• Sema Özpekmezci

Özgür Ben'le Buluşmalar - Yoga ve Meditasyon dersleri

Güncelleme tarihi: 15 saat önce

Mindfulness Temelli Yoga ve Meditasyon takdimimdir. Aylık üyelik şeklinde her hafta, haftanın iki günü beraberiz. Her ay devam edecektir. İlk ayımız Ocak 2022'yi bitiriyoruz. Şubat'ta duracağız ama Mart ayında tekrar devam edeceğiz. Hepimiz çok yorgunuz, çok bitkiniz, hayat zorluyor. Hedefim şu kısacık zamanlarda sinir sistemlerimizi rahatlatmak ve bir olmak.

Yoga: Yoganın özünü, felsefesini anlattığım, sensorimotor sinir sistemini regüle eden, fasya üzerinde çalıştığımız, duyu ve duygularımızla irtibata geçtiğimiz Farkındalık Temeli Yoga ve Meditasyon yapacağız.


Her zaman söylediğim gibi yoga başımızın üzerinde durmak değildir. Herkes bedeni müsade ettiği kadar, nefesi yettiği kadar yapacak derslerimi. Benim yogaya kalbimin akmasını sağlayan bu yoga tarzıdır ve bence öz yoga budur. Akrobatik pozların olmadığı, tamamen içinde beden/nefes farkındalığı bulunan ve akışın bunun üstüne kurgulandığı derstir.


Meditasyon: Bu bölümde de genellikle Mindfulness temelli meditasyonlar yapılacaktır. Yoganın başımızın üstünde durmak olmaması gibi, meditasyon da hiçbir şey düşünmemek olmadığını hep beraber deneyimleyeceğiz. Dolayısı ile herkes yapabilir.

Meditasyon, sinir sistemini dakikalar içerisinde parasempatik yani rahatlama moduna geçirir ve kolektif olarak yapılması, birlik hissini arttığından, çok daha tercih edilen bir yöntemdir.