top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Zeytinli Tahin Ekmek

DKYY beslenmeye çok uygun, kahvaltı/ilk öğün için hazırladığım çok güzel bir tarifle geldim.

Şu öğün karbonhidrattan düşük, yağdan çok yüksek. Böylece kan şekerini dalgalandırmadan saatlerce tok tutacak. Bu sistemi bu yüzden çok seviyorum işte.

Böyle beslenme yapmıyorsanız da bu tarifi mutlaka denemenizi isterim; çünkü aşırı lezzetliydi.


-70 gr, ortalama 5 yk tahin

-3 yumurta

Çırptım. Tahin çırpılınca un konmuş gibi koyulaşıyor.

-10 tane bademli yeşil zeytini kestim, ekledim.

-30 gr Göğermiş peyniri koydum. Hani kupkuru, küflü tel peynir var ya. Ona aşığım. 3 haftayı bitirmenin gururu ile, kendime bugünlük peynir eklemesi yaptım.

-Azıcık tuz, üstüne susam

Döküm tavaya 1 çk sade yağla döktüm. Kapağını kapadım ve altı kısık olarak enfeeees pişti. Fırında da yapılır; ama böyle çok hızlı oluyor.


YARISI salata ile benim ilk öğünüm oldu. Yarısı yarına.


Yapım aşamaları ve kıvam videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.instagram.com/p/CzQt1z7oZ1c/?igshid=ZmllOXQwMDdjdWl5&img_index=1

Aynı anda eşime de yaptım. O da üstte, pembe tabaktaki. Ona da 2 yumurta, 2 yk karabuğday unu, 1 yk nohut unu, 2-3 kaşık süt, azıcık tulum peyniri rende ekledim. Onu paylaşmak aklımda yoktu; aşamalarını çekmemişim, ama çok da önemli değil. Bunları karıştırıp pişirdim işte. Onun da üstünde ayçekirdeği içi var. O glutensiz, benimki de düşük karbonhidrat beslenenlere gelsin.

Bu DKYY tariflerini ve paylaşımlarımı eskiden Instagram'da #semanindusukkarbhayati etiketinde toplardım. Biz bu işlere 2016'larda başladık. :) Instagram'da etikete girip baktığınızda koca bir mazi ve yüzlerce tarif var. Aynı etiketten eklemeye devam edeceğim. Tek fark, o zaman süt ürünü çok tüketirdim; ama Rosacea’dan sonra ve zararlarına hakim olduktan sonra artık onu da kestim sayılır. Çok nadir, hobi niyetine. :)


Şimdiden afiyetler olsun.


Sevgiler,

Sema

390 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page