olan şeylerdi. Kendimi daha dinç hissediyorum. Enerjim yerine gelmiş gibi. Bulgur ve yoğurt olmadan yaşayamam sanıyordum, istersem gayet yaşayabilirim, bunu

gördüm. Günde 4 kahve ile ayakta duruyorum sanıyordum, ihtiyacım yokmuş.

Eliminasyon sonrasında bile 2 günde bir, bir kahve içiyorum. Eliminasyondaki kadar sıkı olmasa da, kendime daha dengeli bir beslenme sistemi kurdum. Tabi yazın Turkiye’ye gidince yine özlediğim şeyleri yiyeceğim, ama dönüşte verdiğiniz bilgiler sayesinde bir eliminasyon daha yapar, geri dengemi bulurum. :)


 

G.K.

Sema Hanım,


Size sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sayenizde 3 yıl önce kaybettiğim ve bir türlü geri kazanamadığım sağlıklı ve bilinçli beslenmeye geri dönebildim. O dönem yaşadığım bazı duygusal olaylar beni çok olumsuz etkilemişti, duygusal yemeğe eğilimli biriyim. Bu 4 hafta süre içinde, aldığım kiloları yavaşça vermeye başladığımı elbiselerimden hissediyorum. Daha tam eliminasyondan çıkamadım, tek eklediğim yumurta ve bu hafta sonu keçi peyniri oldu. Programla ilgili düşüncelerime gelince, kesinlikle herkese öneriyorum. Beni en çok etkileyen anlatım şekliniz oldu ve herşeyi bilimsel açıklamasını vermeniz, neyi neden yaptığını bilmek herşeyi daha anlamlı kılıyor. Ben kilo vermek için ve tekrardan sağlıklı beslenme alışkanlığımı geri kazanmak için bu programa başladım ve nihayetinde sayenizde buna ulaştım. Bunu söylemeden de geçemeyeceğim, sizi farklı kılan bir şey daha var, o da güzel yüreğiniz ve enerjiniz. O kadar içten ve candan anlatıyorsunuz ki vermek istediğiniz mesaj adrese ulaşıyor. Samimiyetiniz ve içtenliğiniz için çok teşekkür ederim.


İyi ki varsınız!

 

G.A.

Merhaba Sema Hanım, Öncelikle iyi ki sizinle bu yolculuğa başlamışım. Enerjiniz, içtenliğiniz, dürüstlüğünüz ve hayata bakış açınız beni bu diyette inanılmaz motive etti. Çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Bana Temmuz ayında Sjögren Sendromu teşhisi kondu. Programa katılmamdaki en büyük neden buydu. Hedefim de bu hastalığa bütüncül yaklaşmak ve önemli adımları (Beslenme, stres yönetimi, nefes) öğrenebilmekti. Sayenizde (bunca yıldır da diyet yaparım ve hatta uzman sayılırım :))) sağlıklı ve dengeli beslenmek nasılmış yeni öğrendim, aydınlandım. Kendimi hafiflemiş ve iyi hissediyorum. Bu programı herkese öneririm çünkü beslenmeyle ilgili kafa karıştıran, moral bozan ve bezdiren o kadar çok yazı paylaşım vs. var ki; eminim birçok kişi bu yüzden cesaret edip başlayamıyordur :( Siz bu yolda ışık tuttunuz umarım daha birçok insan sizin bilginiz ve enerjinizden faydalanır. Tekrar her şey için teşekkür ederim. Size sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu, huzurlu nice yıllar dilerim. 2022 hepimize uğurlu, mutlu gelsin inşallah. Çok öpüyorum, sevgiler...


 

S.N.U.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Programa başlarken hedefim vücudumu resetlemekti. Bir süredir çok dikkatsiz

besleniyordum, kilo da almıştım. Sürekli canım tatlı istiyordu, zaten hipoglisemim var.

Kısır döngü içine girmiştim. Pizzalar, şaraplar, makarnalar, tatlılar, işlenmiş etler, haftalık

beslenme rutinimin içindeydi. 32 yaşındayım, uzun süre oturduktan sonra kalktığımda

babaannem gibi kalkıyordum :) ah dizlerim ah bacaklarım diye. Görünüşte kilolu gözüken biri değilim ama kendimi çok sağlıksız hissediyordum. Eklem ağrılarıma, reflüme, kötü sindirime ve gaza ne sebep oluyor bulmak istedim. Bir de irademi test etmek istedim. Tatlısız, kahvesiz, alkolsüz, glutensiz mutlu olabilir miyim merak ediyordum.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Sema Hanım’ı zaten uzun süredir takip ediyordum ve tariflerini arada sırada yapıyordum. Ama bu program sayesinde her şey bir disipline oturdu. Sema Hanım’dan her sabah gelen mailler ve tarifler yıllarca sürdürmek isteyeceğim bir beslenmenin temelini attı resmen. Benim gibi yemeği “keyif”le bağdaştırmış, gittiği her seyahatte önce pastanelere giden ve meşhur tatlıları tadan bir insan 21 gün -ve hatta henüz şekeri tanıtmadığım için nerdeyse 1 aydır- tatlı aramaz oldu. Canım daha çok tatlı bir şeyler ister sanıyordum ama hiç tahmin ettiğim sıklıkta olmadı. Olduğunda da sağlıklı tariflerden birini yaptım. Vücuduma daha önce çok hoyratça davrandığım için kendime biraz kızdım ama sonra “zararın neresinden dönersem kar” mottosunu edindim :))


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Şikayetlerime sebep olan her şeyi bir bir buldum, mimledim :) 1. Haftada karnımın sabah

ve akşam aynı düzlükte olduğunu farkettim. Önceden akşama doğru pantalonum

sıkmaya başlardı. 2. haftada bir anda aydınlanmış gibi sevindim; eklem ağrılarım sıfıra

inmişti. Kalktığımda babaannem gibi olmuyordum :) Bunu farkettiğimdeki sevinci

görmenizi isterdim. Hipoglisemi ataklarım asla olmadı ki ara öğün yapmamama rağmen.

Bir gün tam 6 saattir hiçbir şey yemediğimi farkettim, kendime inanamadım. Enerjim

düşük değildi ve yemeğe saldırmak istemiyordum. Ruh halimde inanılmaz bir değişiklik

oldu, özellikle trafikte (İstanbul trafiği!) pamuk gibi bir kadın oldum çıktım :) Her şeye karşı daha toleranslı hale geldim. İradem çok sınandı, pek çok sosyal etkinlikte bulundum ama kendi düzenimden hiç çıkmadım. Güzel etkiler görmeye daha 1.haftadan başladığım için bu etkileri bozmaya kıyamadım. Ki hala öyle devam ediyorum, şekerli bir şey tanıtmadım.


Reflüme ve mide yanmasına sebep olan şeyleri buldum. Eliminasyon için yasak

olmasalar da bana iyi gelmediklerini farkettim. Onları da hayatımdan çıkardım. Bu arada

kiloma da baktım, pandemi kilolarım gitmiş, tam 4 kilo vermişim. Kiloma bakmadan önce 2. haftada fermuarını bir gıdım bile yukarıya çıkaramadığım bir kotum vardı, bir akşam onu deneyeyim dedim; fermuar kapanması bir yana, o kotla rahatça oturur hale geldiğimi gördüm. Vücudum resmen balon gibi sönmüş.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Problem yaşasın yaşamasın herkese öneririm. Benim gibi hipoglisemi hastalarına

özellikle öneririm. Yemekle ilişkiniz değişecek; “mutlaka ara öğün yap” diyen doktorunuza gidip “ben ara öğün yapmadan bile atak yaşamadım” diyebileceksiniz!


Eklemek istedikleriniz….

Her şey için teşekkür ederim. Hayatıma bir çok yenilik kattınız, kendimi hiç bu kadar istikrarlı görmemiştim, kendimle gurur duymamı sağladınız :)


Sevgilerimle

 

Ş.Y.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Haşimato tiroit hastasıyım, bir süredir şikayetlerim artmıştı. Nedenini bulamadığım mide bağırsak sorunları yaşamaya başlamıştım. Amacım beslenmemi düzelterek bu şikayetlerimi giderebilmekti. Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Öncelikle beslenmeye bakış açımı değiştirdi. Öğün saatlerinde aç olup olmadığımı ve ne kadar aç olduğumu sorgulamaya başladım. Tokluk sürem uzadığı için enerjim yükseldi. (Tabiki her sabah güne Sema Hanım'ın motive edici mailleriyle başlamak da enerjimi yükseltiyordu.) Çarpıntı sorunum kalmadı. Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Vücudumu dinlemeye başladım. Gerçekten aç olduğum için mi yemek istiyorum, yiyeceğim şey sağlıklı mı gibi sorular sormaya başladım. Stresin vücuda etkisinin ne kadar önemli olduğunu idrak ettim ve nefes çalışmaları yapmaya başladım. Önceleri en büyük zevkim akşamları yemek sonrası çay kahve eşliğinde tatlı yemekken, artık akşam yemeklerini hafif yiyip sonrasında bir şey yememeye özen gösteriyorum.

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Herkesin kendine katabileceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Sema Hanım pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler vererek programı zenginleştiriyor. Özellikle temiz beslenmek isteyenler, beslenme bozuklukları olanlar, otoimmün rahatsızlığı olanlara tavsiye ederim. Eklemek istedikleriniz… Hayatımda kendim için yaptığım en önemli şeylerden biri bu programa katılmaktı bence. Çok ani bir kararla gece yarısı kaydımı yaptırmıştım. Pek çok konuda kendimi sorgulamamı sağladı. Benim için bir aydınlanma dönemiydi diyebilirim. Sema Hanım ile temiz bir başlangıç yaptık, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirip çevremdekileri de bu konuda etkileyebilmeyi umuyorum.


 

N.E.C.

Sevgili Sema hanım, son iki seminerde canlı olarak katılamadım ama tabi kayıttan sara sara tekrar tekrar anlayana kadar dinledim ve şimdiye kadar okurum, çok biliyorum dediğim bir sürü konuda yanıldığımı görmek ve doğruları öğrenmek bu seminerlerin en harika tarafıydı.

Bu eğitimde bana neler kattınız neler, eklem ve kas ağrılarım, bir türlü bitmeyen gaz sorunlarım ve veremediğim kilolarım, halledemediğim OKS ve panik ataklarım adeta hafifledi.

Bu ilerleme benim için bir başlangıç, bundan sonra da yönetemediğim stresim ile ilgili bir eğitiminizde görüşmek ümidi ile.

Bu arada ekleyeyim, geri tanıttığım üç şey vardı, yumurta, kahve ve keçi peyniri şimdilik bunlarla kaldım. Kahve beni şoka soktu, doğum sancıları gibi gaz, mide bulantısı, baş ağrısı inanamadım ve sonuç kahve ile şimdilik vedalaştım. Istanbul çayı ile tanıştım gül bahçelerinde dolaşır gibiyim , sizi çok çok öpüyorum.

Teşekkür ederim , ağzınıza, elinize, emeğinizi, bilginize sağlık. Sevgi ve Sağlıkla kalın.

 

E.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Zaten bir süredir kendi bilgilerim doğrultusunda eliminasyon diyeti yapıyordum (sağlık sorunlarım sebebi ile) - yaptıklarımı doğru yapıp yapmadığımı teyit etmek adına programa katıldım.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Kesinlikle. Birçok şeyi doğru yaptığımı gördüm, kendime güven geldi. Neden şekersiz, glütensiz, seker ürünleri olmadan beslenmemize yönelik anlatma şekliniz bana bu yeni yeme alışkanlıklarını uzun vadeli devam ettirmek için büyük motivasyon oldu. Verdiğiniz yeni tarifler, çeşitlilik kattı mutfağıma. Güzel enerjinizi hissetmek de bonus oldu :)


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Bunu bir diyet olarak değil de hayat boyu sürdürülecek yeni yeme alışkanlıkları olarak görüyorum artık. Sizin bunu on yıldır yapıyor olmanız ve kendinizi bunaltmadan, zaman zaman %5-10’luk esnemelere izin vermemiz bana çok büyük ilham kaynağı oldu.


Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm.

Bu programı kesinlikle kendine değer veren, sağlıklı yasamayı hedefleyen herkese öneririm; keşke herkes sağlık sorunları baş göstermeden programa katılıp bilinçlense. Sağlık problemleri olanlar için kaçınılmaz zaten bu programa katılmak.


Eklemek istedikleriniz…

Sizi Instagram’da tanıdım, iyi ki tanımışım. Sadece Instagram sayfanızı takip etmek bile çok şey öğretiyor, pozitif enerjiniz, sağlık konusuna yaklaşımınız ilham verici, her gün instagrama bakma sebeplerimdensiniz. Şimdiye kadar uyguladığım tarifleriniz hiç şaşırtmadı, hele ki o kraker tarifleriniz :) Tariflerin basitçe uygulanabilir olması, az sayıda malzeme gerektirmesi hayatı kolaylaştırıyor. Bu güzel enerjiniz hep sizinle olsun, sağlıklı, mutlu, keyif dolu bir yaşam dilerim.

 

N.D.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bu programa bedenime bir ‘reset atmak’ ve benimle birlikte aileme de sağlıklı

yaşamalarına cesaret vermek için başladım.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Her hafta yeni bir şeyler öğrenmek ve tam zamanında gelen tarifler ve öneriler ile

desteklenmek çok iyi oldu. Sema Hanım yaşayacağımız her ihtiyacı önden biliyor ve ona

göre yönlendirmeler yapıyordu.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Artık gece uykularımda dinleniyorum ve sabah dinlenmiş ve uykum tamamen bitmiş

olarak uyanıyorum. Öğlen gelen uyuklama hali, gün içindeki yorgunluklar tamamen bitti.

Enerji doluyum. Önceden daha gerginmişim bunu da fark ettim. Hayatımda başka hiçbir

değişiklik yok ama ben çok daha mutluyum, yüzüm daha çok gülüyor. Ayrıca şişkinlikler

tamamen yok oldu. Kuru baklagiller şişkinlik yapmıyormuş, kötü beslenme yapıyormuş,

bunu çok net anladım! Hiç aç kalmamama rağmen kilo da verdim ama bunun için ayrıca

bir çaba göstermedim, kendiliğinden.


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Nereden ve nasıl başlayacağını bilmeyenler için çok iyi bir başlangıç bence. Ben

yapamam, zaten sağlıklı beslenmek zor, ben öyle antin kuntin şeylerle uğraşamam diyen

herkes kendine bir şans vermeli. Eğer gün içinde yorgunluk yaşıyorsanız, uykunuzdan

dinlenmiş olarak uyanamıyorsanız, sürekli şişkinlik yaşıyorsanız, kesinlikle bunu

yapmalısınız!


Eklemek istedikleriniz…

Bu kadar kıymetli bilgileri yıllarca araştırıp, okuyup, öğrenip, en basit haliyle bize

aktarmak için emek emek hazırlanmanız çok kıymetli. Hiçbir bilgiyi saklamadığınız için

ayrıca teşekkür ederim. Toplum sağlığı Nobeli olsa mutlaka siz alırdınız! :)


 

P.İ.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Bir otomimmün hastalığım yok ama genel enerji düşüklüğü ve depresif durumum vardı. Hem bir program çerçevesinde beslenmemi düzenlemek istedim.. Hem de- ola ki bir gıda intoleransım varsa- bunu öğrenmek istedim ve gözlemleyebilirim diye düşündüm. 


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Hayat enerjimde belirgin bir seviyede yükselme var, kendimi böyle hissettikçe tekrar eski beslenme düzenime dönmek istemiyorum ve özlemiyorum da!


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Başlama nedenim o olmasa da 6 kg verdim! Daha da önemlisi artık elim ve gözüm :) sağlıksız yiyeceklere gitmiyor. Pazar çantamdaki sebzeler mutluluk kaynağım :)


Bu programı şöyle problemler yaşayanlara öneririm:

Fizyolojik bir sıkıntısı olmasa bile eğer enerji düşüklüğü, depresif duygu durumu olanlara..Ya da sağlıksız yiyeceklere haddinden fazla meyli olanlara.


Eklemek istedikleriniz…

Sema Hanım’ın her sabah gönderdiği pozitif ve proaktif mailler motivasyonumu hep üst seviyede tuttu. Canlı yayınlarda da konular hakkındaki detaylı açıklamaları neyi neden yaptığımı bilmemi ve dolayısıyla direktif verildiği için değil, içten gelerek yapmamı sağladı. Bu sayede program biteli 3 hafta geçmesine rağmen hala aynı motivasyon ve disiplinle dengeli ve sağlıklı besleniyorum, hem de isteyerek!


Çok teşekkür ederim.

 

B.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Ben daha önce 2019 da Sema Hanım'ın eliminasyon programına katılmıştım ve her 6 ayda bir kendim eliminasyon yapmıştım. 5 aylık bebeğim var ve tek başıma eliminasyon yapacak gücü kendimde bulamıyordum. Sema Hanım kendini daha da geliştirmiş ve yenilemiş ve bir gün önce bile aldığı eğitimden bilgileri bizimle paylaştığı, güle oynaya bir eliminasyon daha geçirdim. Yepyeni bilgilerle tekrar eliminasyon hedefime kolaylıkla ulaştım. Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Çok iyi bir gözlem yapmış olan Sema hnm, bizi bizden iyi tanımışJ bir gün önce, bir sonraki gün bizim hissedebileceğimiz yada yaşayacağımız şeyleri bilerek her sabah attığı maillerle bizi destekledi. Program sonunda yine bir tüy misali hafif oldum. Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Duygusal bağımlılıkların, yediklerimizle bağlantılı bağımlılıklar olduğunu gördük ve bağımlılığınız varsa bedeniniz otomatik pilota bağlar. Biz kendimizi alt ettik ve özgürleştik. Otomatik pilottan çıktık :)

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Bu programı yiyeceklerden, duygulardan özgürleşmek isteyen herkese öneririm. Ayrıca, sürekli diyet yaparak kilo vermeye çalışıp sonra kiloları geri alarak tekrar tekrar kendine eziyet eden ve bundan mutsuz olanlara da öneririm. Eklemek istedikleriniz.. çok sevgiler, herşey için çok teşekkür ederim.


 

N.Y.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Enerjimin artması, hem kendimi hem ailemi daha sağlıklı besleyebilmek ve biraz kilo vermek ;)

Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Program hedeflerimden çok daha fazlasına ulaşmaya yardımcı oldu. Kendimi inanılmaz zinde ve enerjik hissediyorum. Uzun zamandır hedeflediğim ama bir türlü başlayamadığım spora başladım. 4 Kilo verdim. Cildim inanılmaz düzeldi ve benim için en şaşırtıcı olanı da regl sendromu, ağrısı, hepsi yok oldu. :)

Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Daha zayıf, daha enerjik ve çok daha dengedeyim. Açlık krizlerim yok oldu. Çok mutluyum. :) Benim gibi bir tatlı/ çikolata bağımlısının hiç ama hiç özlem duymadan bu kadar kolayca bu sonuca ulaşması inanılmaz. :)

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Benim gibi şeker bağımlısı olup, bırakmak isteyip başaramayanlar mutlaka bu programı denesin. :)

Şişkinlik, kilo , cilt problemleri ve regl ağrıları/sendromları olanlara öneririm.

Eklemek istedikleriniz… Sema Hanım her zaman pozitif ve hep yanımızda olduğunu hissettiriyor. Sadece beslenme değil farkındalıkla ilgili de bir çok bilgi var bu programda. Ayrıca tarifler inanilmaz lezzetli. Hiç zorlanmadan keyifle geçen bu eliminasyon programı için tekrar teşekkürler.


 

A.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Haşimato tiroidi, hipoglisemi, migren ve FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) rahatsızlıklarım var. Hepsinin ortak noktasının inflamasyon olduğu; bu sorunu ortadan kaldırmaya sürdürebilir sağlıklı beslenmenin faydası olacağını düşündüm.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Eliminasyona başlamadan önce son zamanlarda gecede 4-5 defa uyanıp meyve suyu veya herhangi bir meyve yemek isterdim. Daha ilk haftada gece uyanmalarım yok oldu. Sürekli yakındığım eklem ağrılarım azaldı.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?