top of page
  • Yazarın fotoğrafıSema Özpekmezci

Eliminasyondayım Farkındayım Semineri Mutlu Sonlar 6

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2023

Son tam eliminasyon yaptırdığım grubumun geri bildirimlerinde, neler yaşadılar, hayatlarında neler değişti, eliminasyon nasıl geçti gibi detayları bulabilirsiniz. Sizi onların tecrübeleriyle başbaşa bırakıyorum.

S.K.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Son 2-3 aydır migren ataklarının normalinden çok daha şiddetli ve uzun süreli olmaya

başlamasından ve sedef hastalığımın iyice ilerlemesinden dolayı tek hedefim bunların biraz olsun önüne geçip hayat kalitemi artırmaktı.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Programın 2. haftasından bugüne kadar migren ilacına ihtiyac duymadım. Programa başlamadan önce, haftada en az 2 kez kullanmak zorunda kalıyordum. Bulantılı/kusmalı migreni ve çocukları vs. olanlar bunun ne demek olduğunu bilir. O gün ve ertesi gün ise yaramaz halde oluyorsunuz. Bu durumdan kurtulmuş olmak büyük bir lütuf. En kötü ihtimalde bile normal bir ağrı kesici ile kısa sürede toparlanacağınızı bilmek ve sürekli tedirgin olmamak çok büyük bir rahatlık. Grup halinde yapılması çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Herkese şiddetle tavsiye ederim!


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Fiziksel olarak sırf kalça bölgesinden 4,5 cm incelme var. Bel ve karında da 1,5-2 cm

arası incelmeler var. Tartıda sadece 1 kg dan biraz fazla eksilme gösteriyor ama ölçüm-

lere göre bu kilonun tamamı yağdan verilmiş. Bu müthiş bir şey. Vücudumda genel an-

lamda şişkinlik belirtileri ve hissi hiç yok. Yemek sonrası rahatsızlık gaz vs gibi durumlar

yok. Davranışsal olarak çok çok daha sabırlı ve sakin davrandığımı kesinlikle söyleyebilir-

im. Insülinin ani iniş çıkışları benim davranışlarımı çok etkiliyordu, bu durum ortadan

kalkınca genel anlamda çok daha sakin bir hale geldim. Mental olarak da daha berrak ve

pozitif bir his var.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Açıkçası bu programı önermeyeceğim hiç kimse yok sanırım. Çünkü çevremde ya fiziksel ya davranışsal ya da mental sorunlarla karşı karşıya herkes ve bu beslenmenin her açıdan insana bir hafiflik ve düşünce berraklığı getirdiği şüphesiz. Ama "kendi rahatsızlıklarımdan“ yola çıkarak, migren veya sedefi olan herkese ama herkese denemelerini tavsiye ediyorum.


Eklemek istedikleriniz...

Gerçekten bu kadar detaylı ve inanılmaz içerikli bir programı, bu kadar uygun bir ücret karşılığında ve bu kadar sabırla bize sunduğunuz için ne kadar teşekkür etsem az. Allah işinizi rast getirsin ve sizi hep iyi insanlarla karşılaştırsın. Çok çok teşekkür ediyorum, bu kadar topluma faydalı işlerde bulunduğunuz için gerçekten çok çok daha güzel yerlerde, güzel projelerde sizi görmeyi ümit ediyorum.. Sağlıkla, huzurla kalın..


Sevgilerimle...


---------

Bu katılımcımız, yazısında bahsettiği sedef hastalığının kolunda nüksettiği yerin programdan önce ve sonraki fotoğraflarını iletti.


 

S.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Daha sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve uygulayabilmek.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Bir kere programın grupça yapılması insanın devam edebilmesi için en önemli faktör ama bunu sağlayan ve biraradalık hissi oluşturan şey kesinlikle her gün gelen maillerdi. 21 günde daha önce asla bir şeyi tamamlayamamıştım ama bu sefer zorlansam bile sonunu görebildim.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Sema Hanım, dediğim gibi kendim için daha iyisini yapmak istediğim bir dönemde

kaydoldum ama fazlasıyla karbonhidrata düştüğüm herrr gün canımın makarna/ börek/

poğaça istediği bir dönemde başladık uygulamaya. Yani benim için çok doğru bir zaman

oldu.


Programdan beklentim dediğim gibi daha sağlıklı beslenmeyi öğrenmeye çalışmaktı ki

kendi çapında zaten sağlıklı beslenen bir insanım yani 0 değildim. Ama bana etkisi asla

asla tahmin edemeyeceğim bir yerden oldu. Ben 6 yaşındayken kemik kanseri geçirdim

ve sayısız kere ameliyat olduğum için sol bacağımın venöz dönüşü iyi değil. Yani mesela

uzun otobüs yolculuklarından sonra özellikle sol ayak bileğim inanılmaz şişer ve

düzelmesi en iyi ihtimalle 2-3 günde gerçekleşir. İkinci hafta sonundayken kuzenimin nişanı için Elazığ’dan Ankara’ya gittik. Seyahatimiz yaklaşık 10 saat sürdü ve misafirhaneye vardığımızda akşam da nişanda ayakta olacağımız için biraz bacaklarımı uzatayım dedim o da ne?! Ödem yok. İnanamadım cidden benim için mucize bir durum. Akşam nişanı yapıp geri döndüğümüzde bile şişlik sıfırdı. Sırf bu faydası için bile milyonlarca kez teşekkürler.


İkinci bir husustan daha bahsetmek istiyorum: söylediğim gibi Elazığ’da yaşıyoruz. Pazartesi sabah depremle uyandık ve kendimizi bir tanıdığımızın evine attık. Orada bize kahvaltı ikram ettiler ve siz aynı anda açmayın demenize rağmen bir şey olmaz diyerek hem yumurta hem de bir parça ekmek yedim. Tam da dediğiniz gibi oldu. Normalde sindirim sistemim oldukça sağlamdır ama hem ilk gün bağırsaklarım çok rahatsız oldu hem de Çarşamba, Perşembe günü fark ettim ağzımın içinde sürekli inanılmaz bi tat bozukluğu istediğim kadar diş fırçalayayım düzelmeyen tuhaf bir şey. Diyorum ki niye niye ne alaka? Sonradan dengesiz açılışımla olduğunu anladım.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Herkese.. Herkesee..


Eklemek istedikleriniz…

Hem size hem de Deniz Hanım'a çok çok çok teşekkür ederim her şey için. Çok çok çok sevgiler.


 

F.D.

Bitmesine üzüldüğüm bir beslenme programı oldu, her şey için çok teşekkür ediyorum. Sizi çok seviyorum iyi ki varsınız. Bu şekilde beslenmeye devam etmeyi amaçlıyorum.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Sağlıklı beslenmeyi öğrenmeyi hedefliyordum. Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Çok yardımcı oldu. Alışveriş listesi, neleri yiyip neleri yemeyeceğimiz, öğün miktarı, farkındalıkla beslenme öğretisi hepsi muhteşemdi. Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir? Kronik kas ağrılarım ilk haftada geçti. Kronik hale gelen gaz problemim, şişkinlik geçti. Kaşıntı ve döküntü oluyordu, geçti. Yorgun ve depresif halim geçti. :)

Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm. Kendini sürekli yorgun ve mutsuz depresif hissedn, kronik ağrıları olan herkese öneririm.

Eklemek istedikleriniz… İyi ki sizi tanımışım. İyi ki bu programa katılmışım. Beslenmeye bakışım değişti. Artık doyduğumu hissediyorum sayenizde. :) Acıkınca yemeyi öğrendim, her kafama estiğinde yerdim. :) Bu şekilde beslenmeye devam edeceğim.


 

M.D.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Daha sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek. Tip 1 Diyabet, haşimato, lipödem nedeni ile zaten sağlıklı bir beslenme şekline geçmem gerekiyordu, iyi ki yollarımız kesişti, bana çok katkın oldu.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Kolayca nasıl sağlıklı beslenebileceğimi öğrendim, Sema sayesinde suçluluk duymadan sağlıklı beslenmenin ve farkındalığın çok faydasını gördüm.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Kilo verdim, kendimi daha zinde hissediyorum, uyku kalitem düzeldi. Bacaklarımdaki şişler indi, ayak bileklerim normal insan bileği gibi artık, beni en çok motive eden gelişmelerden biri bu (hangi dr'a gittiysem çözüm bulamamıştı, varis çorapları varis ilaçları kullandım sonra varis değil lipödem olduğu anlaşıldı, ne diyet yapsam bacaklarımı inceltemedim veya çok minimal şekilde değişiklik oldu şimdiye kadar). Diğer olumlu gelişmeler; diyabet olduğu için bana hep sürekli ve sık yemem gerektiği söylendi ama artık daha uzun aralıklarla yemek yiyorum, bu çok pozitif bir gelişme. Kendimi daha iyi hissediyorum fiziken ve ruhen, uykularım daha kaliteli artık, bacaklarımdaki ağrılar azaldı. Sürekli omuzlarım kasılı, çok nadir kendimi bıraktığımı fark ediyorum ve hemen sakince nefesler alıp vucüdumu gevşetmeye çalışıyorum. Senelerdir seni takip ediyordum. Birlikte güzel bir yol yürümek ve yol almak çok keyifliydi.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Kronik hastalığı olan ve sağlıklı yaş almak isteyen herkese (ben tip1 diyabet ve haşimato hastasıyım).


Eklemek istedikleriniz…

Daha sağlıklı bir hayat için kendiniz için yapabileceğiniz en güzel program. Her gün gelen mailer, tarifler, haftalık zoom görüşmeleri hepsi çok faydalı ve motive edici. Kendinizi asla yalnız hissetmiyorsunuz çok güzel bir deneyim.


 

E.D.

Öncelikle programla ilgili emekleriniz için çok teşekkür ederim. Benim için ufuk açıcı bir beslenme programı oldu. Katılma sebebim aslında annemdi - kendisine birkaç yıl önce fibromiyalji teşhisi konuldu. Son yıllarda yediği şeylerin kendisine dokunduğunun farkındaydı ama beslenmesinden neyi çıkarması gerektiğini tam kestiremiyordu. Aslında 'sağlıklı' olarak kodladığı yoğurt süt gibi gıdalar da dokunuyordu ama sıklıkla domatesin bile dokunduğunu düşünüyordu. Bu programdan sonra anladık ki her şey birbiriyle bağlantılıymış, çıkarılması gerekenler çıkınca masum olanların faydaları anlaşılır oldu.

Annemle programın ilk 10 günü beraberdik, sonra ayrı şehirlerde devam ettik. İkimiz de yüzde yüz uygulayamasak da %80’nin üstünde programa uyduk diyebilirim. Ama mantığını kavradık ve bence en önemlisi de bu. :) Bundan sonrası için çok işimize yaracağından eminim.


Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Annemin fibromiyalji ile bağlantılı olduğunu düşündüğümüz ağrı, halsizlik, hazım sorunları ve genel olarak enerji düşüklüğüne iyi gelecek bir beslenme programını uygulamaktı. Bir de kendi adıma sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilerimi genişletmek ve kişisel olarak sindirim sistemimde bir sorun olmamasına rağmen ileride ihtiyacım olabilecek bilgileri edinmek.


Program hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Program beslenme ile ilgili farkındalığımı artırdı. Özellikle son yayınla birlikte gluten, şeker gibi maddelerin ne şekilde vücuda 'zarar' verdiği ile ilgili olan kısım çok bilgilendiriciydi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz en büyük fiziksel ve davranışsal değişim nedir?

Şahsen enerjimin yükseldiğini hissettim program boyunca. Kendimi daha 'hafif' hissettim. Bir de programa başlarken yaş ve kiloma nazaran çok yüksek olan kolesterol seviyemin de biraz da olsa düzeldiğini umuyorum, en yakın zaman tahlil yaptıracağım.


Bu programı şöyle problem yaşayanlara öneririm.

Sindirim ve alerji problemi yaşayanlara öneririm. Bir de genel olarak mod düşüklüğü yaşayanlara öneririm.


 

G.T.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Yaşamımdaki şehir ve iş değişimi gibi faktörlerden dolayı son altı aydır sağlıklı

beslenmeden uzaklaşmıştım ve tatlıya eğilimim de artmıştı. Programa katılım amacım

hem eliminasyonu deneyimlemek hem de bu beslenme disiplini ile iştahımı kontrol

altına almaktı ki daha üçüncü günde tatlıya isteğim azaldı ve tokluk sürem uzadı.


Uzun zamandır takipçinizim ve bu programda paylaştıklarınızla birlikte hem

kitabınızdaki hem de ınstagram hesabınızdaki tariflerle sağlıklı öğünlerime,

atıştırmalıklarıma keyifle geri dönüyorum.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Eliminasyonu biraz uzattım ve henüz ikinci üründeyim ve en çok sevdiğim peyniri

deneyimledim, ilki tahmin edeceğiniz gibi kahve oldu. Peynir yediğim öğünün ardından

sabah sanki gece alkol almış gibi ince bir baş ağrısı ve keyifsiz bir halde uyandım hani

demiştiniz ya kendini gümbür gümbür gösterecek diye aynen öyle oldu. Bir parça

peynirin vücut toleransıma göre sanki 3 kadeh şarap içmiş gibi bedenimi bu derecede

etkilemesinin şaşkınlığı içindeyim.


Çok sevdiğim peynirden şimdilik 3 ay uzaklaşacağım.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler

nedir?

Ödemim varmış ilk üç günde kurtuldum.


Tatlı eğilimim azaldı ve açlık sürem uzadı.

Yemeğimi; kendime zaman ayırarak, tadına vararak ve keyifle yemeğe özen

gösteriyorum.


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Sadece karın doyurmak değil de hücrelerini beslemek isteyen ve bedenin işleyişini

tanımak isteyenlere öneririm. Bir parça peynirin etkisini bedenimde hissetmek ve

tanımlayabilmek müthiş bir deneyim oldu hani ancak yaşayan bilir derler ya öyle 

Beden müthiş bir makina.


Bu referansınızı isimsiz olarak websitemde ve Instagram sayfamda kullanabilir

miyim?

Elbette kullanabilirsiniz.


Eklemek istedikleriniz…

Alkol paylaşımınız için teşekkür ederim nihayetinde hayatın bir parçası. Bunu

suçluluk duymadan yönetebileceğimi bilmek çok güzel. Daha siz anlatırken verdiğiniz

bilgiler çerçevesinde yaratıcılığımı kullanarak bir kadehin yanına hangi eşlikçiler olabilir

diye düşünmeye başladım ve böyle de olabiliyormuş.


Susam unu ve yerbademi (tiger nut) unu eliminasyon için uygun mu diye sormuştum

size, amacım un olarak kullanılan porsiyonlarda inflamatuvar etkilerini sorgulamak ve

ona göre beslenmeme katmak idi yoksa tüm dökümanlarınızı keyifle okudum. Susam

unu paylaşımınız için de teşekkürler.


Sağlıkla ve huzurla kalın.


Sevgilerimle.

Sıkı takipçiniz.


 

N.A.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi? Senelerdir, özellikle yaşım ilerledikçe bedenimdeki değişiklikleri fark ederek çaresinin de beslenme düzenimi değiştirmek olduğunun bilincindeydim ama bir türlü başlayamıyordum, başlasam da 1 hafta sonra eskiye geri dönüş oluyordu ve kucağımda birde suçluluk duygusuyla gelsin pizzalar, gitsin kadayıflar…. Hedefim başlamak, harekete geçmekti, (ve birde gizli hedefim zayıflamak :) ) açıkcası zaten biliyordum güya nasıl beslenmem gerektiğini. EF'ye kayıt olmakta adeta istemsiz otomatikman hızlıca aldığım bir karar oldu. Ama iyi ki olmuş Allahım şükürler olsun.

Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu? Mailleriniz, gönderdiğiniz dökümanlar ve özellikle yayınlarda anlattığınız detaylar, bedenimizin işleyişi, hangi besinin ne yaptığı, neyi yersek ne olacağı gibi detaylar ile şu 4 haftayı o kadar güzel geçirdim ve aslında bildiğimi sandığım bir çok konuyu o kadar güzel işlediniz ve doğrusunu gösterdiniz ki çok minnettarım. Asla geri tanıtım yapamadım o kadar iyi hissediyorum ki. Şeker yiyince vücutta n eoluyor, baklagilleri filizlendirince ne işe yarıyor vs. gibi detaylar sayesinde devam ettim ve severek artık sağlıklı besleneceğim. Tariflerinizde bu arada kurtarıcı oluyor hem gönderdikleriniz hem de web sitenizdekilere açıp açıp bakıyorum, inanılmaz faydalanıyorum. Ayrıca farkındalıkla yeme konusunda, duygusal sebeplerle yeme konusunda da resmen ışıklar yandı beynimde. Çapa egzersizi de sadece beslenme değil hayatımda pek çok konuda farklı yollar açacak gibi. Bunun içinde ayrıca teşekkürler.

Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir? Beş kg verdim, hayatımda sanırım ilk kez regl döneminde başım ağrımadı, cildim parladı, açlık ile ilgili tüm hislerim değişti, artık deliler gibi acıkmıyorum, açlık toleransım inanılmaz yükseldi, ben pilav, makarna yemeden, peynir yemeden doymayacağını sanan biriydim ve şu an hayatımda hiçbiri yok, hatta aramıyorum bile… Çoğu zaman iki bazen tek öğün besleniyorum, duygusal yeme konusunda çok ciddi bir farkındalık kazandım. Yavaş yavaş hangi duygu beni kaşık kaşık makarna yemeğe gönderiyor anlamaya başladım. Bu programı kimlere önerirsiniz? Herkese öneririm. Eklemek istedikleriniz… İyi ki bu programa katılmışım, iyi ki size bir şekilde Instagramda rastlamışım, hayatımda kendim için yaptığım en iyi şeylerde üst sıralarda. Sema Hanım sizin de enerjiniz, motivasyonunuz çok çok güzel iyi ki varsınız, tüm emekleriniz için teşekkür ediyorum. Ayrıca Deniz Hanım'a da çok teşekkürler.

Sevgiler.


 

F.D.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Uzun zamandır bir şeylere başlayıp, devam edememekten sıkılmıştım. Başarısız oldukça

daha çok yemeye ve olmaktan mutlu olmadığım görüntüm daha da mutsuz etemeye devam ediyordu (mutsuz olma sebebim kilolarım değil, kendimle ve yiyeceklerle olan savaşımdı.) Aslında eliminasyonla iyileşmek değil (bu tabii artı olurdu fakat yapamadım :D) yeme düzenimde değişme olması ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı kazanmak istiyordum.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Gerçek anlamda programın adında olan hedefi tamamlayamadım. Lokantada yediğim

nohutun içinde un varmış :D un konulmuş nohut olur mu? Eşim kavurduğu kıymanın içine program işleyişini tam bilmediğinden tereyağ koymuş derken asıl programın amacına ulaşamadım AMA bana çok iyi geldi. İstediğim kiloya ulaşamasam da ilerliyorum, eskiden giremediğim kıyafetlerin içine girebilmek harika. Arkadaşlarla buluştuğumda dışına çıktığım beslenme programım sonrası battı balık yan gider demeyip, sabah kalktığımda koca salata kaseme ve normal düzenime (artık normalim bu :D) geri dönmek bana kendimi oldukça iyi hissettirdi.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Bağırsak problemlerim, dakikalarca beklediğim tuvalet nöbetlerim bitti :D fiziksel değişimlerden yukarıda bahsettim. :D


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Yeni bir başlangıç isteyen herkese.Eklemek istedikleriniz…

Amacım eliminasyonla iyileşmek değil, sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmak demiştim ama

iyiyim ve daha iyi olacağıma eminim. Çok teşekkür ediyorum. Bu sayfa sayfa numaralarla

hazırlanmış, takip etmesi, yeniden başlamak istediğimde yol olabilecek güzel program

akışı için emeğinize ve dilinize sağlık diyorum.


Sevgiler…

 

C.E.

Bu programa başlarken hedefiniz ne idi?

Programa başlarken hedefim kilo vermekti.


Program, hedeflerinize ulaşmaya nasıl yardımcı oldu?

Kilo verme hedefi ile çıktığım yolculuk bambaşka bir yolculuğa dönüştü. Vücuda yararlı

olan besin grupları ile beslenme, nefsini yoklama, farkındalıkla yeme, kendini fiziksel ve

ruhsal olarak dinlemeyi öğretti. Yanı sıra birçok kilo vermek isteyip, uğraşıp sonuç

alamayan ve hemen her şeyi bilip uygulamakta zorlanan insanlardan biri olan ben bu

programla aslında bilmediğim çok şey olduğunu öğrendim. Bilimsel çalışmaların ışık

tuttuğu, sorularınızın yapılan çalışmalarla cevap bulduğu kafanızda en ufak soru işareti

kalmadığı programda en önemlisi, hayatım boyunca uygulayabileceğim bilgiler

öğrendim. Şu an hem keyifle besleniyor hem de kilo veriyorum. Önemli noktalardan biri

de her anlamda farkındalık, yemeğimi yerken aldığım keyif, kilo verirken vücudumdaki

değişiklikleri izlemek ve zaman sınırı koymaksızım kilo veremeyi öğrenmek, zira besinler

hayatımızda hep var önemli olan doğru zaman doğru miktar bunu öğrendiğinizde işiniz o kadar kolaylaşıyor ki… Bir kez daha Sema Hanım'a çok teşekkür ediyorum.


Program biterken kendinizde gördüğünüz fiziksel ve davranışsal değişimler nedir?

Fiziksel olarak bel bölgemde 5cm incelme oldu, 3 hafta eleminasyon+1 hafta geri tanıtım

sürecinde 3.5 kg eksildim. :) Yemek yerken yemeğin tadını kokusunu fark ediyorum,

yemeğin tadını daha iyi alabilmek için uzun çiğniyorum. Yemek yerken dikkatimin başka

şeylere kaydığı olursa (telefon tv vb.) yemeğime geri dönüyorum. Nefes egzersizleri

yapıyorum. Ne kadar açım ona göre tabak hazırlıyorum.


İtiraf: Programa başlarken koca bir kase salata ana yemeğin yanında mutlaka olurdu

program sonunda salata boyutum yoğurt kasesine indi :) ve ana yemeklerde ½ oranında azaldı yani doyuyorum. :)


Bu programı kimlere önerirsiniz?

Program, benim gibi kilo vermek isteyen ama bunu farkındalıkla yapmak isteyen kişiler

için çok uygun, yanı sıra doğru bilinen yanlışlar (bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış)

beslenme ve besinler hakkında her şeyi bildiğini düşünen kişiler için de çok uygun. Çok

şükür benim yok ancak otoimmün rahatsızlıkları ve inflamasyon ile ilgili sıkıntısı olan kişiler için uygun, zira programda bu dertlerden muzdarip olan insanlardan baya rahatlama olduğu bilgisi kendileri tarafından paylaşıldı.


Eklemek istedikleriniz…

Program o kadar güzeldi ki… Bitmesini istemediğim bir eğitim gibiydi. Şu an kendime

şaşırıyorum. Program bitti hala eliminasyon ve geri tanıtım sürecindeyim. Kendimi

dinlemeye, anlamaya çalışıyorum ve bu inanılmaz keyif veriyor. Öte yandan kısıtlayıcı

olmamak çok rahatlatıcı, istediğini yiyebileceğini bilmek, o ölçü ile hareket etmek kendini

ona göre ayarlamak inanılmaz konforluymuş. Bu öğretiler için bir kez daha Sema Hanıma çok teşekkür ederim. İyi ki hayatıma dokundunuz…


 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page